Öğretmen adaylarının çoğu sınıfta kaldı - İşte öğretmen branşlarının listesi

En başarılı ve başarısız öğretmenlik branşları sıralandı. 2016 ÖABT sonuçlarına göre sıralanan listede en başarılı olan öğretmenlik branşı bile düşük olarak kabul ediliyor.

Öğretmen adaylarının çoğu sınıfta kaldı - İşte öğretmen branşlarının listesi
01 Şubat 2017 Çarşamba 11:40

2016 ÖABT sonuçlarına göre başarılı olan ve başarısız olan öğretmen branşları sıralandı. 50 soru üzerinden yapılan sıralamada ortalama en çok doğru yanıtı vererek ilk sıraya yerleşen Türkçe öğretmenliği oldu. Türkçe öğretmenleri 50 sorudan ortalama olarak 32'sini doğru cevapladı. Listenin en sonunda ise 50 sorudan ortalama olarak 9'unu doğru cevaplayan Lise Matematik Öğretmenleri oldu.

Sonuçlar nedeniyle gözler en fazla öğretmenin mezun olduğu 4 yıllık eğitim ve fen- edebiyat fakültelerine çevrildi. Sınavlarda bu fakültelerin başarısı eğitim fakültelerinden fazla olsa da sonuçlardaki başarı düşük. Sınav soruları eğitim fakültesi müfredatından olsa da eğitimcilere lisans düzeyinde alınan derslerin içerik ve nitelik yönünden gözden geçirilmesi gerektiği uyarısı yapılıyor. Eğitimcilerde bu uyarı için "Şu an açıkta olan 1 milyon öğretmen adayının yarısı eğitim fakültesi çıkışlı değil. Bu noktada eğitim fakülteleri kadar, bu alanda öğretmen yetiştiren diğer fakültelerdeki eğitimin niteliği de göz önünde bulundurulmalı. Buradaki ders içeriklerine bakılmalı. Sadece eğitim fakültelerinin bu konuda başarısız olduğunu söylemek doğru olmaz" ifadesinde bulunuyorlar.

Öğretmen adaylarının ortalama soru cevaplarının düşüklüğü birçok tartışmanın başlamasına neden olması bekleniyor. Liste hakkındaki değerlendirmeler:

Prof. Dr. Gölge Seferoğlu (Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Vekili): Aday başarıları çeşitli değişkenler açısından incelenmeli. Böyle bir değerlendirme 2013 KPSS ÖABT sonuçlarıyla yapıldı. Araştırmada eğitim fakültesi mezunlarının diğer fakülte mezunu adaylarından daha başarılı olduğu görüldü. Sonuçların istihdam politikaları belirlenirken eğitim fakültesi mezunlarına öncelik verilmesi gerekliliğine işaret ettiği belirtildi. 1 milyon adayın bir kısmı eğitim fakültesi mezunu. En az yarısı ise kısa sürede verilen öğretmenlik sertifikası sahibi. 2016 KPSS ÖABT verileri adayların hangi kaynaktan geldiğini içeren çeşitli değişkenler açısından bilimsel olarak değerlendirilmeli.

Prof. Dr. Mustafa Özcan (MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı): Öğretmen adaylarının sınavda düşük performans göstermesinin üç nedeni var. Birincisi, 1982'de Türkiye'de eğitim enstitüleri dönüştürülerek fakülte haline getirildi. Ancak akademik kadroları, eğitim içerikleri hazır değildi. Bu nilteliksizliği beraberinde getirdi. İkincisi, branşlarda öğretmenler ancak meslek yüksekokulları düzeyinde kendi alanlarında eğitim görebiliyor. Son olarak eğitim fakültesi müfredatı 2007'de güncellendi. Dünya çok değişti. Günümüze ve geleceğe uyacak bir eğitim içeriğini öğrencilerimize sunmalıyız.
 
loading...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber