MEB’den “süt izni” yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim kurumlarında görev yapan kadın öğretmenlerden doğum yapanların süt izninin nasıl kullanacağı hususunda yaşanan tereddütleri gidermek ve uygulamada birliğin sağlanması bakımından okullara bir yazı gönderdi.

MEB’den “süt izni” yazısı
12 Ocak 2016 Salı 12:22

MEB, doğum yapan kadın öğretmenlerin süt iznini kullanması için yaşanan tereddütleri gidermek için okullara yazı gönderdi. Yazıda, kanunun ruhuna uygun olacak şekilde süt iznini kullanmak isteyen öğretmenler ve eğitim kurumu idarecilerinin işbirliği yapması vurgulanarak, "hiçbir tarafın mağdur edilmeden süt iznini kullanılmasının sağlanması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi" istendi.

Devlet Memurları Kanunu'nun 104’üncü maddesi D fıkrası ve 36’ncı maddesi 4’üncü fıkrasına atıfta bulunulan yazıda şöyle denildi:

"Buna göre öğretmenler eğitim-öğretim hizmetlerini haftalık ders programları bütünlüğü içerisinde yerine getirmek durumundadır. Ve bu yönüyle çalışma saatleri diğer devlet memurlarına göre meslek olarak farklılık arz etmektedir. Bakanlığımızın eğitim öğretimdeki hedefleri doğrultusunda uluslararası eğitim standartlarına yakalanması, her kademede kaliteli ve çağdaş eğitimin oluşturulması için zamanın iyi kullanılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi zorunluluktur. Kuşkusuz eğitim-öğretim gibi hayati önem taşıyan son derece önemli bir görev yürüten öğretmenlerimizin bu durumun bilincinde ve süt izni haklarını kullanırken ders görevinin aksamaması, hizmetin gereklerinin yerine getirilmesi hususunda gerekli özeni göstereceklerine inancımız tamdır. Bu bağlamda, ikili öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının; hangi dönemde görev yapmak istedikleri göz önünde bulundurularak düzenlenmesi, tekli öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının ise öğretmen ile okul idaresi işbirliği içerisinde dersleri aksatmayacak bir şekilde düzenlenmesi, diğer alanlarda görev yapan öğretmenlerin ders programlarının süt izni istekleri de göz önünde bulundurularak, dersleri aksatmayacak bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir."

Milli Eğitim Bakanlığının okullara gönderdiği yazının sonunda ise kanunun ruhuna uygun olacak şekilde süt iznini kullanmak isteyen öğretmenler ve eğitim kurumu idarecileri işbirliği yapması istenerek, "Hiçbir tarafın mağdur edilmeden süt iznini kullanılmasının sağlanması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini arz/rica ederim" denildi.


Etiketler; #süt izni

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 5 yıl önce
Yazı gayet açık.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber