Müdür Yardımcılığı Sınavı ne zaman yapılacak?

MEB tarafından yapılan Müdür Yardımcılığı Sınavı Danıştay tarafından iptal edildi. Peki iptal edilen MEB Müdür Yardımcılığı Sınavı yeniden ne zaman yapılacak? MEB tarafından sınav iptaliyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak MEB'in Danıştay'a Müdür Yardımcılığı Sınavının iptaline itiraz için 15 günlük yasal süresi bulunuyor. Bu sürede itiraz yapılmazsa sınav tekrar edilecek. Detaylar haberimizde...

Müdür Yardımcılığı Sınavı ne zaman yapılacak?
06 Haziran 2016 Pazartesi 10:16

MEB Müdür Yardımcılığı Sınavı Danıştay tarafından iptal edildi. Danıştay'ın Müdür Yardımcılığı Sınavını iptal etmesinin ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığının Danıştay'ın Müdür Yardımcılığı Sınav iptali kararına itiraz etmesi için 15 günlük yasal süresi var. Bu süre içerisinde MEB'in karara itiraz etmesi bekleniyor. Karara itiraz edilirse dava görülmeye başlanacak ancak eğer MEB itirazda bulunmazsa iptal edilen sınavın yerine yenisi yapılacak. 

20 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen MEB Müdür Yardımcılığı Sınavı sonuçları 18 Nisan 2016 tarihinde belli olmuştu. İlerleyen günlerde Danıştay bu sınavı iptal etti. Sınavın iptal edilme sebebi ise Anayasa'nın 42. Maddesinde yer alan  "Eğitim ve öğretimin Atatürk İlkeleri ve İnkılapları doğrultusunda olması" ifadesi. Bu ifade doğrultusunda binlerce adayın katıldığı MEB Müdür Yardımcılığı Sınavında adaylara Atatürk İlke ve İnkılaplarından soru sorulmaması sınavın iptaline sebep oldu.

MÜDÜR YARDIMCILIĞI SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2016 - 2017 Eğitim Öğretim yılında okullarda görev yapmak üzere yapılan bu sınav ve akabinde atama süreci aylar sürmekteydi. Bu sebeple iptal edilen Müdür Yardımdılığı Sınavının yerine  yapılacak sınavın MEB çalışma takvimine çok da uymaması bekleniyor. Herhangi bir sınav tekrarı durumunda sınavın temmuz ayında yapılma ihtimali var gibi görülüyor. Temmuz başında veya ortasında yapılma ihtimali olan Müdür Yardımcılığı Sınavının 15 gün gibi bir süre içinde okunup en geç eylül ayı içerisinde de Müdür Yardımcısı atamalarının yapılması bekleniyor. Tabii bunların hepsi bir ihtimal.

MÜDÜR YARDIMCILIĞI SORULARI

Sınavda adaylara mevzuat, Anayasa, Türkçe dil bilgisi gibi birçok alanda 100 tane soru soruluyor. İşte Müdür Yardımcılığı Sınavında çıkacak soruların yüzde olarak konulara dağılımı:

Türkçe dilbilgisi (%10) 10 soru Genel kültür (%10) 10 soru Resmi yazışma kuralları (%4) 4 soru Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri (%4) 4 soru Okul yönetimi (%4) 4 soru Yönetimde insan ilişkileri (%4) 4 soru Okul geliştirme (%4) 4 soru Eğitim ve öğretimde etik (%5) 5 soru Türk idare sistemi ve protokol kuralları (%5) 5 soru T.C. Anayasası (Genel Esaslar, Temel Hak ve Ödevler, Devletin Temel Organları) (%8) 8 soru 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu (%4) 4 soru 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (%8) 8 soru 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu (%4) 4 soru 3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun (%2) 2 soru 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerin Yargılanması Hakkında Kanun (%2) 2 soru 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu (%4) 4 soru 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu (%2) 2 soru 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu (%4) 4 soru 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu (%4) 4 soru 652 Sayılı MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK soru

 
loading...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sela - 2 yıl önce
Bu yaziyi yazan neye göre yorum yapmiş anlamis degilim. Iptal yok.
Avatar
İPTAL YOK - 2 yıl önce
Açın bakın eğitim is in sayfasına
Avatar
acc - 2 yıl önce
:
2.5 ay günlük 8 saat dersten sonra kursa gittim bu sınav için. Akşamları eşimi iki çocuğumu ihmal ederek ders çalıştım. Lütfen hakkımızı yemeyin ve de yedirtmeyin. İlla bir işlem yapılacaksa sınavımız geçerli olsun ve olmalidır da.Kazanamayanlar için yeni bir sınav yapılsın. Sil baştan tekrar çalışmaya ne moralimiz ne vaktimiz ne de ailemiz müsait değil. Hakkımızı koruyacağınız ümidindeyim.Saygılarımla

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber