İşçilere geçici görevlendirme yapılabilir mi?

İşçilere geçici görevlendirme yapılabilir mi?, Yeni düzenlemeyle, işçilere geçici görevlendirme yapılabilir mi, Kurumlararası geçici görevlendirme düzenlemesinden kamu kurumlarında işçi olarak çalışan personel yararlanabilir mi, Sürekli İşçi olarak çalışanların yakın tarihte yapılan mevzuat değişiklikleri, Kanun Hükmünde Kararname, Kurumlararası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname

İşçilere geçici görevlendirme yapılabilir mi?
26 Temmuz 2019 Cuma 21:45

Yeni düzenlemeyle, işçilere geçici görevlendirme yapılabilir mi?

Kurumlararası geçici görevlendirme düzenlemesinden kamu kurumlarında işçi olarak çalışan personel yararlanabilir mi?

Bu yazımızda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/D statüsünde kamu kurum ve kuruluşlarında Sürekli İşçi olarak çalışanların yakın tarihte yapılan mevzuat değişiklikleri sonrasında kurumlar arası geçici görevlendirme yapıp yapamayacağı hususunda değerlendirmelerde bulunacağız.

Bildiğiniz gibi, yeni hükümet sistemi ile birlikte birçok düzenlemeyi içeren 703 sayılı Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname 09 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu kanun hükmünde kararnamenin 178 inci maddesiyle 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen ek 25 inci madde gereğince, kamu kurum ve kuruluşları arasında geçici görevlendirme usullerinde köklü değişiklikler yapıldı. Bu konuya dair detaylar ise 03 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Kurumlararası Geçici Görevlendirme Yönetmeliği"nde açıklandı.

Kurumlararası Geçici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Amaç ve Kapsam" başlıklı 1 inci maddesinin 2 nci fıkrasında; "Bu Yönetmelik, kurumlarda statülerine bakılmaksızın bir kadro veya pozisyona dayalı olarak çalışan personel hakkında uygulanır.", 3 üncü fıkrasında ise "Hakim ve savcılar ile bu meslekten sayılanlar hakkında bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz." denilmiştir.

Öte yandan, 24 Aralık 2017 tarihli ve 30280 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 nci maddesiyle 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 ve geçici 24 üncü maddelerinde belirtilen kamu kurum ve kuruluşlarında 04/01/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılanların sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin hususlar düzenlenmiştir.

Ayrıca, söz konusu kanun hükmünde kararnamenin 127 nci maddesinin 5 inci fıkrasında; "Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir." ifadesi bulunmaktadır.

Yukarıda yer verilen mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde;

1- 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan kadroya geçen işçilerin yasal düzenlemeden evvel yürüttükleri hizmetlerin devamı şart koşulduğundan; görev yaptığı kurumun muvafakatı ile -aynı meslek kodunda- başka bir kurum emrinde geçici olarak görevlendirilebileceği,

2- Diğer işçi olarak görev yapan kişilerin ise ilgili yönetmelik hükümlerine uygun olarak gerek kurum emrine gerekse diğer kurumların başka bir pozisyonuna çalıştıkları kurumun muvafakatı ile geçici olarak görevlendirilebileceği,değerlendirilmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber