MELİH AKKURT: “KAMU MAL ALIM İHALELERİNDE YENİ DÖNEM”

MELİH AKKURT: “KAMU MAL ALIM İHALELERİNDE YENİ DÖNEM”
29 Eylül 2017 Cuma 20:25

Kamu alımlarında yeni bir dönemin başladığını söyleyen Avukat Melih Akkurt, ihalelerde aşırı düşük tekliflere dikkat edilmesi konusunda uyardı.

YASADA VAR YÖNETMENLİKTE YOK

Kamu mal alım ihalelerindeki aşırı düşük teklifler ile ilgili durumun çözüme ulaştırılması için hukuk savaşı başlattığını vurgulayan Avukat Melih Akkurt ihale süreçlerinin yasa ve yönetmenlikle uyuşmadığının farkına vararak araştırmalarına başladığını belirtti. Akkurt, Danıştay’a başvurma sebebinin aşırı düşük tekliflere ilişkin Kamu İhale Kanunu’nda çok sayıda düzenleme bulunması ancak bu düzenlemelerin mal alım yönetmenliklerinde yer almaması olduğunu ifade etti.

KAPSAMLI BİR DOSYA HAZIRLANDI

Konu hakkında Danıştay’a başvuruda bulunan ve Danıştay tarafından başvurusunun hızlı bir şekilde değerlendirildiğini söyleyen Melih Akkurt, “Kamu İhale Yasası’nda yer alan aşırı düşük tekliflerle ilgili hazırladığımız düzenlemelerin yer aldığı dosyayı Danıştay’a sunduk.  Düzenlemelerin önemini vurgulayarak, içtihatlar genelinde yönetmelikle yasa arasında uyumsuzluk olmaması ve yönetmenliğin yasalarla çelişmemesi gerektiğine dikkat çektik.  Bu uyumsuzluk nedeniyle kamunun da ciddi zararlara uğradığını vurguladık. Konuyla ilgili tüm araştırmalarımızı, bilgi ve evraklarımızı dava konusu dosyada topladık.”diye konuştu.

“DANIŞTAY DOĞRU BİR KARAR VERDİ”

Titizlikle hazırladıkları dosyanın Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nda incelendiğini ve kurulun incelenmesi sonucunda mal alım ihalelerinin aşırı düşük teklif sorgulanmasına tabii tutulmadan sonuca bağlanmasının mevzuata ve kamu yararına uymadığı ve bu işlemin yasaya aykırı olduğu sonucuna varıldığını söylen Melih Akkurt, “Danıştay tarafından verilen karar beklenen bir karardı bizim için. Danıştay yerinde ve doğru bir karar verdi.” dedi.

KAMU İHALE KURUMU MEVZUATINI YENİLEDİ

Danıştay tarafından verilen kararda yönetmenliğin yasaya aykırı olmaması gerektiğinin de belirtildiğini ifade eden Akkurt, hukuki açıdan bir sorun oluşmaması için de idareye ek süre verilmesi yönünde hükmün de olduğunu söyledi. Kamu İhale Kurumu’nun da konuyla ilişkili olarak harekete geçtiğini ekleyen Melih Akkurt, “Beklediğimiz düzenleme de faaliyete geçti. Danıştay’ın verdiği karar ile Kamu İhale Kurumu da mevzuatını yeniledi” ifadelerini kullandı

MELİH AKKURT: “YENİ BİR DÖNEME GİRİLDİ”

Kamu İhale Kurumu tarafından hayata geçirilen çalışmalarla yeni bir yönetmelik yapılandığını ve yürürlüğe aldığını söyleyen Akkurt, “Yapılan yeni yönetmenliğin esas özelliği, bundan sonraki yapılacak olan mal alımı ihalelerinde idarelere aşırı düşük tekliflerin araştırılması ve sorgulanmasının yapılması yükümlülüğünün olmasıdır” dedi. Bu kapsamda 2017 yılı için idarelerin bütçelerine göre 1.073.073.525 TL ya da 1.789.213 TL’lik eşik değerin dört katı veya daha fazla alımlarda aşırı düşük tekliflerin sorgudan ve incelemeden geçmesi gerektiğini vurgulayan Avukat Melih Akkurt, “Her geçen yıl bu rakamlar yenilenecek. Yapılan sorgulama ile düşük fiyat verenlere bu alımı nasıl sonuçlandıracakları ve başarıyla tamamlayıp tamamlayamayacakları soruları yönlendirilecek. Eğer alıcının yaptığı açıklama yeterli bir açıklama olarak görülür ise ihaleyi alabilecek. Aksi bir durumda alıcı ihaleden men edilecek.” ifadelerini kullandı.  

TEKLİFLERİN SORGULANMASI İLE KAMU KENDİNİ KORUMAYA ALACAK

Avukat Melih Akkurt şöyle devam etti: “İhale pazarında kamu mal alımları ciddi bir büyüklüğe denk geliyor. Bahsettiğimiz bu yıl için 30 milyar lirayı da aşan bir büyüklük. Aşırı düşük tekliflerin sorgulanması aslında böylesine büyük bir pazarda kamunun kendini korumak için getirdiği bir önlem olacak. Böylece kamu ihaleyi verirken karşı tarafın işi bitireceğinden ve tamamlayacağından daha emin olmuş olacağı gibi düşük rakamlarla işin alınmasını engelleyip işin yarım bırakılmasına da önlem getirmiş olacak. Çünkü işin yarım bırakılması demek maliyetlerin daha yüksek boyutlarda olması ve zarara uğramak demektir. Yarım bırakılan ve tamamlanamayan işler nedeniyle süreç kendini tekrarlayacak ve işi başkasına vermek; yeni ihale maliyeti, zaman ve maddi kayıplara da yol açan kamunun zararına olan işlerdir.”

ŞEFFAF KAMU ALIMLARI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATILACAK

Sürecin sonuna gelindiğini ve sadece küçük bir adım kaldığını kaydeden Akkurt, bu adımın da yine Kamu İhale Kurumu’nun hareketi ile kat edileceğini söyledi. Aşırı düşük tekliflerin sorgudan geçmesi için net bir kılavuzun olması gerektiğini ifade eden Melih Akkurt, bunun için Kamu İhale Genel Tebliği’nde düzenlemeye gidilmesi gerektiğini vurguladı. Yapılacak düzenleme ile idarelerin konuyla ilgili net bir kılavuza kavuşacağını söyleyen Akkurt, “Yapılan tüm çalışmalar ile uzun bir yol katedildi. Kamu İhale Kurumu Tebliği gerekli değişikliği de kısa zamanda oluşturacak. Herkesi ilgilendiren bu konu için yapılacak düzenlemeler ile ileri düzeyde bir mevzuata da sahip olacağız. Şeffaf kamu alımları hedefi için bu mevzuat önemli bir adım olacak” ifadelerini kullandı.


Etiketler; #Melih Akkurt

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber