Memur Doğrudan Bakana, Bakan Yardımcıları İle İletişime Geçebilir eposta Gönderebilir mi?

Memur Doğrudan Bakana, Bakan Yardımcıları İle İletişime Geçebilir, eposta Gönderebilir mi? 178 Sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamesi Nedir Memurları İlgilendiren 4/C Maddesi Kapsamı Nedir Detaylar Haberimizde

Memur Doğrudan Bakana, Bakan Yardımcıları İle İletişime Geçebilir eposta Gönderebilir mi?
28 Kasım 2019 Perşembe 10:31

Memur Doğrudan Bakana, Bakan Yardımcıları İle İletişime Geçebilir eposta Gönderebilir mi?

Memur Doğrudan Bakana, Bakan Yardımcıları İle İletişime Geçebilir eposta Gönderebilir mi? 178 Sayılı  Maliye  Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri  Hakkında  Kanun Hükmünde  Kararnamesi Nedir Memurları İlgilendiren 4/C Maddesi Kapsamı Nedir

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 21. Maddesi Diyor Kİ;

"Müracaat, şikayet ve dava açma:

Madde 21 -Devlet memurları kurumlarıyla ilgili resmi ve şahsi işlerinden dolayı müracaat; amirleri veya kurumları tarafından kendilerine uygulanan idari eylem ve işlemlerden dolayı şikayet ve dava açma hakkına sahiptirler. Müracaat ve şikayetler söz veya yazı ile en yakın amirden başlayarak silsile yolu ile şikayet edilen amirler atlanarak yapılır. Müracaat ve şikayetler incelenerek en kısa zamanda ilgiliye bildirilir. Müracaat ve şikayetlerle ilgili esas ve usuller Cumhurbaşkanınca hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir."

657 sayılı Kanunun 125. Maddesi "usulsüz müracaat veya şikayette bulunmak" fiiline uyarma disiplin cezası getiriyor.

Anayasanın 74. Maddesi:

"Vatandaşlar ve karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye'de ikamet eden yabancılar kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisine yazı ile başvurma hakkına sahiptir. Kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu gecikmeksizin, dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir. Herkes, bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkına sahiptir. Bu maddede sayılan hakların kullanılma biçimi kanunla düzenlenir."

Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunun 3. Maddesi:

Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunun 3. Maddesi:

"Türk vatandaşları kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, Türkiye Büyük Millet Meclisine ve yetkili makamlara yazı ile başvurma hakkına sahiptirler."

Devlet memurlarının müracaat ve şikayetlerini silsile usulüyle iletmesi gerekirken, dilekçe hakkının kullanılmasında böyle bir usul bulunmuyor. Müracaat ve şikayette belirlenen usule uyulmaması disiplin cezası gerektiriyor. Bu nedenle başvurunun içeriği önem taşıyor. Ayrıca, sözle olduğu gibi epostayla yapılan başvuruların da 657 sayılı DMK 21. maddedeki müracaat veya şikayet sayılabileceğini belirtelim.

Memurun kurumuyla ilgili resmi veya şahsi işlerinden dolayı, örneğin bitirdiği üst öğrenim için intibak yapılmasını istemesi veya aldığı YDS notu için yabancı dil tazminatı ödenmesini istemesi için yapacağı başvurular "müracaat hakkı" kapsamına girecektir.

Yine memurun, kurumunun işleyişi ile ilgili olarak kurumun çalışanı sıfatıyla ve resmi işleriyle bağlantılı yaptığı başvuruların da müracaat sayılabileceğini değerlendiriyoruz. Dolayısıyla bu başvuruların idari hiyerarşi içerisinde, mevzuatta belirlenmiş usule uygun yapması gerektiğini düşünüyoruz.

Buna karşılık memurun, kurumun sunduğu hizmetin yararlananı "vatandaş" sıfatıyla dilek ve önerilerini ilettiği başvurularının dilekçe hakkı içinde olacağını düşünüyoruz.

Kurumunuz epostanızın içeriğini bu açılardan değerlendirerek işlem yapabilecektir.

Detaylı bilgi İçin Linki Tıklayınız http://www.sgb.adalet.gov.tr/Duyurular/sss.html

Bu Haberi Okuyanların Yorumları

- Bu nasıl saçma bir soru böyle... Ben vereyim cevabı... Herkes herkese email gönderebilir. Maili alan ister açar okur gereğini yapar istemezse de okumadan siler atar... Böyle bir konunun tartışılması bile abesti iştigaldir..

-  Devlet gücüne güç katar.Ömürümde çok anormal kişilikler,uygulamalar gördüm.Gizli kalıyor.Silsile yolu bunların önünü kapatıyor.Tehdit vari,baskı herzaman her yerde olabiliyor.Kamufle olmaya neden oluyor.Herkes herkesin gizli anormal yönlerini nasıl öğrenir?Öğrenemiyor.En yukarıya böyle bir müracat hakkı ve yolu artık olmalıdır.

- Kendisini uyaran Genel Müdüre "iletişimin bir anayasal hak olduğunu, hiçbir surette disiplin cezası veremeyeceğini" cevabı verdim demiş. Büyük ihtimal kurumla veya amirleriyle sıkıntılı bir memur arkadaş.

- bu haber süper oldu

- ömer halis demir ,kimdir; 15 Temmuz gecesi tarih yazacak olan Türkiye askeri darbe girişimi sırasında Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli astsubaydı. Burası darbe girişiminin en kritik noktalarındandı. Darbeci Özel Kuvvetler Birinci Tugay Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek için plana göre bulunduğu Diyarbakır'dan Ankara'ya uçtu. Silopi'de görevli FETÖcü Terzi, saat 02.16 sularında, yanında tam teçhizatlı 40 asker ile komutanlığa gelmişti. "Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi, vatan hainidir; isyancıdır. Onu, karargaha girmeden öldür! Bunun sonunda şehadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et!"


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber