MEB’den destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yazı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 'Destekleme ve Yetiştirme Kursu' konulu resmi yazı.

MEB’den destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yazı
18 Mayıs 2016 Çarşamba 16:41

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından il milli eğitim müdürlüklerine 'Destekleme ve Yetiştirme Kursu' konulu yazı gönderildi.

MEB tarafından gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:
DAĞITIM YERLERİNE

İlgi : Maliye Bakanlığı'nın 09.05.2016 tarihli ve 45516914-110.11.05-[460-278]-4206 sayılı yazısı. 

Bilindiği gibi, 23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme" başlıklı ikinci bölümünün 23'üncü maddesinde; "Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurs merkezlerinde görev yapan yönetici ve öğretmenler hariç olmak üzere normal çalışma saatleri dışında bu merkezlerde süresince fiilen çalışan memurlara, bu çalışmaları karşılığında ayda 50 saati geçmemek üzere yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin iki katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenir." hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında yönetici ve öğretmenler dışında fiilen görev yapan memurlara fazla çalışma ücreti ödenmesinde, yukarıda sözü edilen hükümde yer alan "Memurlara" ifadesinin hangi personeli kapsadığına ilişkin açıklamayı içeren ilgi yazının bir örneği ekte gönderilmiştir.

Bilgilerinizi ve uygulamanın söz konusu toplu sözleşme hükmünün yürürlüğe girdiği 01.01.2016 tarihinden itibaren olmak üzere ilgili yazıda açıklandığı şekilde yapılmasını arz ve rica ederim.

Yukarıda bahsedilen söz konusu fazla çalışma ücretine ilişkin ek Maliye Bakanlığı bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 09/05/2016 tarihinde, 45516914-110.11.05-[460-278]-4206 sayılı ve 'Fazla Çalışma Ücreti' konulu yazı şu şekildedir:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
(İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü) 

İlgi : 18.04.2016 tarihli ve 4165844 sayılı yazınız.

İlgi yazınızın incelenmesinden, Bakanlığımızda görev yapan personele Kamu İşverenleri Sendikaları ile Memur Sendikaları arasında imzalanan 2016-2017 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme hükmü gereğince ödenecek fazla çalışma ücreti ile ilgili olarak tereddüde düşüldüğü anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (A) fıkrasında;

"Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır.

Yukarıdaki tamamlananlar dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır."


denilmek suretiyle memurun tanımı yapılmıştır.

Diğer taraftan Kamu İşverenleri Sendikaları ile Memur Sendikaları arasında imzalanan 2016-2017 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşmenin Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna ilişkin bölümünün 23 üncü maddesinde "Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurs merkezlerinde görev yapan yönetici ve öğretmenler hariç olmak üzere normal çalışma saatleri dışında bu merkezlerde süresince fiilen çalışan memurlara, bu çalışmaları karşılığında ayda 50 saati geçmemek üzere yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin iki katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenir." denilmek suretiyle kimlere fazla çalışma saati ücreti ödeneceği düzenlenmiştir.

Bu hükümde yer alan "memurlara" ibaresinin söz konusu kursların açıldığı merkezlerde görev yapan yönetici ve öğretmenler haricindeki diğer memurları (memur, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, hizmetli ve teknisyen gibi diğer kadro ünvanlarını) ifade etmektedir.

Bu itibarla yönetici ve öğretmenler dışındaki diğer memurlara mesai saatleri dışında fiilen yapmış oldukları fazla çalışma karşılığında, anılan düzenlemede yer alan hüküm çerçevesinde fazla çalışma ücreti ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Bilgilerinize arz ederim.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber