Sağlık Raporlarının 'Format'ı ve 'İtiraz Süreçlerinde' Yeniden Düzenleme Yapıldı

Sağlık Raporlarının 'Format'ı ve 'İtiraz Süreçlerinde' Değişiklik Yapıldı, Türkiye'de evlilik, işe giriş, maluliyet, askere elverişlilik, engellilik tespiti, okula kayıt, silah ruhsatı, spor lisansı, sürücü raporları gibi birçok konuda farklı amaçla sağlık raporları yeniden düzenlendi, sağlık kurulu raporu, istirahat raporu ve birinci basamak sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecek tek hekim raporlarına yönelik usul ve esasları yeniden belirledi,

Sağlık Raporlarının 'Format'ı ve 'İtiraz Süreçlerinde' Yeniden Düzenleme Yapıldı
02 Ekim 2019 Çarşamba 10:46

Memurların Sağlık Raporlarının 'Format'ı ve 'İtiraz Süreçlerinde' Değişiklik Yapıldı

Sağlık Bakanlığı uygulamada birlikteliğin sağlanabilmesi için sağlık kurulu raporu, istirahat raporu ve birinci basamak sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecek tek hekim raporlarına yönelik usul ve esasları yeniden belirledi.

Sağlık raporlarının 'format'ı ve 'itiraz süreçlerinde' değişiklik yapıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan 30 Eylül 2019 tarihinde yapılan açıklamada; "Türkiye'de evlilik, işe giriş, maluliyet, askere elverişlilik, engellilik tespiti, okula kayıt, silah ruhsatı, spor lisansı, sürücü raporları gibi birçok konuda farklı amaçla sağlık raporları düzenlenmektedir. Bunların yanı sıra kişilerin hastalanmaları halinde düzenlenen istirahat raporları ile ilaç ve tıbbi malzemenin temini gibi konularda da sağlık raporu düzenlenmesi gerekmektedir. Kişilerin belirli haklardan yararlanabilmesi için zorunlu olan sağlık raporları, sağlık hizmet sunumunun en önemli hizmetlerinden biri haline gelmiştir.

Bu nedenle uygulamada birliğin sağlanabilmesi için sağlık kurulu raporu, istirahat raporu ve birinci basamak sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecek tek hekim raporlarına yönelik usul ve esasların belirlenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak 02.05.2017 tarih ve 23642684-010.99-E.99-835 sayılı Makam Olur'u ile Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar yürürlüğe konulmuştur.

Bu süre içerisinde e-Rapor Sisteminin hayata geçirilmesi de dikkate alınarak rapor formatları ile usul ve esaslarda değişiklik ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar'ın yürürlükten kaldırılarak Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge yürürlüğe konulmuştur. Bu mevzuat ile sağlık raporlarında uyulacak kurallar ve itiraz süreçleri açıklanmış, rapor formatları belirlenmiştir." ifadeleri yer almıştır.

Bu kapsamda, İstirahat ve İş Göremezlik Raporları, Engelli Sağlık Kurulu Raporları, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Personelinin Sağlık Raporları, Emniyet Teşkilatına Alınacak Öğrenciler ve Memurlar Hakkında Düzenlenecek Sağlık Kurulu Raporu, Sürücü ve Sürücü Adayları Sağlık Raporları, Özel Güvenlik Görevlisi Adayları İçin Verilecek Sağlık Kurulu Raporu, Silah Bulundurma veya Taşıma Ruhsatı Alacak Kişilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporu, Özel Düzenleme Bulunmayan Raporlar, Özel Sağlık Hizmet Sunucularında Sağlık Raporu Düzenlenmesi ile Raporlara İtiraz usul ve esasları yeniden belirlenmiş oldu.

Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar'ın yürürlükten kaldırılarak Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge Tam metin için TIKLAYINIZ


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber