Eğitim-Bir-Sen Soruşturma Yapılmadan Görevden Alınanların İadesini İstedi!

Eğitim-Bir-Sen Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı göndererek ‘soruşturma yapılmaksızın yöneticilik görevi alınmış olanların aynı görevlerine iade edilmesini istedi.  

Eğitim-Bir-Sen Soruşturma Yapılmadan Görevden Alınanların İadesini İstedi!
21 Eylül 2016 Çarşamba 20:56

Eğitim-Bir-Sen Millî Eğitim Bakanlığı'na yazı göndererek yöneticilik görevinde olup açığa alınanlar ile ilgili düzeltmenin yapılması talep edildi. Eğitim-Bir-Sen tarafından gönderilen yazı şu şekilde;
 
"Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı müracaatta bulunarak, eğitim kurumu yöneticilerinden haklarında açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmaksızın yöneticilik görevleri üzerlerinden alınanlar ile açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılmış olanların, eğitim kurumları yöneticiliği görevlerine iade edilmesi konusunda il milli eğitim müdürlüklerine genel bir yazı gönderilmesini istedik.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY mensuplarının kamu görevinden uzaklaştırılması sürecinde bakanlık tarafından kurulan komisyon çalışmaları sonucunda 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılma işlemleri gerçekleştirilmiştir. Haklarında açığa alma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmasına rağmen kamu görevinden çıkarılmayan bir kısım eğitim çalışanı da halen açıkta olup haklarındaki inceleme ve/veya soruşturmalar devam etmektedir.

Bakanlığın bu çalışmalarının yanında valiliklerde kurulan komisyonlar marifetiyle de açığa alma/görevden uzaklaştırma işlemleri yürütülmüş, ancak bu işlemlerin ve belirlenen kıstasların birbirinden çok farklı uygulamalar olduğu, iller arasında bir uygulama birliğinin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Hatta açığa alınmayan kamu çalışanları için bile idari tedbirlerin yürütüldüğü belirlenmiştir.

Bazı eğitim kurumu yöneticilerinin haklarında açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmaksızın yöneticilik görevlerinin üzerlerinden alındığı ya da haklarında tesis edilen açığa alınma/görevden uzaklaştırma tedbiri bahse konu terör örgütüyle irtibatı bulunmadığı için kaldırılmasına rağmen yöneticilik görevlerine iade edilmediği görülmüştür.
Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartları düzenleyen 5. maddesinde, "son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak" şartı mevcuttur. Anılan eğitim kurumu yöneticilerinin, haklarında yürütülen adli veya idari soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerlerinden alınmamış olduğundan hareketle yöneticilik görevlerine iadesinde hukuki bir engel yoktur.

Bu nedenle, illere göre uygulama farklılıklarının önüne geçilmesi, kişisel tasarruflara meydan verilmemesi, dolayısıyla yeni mağduriyetlere yol açılmaması için üzerlerinden yöneticilik görevi alınanların göreve iadesiyle ilgili işlemler bir an önce yapılmalıdır." 


 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber