Kar tatili günlerine nöbet ücreti ödenecek mi?

Türkiye son bir aydır yoğun kar yağışının etkisi altına girdi. Zaman zaman çoğu illerimizde soğuk ve olumsuz hava şartları sebebiyle eğitime ara verildi. Eğitime ara verilmesi ile öğretmenleri yakından ilgilendiren kar tatili günleri nöbet ücreti ödemesi akıllarda soru işareti bıraktı. İşte o soruya cevap;

Kar tatili günlerine nöbet ücreti ödenecek mi?
22 Ocak 2016 Cuma 11:16

Kar tatili günlerine nöbet ücreti ödenecekmi?

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, MemurPostasi.Com'a özel yapmış olduğu açıklamada; "Kar nedeniyle tatil edilen günlerde nöbet ücreti ödenecek mi?" sorusuna cevap verdi.

Yayla açıklamasında;

"Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, kar yağışı gibi nedenlerle okulların tatil edildiği tarihlerdeki nöbet görevinin, ders ve ek ders görevi gibi yapılmış sayılarak karşılığı ücretin ödenmesini ve illere konuya ilişkin genel bir yazının gönderilmesini talep ettik.

3. Dönem Toplu Sözleşme hükmü gereği örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dâhil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saat ek ders ücreti karşılığı nöbet ücreti ödenecektir. Yine bir başka toplu sözleşme hükmüne göre, kar yağışı gibi eğitim-öğretime ara verilmesini gerektiren hallerde genel idari izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılmaktadırlar.

Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, ilgili mevzuatı çerçevesinde öğretmenler ve müdür yardımcıları tarafından ifa edilen nöbet görevinin, Ek Ders Usul ve Esasları gereğince “hazırlık ve planlama görevi” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini; toplu sözleşmede nöbet görevi karşılığı müstakil bir ücretin değil, ek ders ücretinin ödeneceğinin öngörülmüş olmasının, nöbet görevinin 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında bir görev olduğunu ortaya koyduğunu ifade ettik.

Kar yağışından kaynaklanan olumsuz hava şartları gibi sebeplerle eğitim kurumlarının tatil edildiği il ve ilçelerde görevli yönetici ve öğretmenlerin, toplu sözleşme hükmüne istinaden, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini ve bu kapsamda üzerlerinde bulunan nöbet görevlerini yapmış sayılmaları gerektiğini dile getirilerek, bu görevleri için nöbet ücretinin ödenmesini istedik." dedi.

İşte o talep;


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AKİF - 2 yıl önce
SENDİKANIN İŞE YARADIĞINI GÖRMEK MUTLU EDİYOR
Avatar
İrfan - 2 yıl önce
Türk toplumu devlet baba ana vatan kavramları ile o kadar hem dem olmuş ki devlet ne yaparsa yapsın doğrudur. Asla karşı gelinmez. Ilk defa bu yozlaşma sendikalar aracılığı ile sonlandı gibi.
Avatar
Selim - 2 yıl önce
Güzel soru.
Avatar
Samet Güner - 1 yıl önce
Samet Güner

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber