Yüksek Ücretliden Kesinti Yok

DBP uzun süreli hastalık izninde düşük ücretli memurdan kesinti yapılmaya devam edileceğini yüksek ücretten ise bir kesinti olmayacağını belirtti.

Yüksek Ücretliden Kesinti Yok
11 Ekim 2015 Pazar 11:12

Devlet Personel Başkanlığı yüksek unvanlı personel maaşlarındaki kesinti konusunda görüş bildirdi. 666 Sayılı KHK ile düşük ücretli memurların maaşlarındaki kesintiler devam ettirilirken yüksek ücretli memurların maaşlarında herhangi bir kesintiye gidilmeyeceği belirtildi.

Haftalık izin gününün 7 günü geçmesi halinde düşük ücretli memurlarda yapılan kesintilerin devam ettirlmesi ve yüksek ücretli memurlardan kesinti yapılmaması durumunu DBP yaptığı açıklama ile kesinliğe kavuşturdu.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 152'nci maddesinde devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin hükümler düzenlenmiş olup, mezkur maddenin III-Ortak Hükümler bölümünün üçüncü fıkrasında; "Bu zam ve tazminatlara hak kazanmada ve bunların ödenmesinde aylıklara ilişkin hükümler uygulanır. Ancak;
a) Sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri,
b) Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananların kullandığı hastalık izinleri,
c) Hastalıkları sebebiyle resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak tedavi gördükleri tedavi süreleri, hariç olmak üzere bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatlar % 25 eksik ödenir" hükmüne yer verilmiştir.
Bu hükme göre, devlet memurlarının bir takvim yılı içerisinde kullandıkları hastalık izni süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatlar % 25 eksik ödenmektedir.

Yukarıda belirtilen hususlar yükek ücretli memurlarda geçerli olmamaya devam ediyor. Belirtilen statüde maaş alan memurlar için yüzde 25 kesinti yapılmazken bu durum da farklı hesaplama yöntemlerine dayandırılıyor.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber