Erdoğan'dan 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasına onay

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yükseköğretim Kanunu'nu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı. Onaylanan kanunlar 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasını da içeriyor.

Erdoğan'dan 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasına onay
08 Ocak 2016 Cuma 18:28

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yükseköğretim Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onaylarak birçok değişikliğe imza attı.  Bu düzenleme ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas edilecek.

İhdas: Bir kadroya atama yapabilmek için öncelikle kadro olması gerekmektedir. Örneğin MEB'de eğer 670 bin öğretmen kadrosu var ise bu kadroların tümü doluysa, istense dahi kadrolu öğretmen ataması yapılamaz. Bu tür durumlarda, yani ihtiyaç olması halinde kadro ihdası yoluna gidilmektedir. Kadro ihdasları ise kanun ile olmaktadır.

Kadro ihdası ne anlama gelir?

Kadro ihdasları, ilgili kurumun kısa ve orta vadede ortaya çıkacak ihtiyacını gidermeye yöneliktir. Meclise sevk edilan kanun tasarısının yasalaşması sonrasında kadro dağılımı denen teknik bir işlem yapılacaktır. Bu işlemlerin bu yıla yetişmesi mümkündür. Ancak, kadro ihdası, hemen bu yıl, 12 bin 500 kadrolu öğretmen alınacağı anlamına gelmemektedir.

Zaten aşağıda yer alan kanunun genel gerekçesinde de, 12 bin 500 kadrolu öğretmen alımının hemen bu yıl olacağına dair bir açıklama yer almamaktadır.

Diğer taraftan, kadro ihdası ile Bakanlığa tahsis edilecek öğretmen kadroları; sadece açıktan öğretmen alımında (KPSS yolu) değil, naklen öğretmen alımı veya illere yapılacak tahsis ile eş durumu veya sağlık durumu özürlerinde de kullanılabilir.

Dolaysıyla, MEB'den aksi önde bir açıklama yapılmadığı sürece, söz konusu düzenlemenin 12 bin 500 öğretmen DAHA alınacak şeklinde algılanmaması gerekmektedir.

Bu düzenleme aşağıdaki değişiklikleri de kapsıyor:

Birçok asker ada şartlarında hayatın pahalılığından, yol parasından şikayetçiydi. Ayrıca bazı askerlerin hiç çarşı iznine çıkmadan askerliğini bitirdiğini birçok kez dile getirmişti. Bununla ilgili yapılan düzenlemede Kanun'a göre, er, erbaş, Kıbrıs'a giden askerler ile askeri öğrencilerin harçlıkları arttırılacak.

Bu düzenleme ile er ve erbaşların maaşı ile Kıbrıs'a giden askerlerin harçlıklarının hesaplandığı göstergöde yüzde 100 arttırılması sağlanack. Yeni düzenlemeye göre 38 TL alan erler 76 TL, 43 TL alan onbaşılar 86 TL, 49 TL alan çavuşlar 97 TL alacak.

Askeri öğrencilerin harçlıkları da artırılacak. Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, "teğmen rütbesinin birinci kademe brüt aylığı" yerine, "6528 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar" esas alınacak.

2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların başlangıç derece kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde paralellik sağlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) sözleşmeli olarak istihdam edilen erbaş ve erlerin brüt asgari ücret esas alınarak belirlenen maaşları, subay, astsubay ve uzman erbaşlar dahil TSK'daki kamu görevlileri gibi memur aylık katsayısı esas alınarak belirlenecek.

Kanuna göre, devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinde emeklilik yaşının 72 olmasına yönelik düzenleme 1 yıl uzatılarak, 31 Aralık 2016'ya kadar geçerli olacak.

Hazine'ye veya DSİ'ye ait deniz, iç sular ve karada yapılacak su ürünleri üretim tesislerinde veya su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan su ve su alanlarıyla deniz ve iç sulardaki su ürünleri istihsal hakkının kira teknik şartları, süreleri ve yıllık bedellerinin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenme süresi 1 Ocak 2017'ye kadar uzatılacak.

Vakıflar, burs vermek için 31 Aralık 2016'ya kadar bağış alabilecek.

Kamu İhale Kanunu'nun, hizmet alımlarında ihale öncesi ilgili kurumlardan uygun görüş alınması ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarıyla ilgili sözleşmelerin uygulanması sürecinde yer alan görevlilerin sorumlulukları ve bunlar hakkındaki idari yaptırımları düzenleyen maddesinin ilgili fıkrasının bu yıl sonunda dolacak olan yürürlük tarihi, 30 Haziran 2016'ya kadar uzatılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 4 yıl önce
Haydi bismillah.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber