MEB Görevde Yükselme Yönetmeliğinde değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğinde değişiklik kararı alınmıştır.

MEB Görevde Yükselme Yönetmeliğinde değişiklik
13 Ocak 2016 Çarşamba 10:51

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğinde değişiklik kararı alınmıştır. 12/10/2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik kararı gereğince yönetmeliğin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasının (b) bendine aşağıdaki alt bent eklenmiş, aynı fıkranın (ğ) bendinin (3) numaralı alt bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkraya aşağıdaki bent eklenmiştir  ;

-          Bakanlık teşkilatının yardımcı hizmetler sınıfı dışındaki kadrolarında görev yapmış olmak

-          Bakanlığa bağlı veya Bakanlıkça izin verilen özel bilgisayar kurslarından bilgisayar işletmenliği belgesi almış olmak veya bitirdiği okulun ders müfredatında en az iki dönem bilgisayarla ilgili ders aldığını belgelemek

-          Teknisyen yardımcısı, aşçı, bekçi, terzi ve kaloriferci kadroları için atama yapılacak kadronun gerektirdiği alanlarda belge sahibi olmak gerekmektedir.

 Aynı yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan "avukat," ibaresi yürürlükten kaldırılmış, aynı fıkranın (ç) bendinde yer alan "alanlarda" ibaresinden sonra gelmek üzere "en az" ibaresi eklenmiş, aynı fıkranın (d) ve (e) bentlerinde yer alan "bir ortaöğretim kurumundan" ibareleri "en az ortaöğretim düzeyindeki bir eğitim kurumundan" olarak değiştirilmiş ve aynı fıkraya aşağıdaki bent eklenmiştir.

Avukat kadrosuna atanabilmek için;

-          - Hukuk fakültesi mezunu olmak

-         -  Avukatlık ruhsatına sahip olmak gerekmektedir.

Aynı yönetmeliğin 18 inci maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmış yine aynı yönetmeliğin 22 nci maddesinin ikinci ve dördüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

-      Bakanlıkta veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarında daha önce asaleten bulunulan görevlere geçişler hariç olmak üzere, unvan değişikliğine tabi kadrolara geçişler ile unvan değişikliğine tabi kadrolar arasındaki geçişler, atanacak kadro için düzenlenen unvan değişikliği sınavı sonucuna göre yapılır.

-          Avukat kadrosundan hukuk müşaviri kadrosuna genel hükümlere göre atama yapılabilir.

 Yine aynı yönetmeliğin 23 üncü maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

İlçe milli eğitim müdürü kadrolarına atanacaklarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde öngörülen şartlara ek olarak aşağıdaki şartlardan birisi aranır

 -           Okul müdürü olarak ikinci görev kapsamında en az iki yıl asaleten görev yapmış olmak.

-       Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında, Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, hukuk müşaviri, şube müdürü, tesis müdürü, basımevi müdürü kadrolarında ayrı ayrı veya toplamda en az bir yıl olmak üzere asaleten görev yapmış olmak.

 -           İlçe milli eğitim müdürü ve daha üstü unvanlı Bakanlık kadroları ile milli eğitim uzmanı ve maarif müfettişi kadrolarında asaleten görev yapmış olanlardan ilçe milli eğitim müdürü kadrolarına atanacaklarda ise, sadece 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde öngörülen şartlar aranır."

 Aynı Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "bölgesinin dışındaki" ibaresi "bölgesindeki diğer iller dahil" olarak ve aynı fıkranın son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Tercihlerine göre ataması yapılamayan veya tercihte bulunmayan yöneticilerden hizmet bölgelerinin tümünde görev süresini tamamlamış olanların atamaları halen bulundukları il hariç hizmet bölgelerinin tamamındaki illere, diğerlerinin atamaları ise görev yapmadıkları hizmet bölgelerine elektronik ortamda Bakanlıkça gerçekleştirilecek kura sonucuna göre resen yapılır."

- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

- Bu Yönetmelik hükümlerini Milli Eğitim Bakanı yürütür.

Kararın aslını görmek için lütfen tıklayınız


www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/01/20160113-3.htm


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yavuz - 5 yıl önce
Bu kadar çok değişiklige gerekgerek var mımı?

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber