Diksiyon Kursu

Diksiyon Kursu
21 Temmuz 2018 Cumartesi 12:20

Kimi insanlar, on dakikalık bir konuşma yapar ancak o on dakikalık süre bitmek bilmez ve konuşmacıyı dinleyenler ise konuşmacıyı dinlemek yerine sürekli saatine bakmaya ve sıkılmaya başlarlar. Bu duruma da salondan yükselen öksürük sesleri eşlik eder. Kimi insanlar ise yaptıkları on dakikalık konuşması bile salonda bulunan dinleyicileri etki altına almaya, dikkatle dinlemelerine ve zamanın nasıl geçip gittiğini anlamamalarına neden olur. Burada bulunan önemli nokta, dinleyicileri etkilemeyi başarabilen konuşmacının, konuşmasını renkli, etkili ve monotonluktan uzak tutabilmeyi başarabilmesidir. Etkili konuşabilme ve hitap edebilmek için diksiyon kursu eğitimi alınarak, renkli ve etkileyici konuşmanın ipuçlarını öğrenebilir ve uygulamalar ile edinmiş olduğunuz bilgileri hayata geçirebilirsiniz.

Diksiyon Kursu Eğitiminin İçeriği,

Etkili konuşma ve diksiyon eğitimi vermekte olan diksiyon kurslarının eğitim içeriği, ses, nefes ve artikülasyon, diksiyon - fonetik, dramatik çalışma, konuşma çalışmaları ve toplu konuşma dersi şeklindedir. Ses, nefes ve artikülasyon eğitiminde, diyafram destekli, doğru bir konuşma temposu, doğru nefes ile heyecanı kontrol altına alarak ve enerjik bir ses tonu ile tane tane ve anlaşılır bir konuşma üzerine hayat boyu kullanabileceğiniz çalışmalar yapılmaktadır. Diksiyon - fonetik eğitiminde, etkili, doğru ve renkli bir konuşma ancak fonetik ile diksiyon kurallarına uyularak gerçekleştirilebilir. Bu derste, kelimeleri doğru telaffuz ederek, doğru tonlama ve vurgular ile sıradanlıktan ve alışılmışlıktan uzak, oldukça renkli ve etkileyici konuşma için gerekli olan bilgiler paylaşılmaktadır. Dramatik çalışmalar da basit tiyatro metinlerinden yararlanılarak yapılmaktadır. Ayrıca dramatik çalışmalar, konuşmada ki ifade gücünü zenginleştirmeye yönelik yapılmaktadır. Dramatik çalışma dersinde hedeflenen ise, duyguların doğru ifadeler ile konuşmaya aktarılmasıdır.

  Konuşma çalışmaları dersinde, daha önceden eğitimi verilmiş olan drama, fonetik ile diksiyon ve ses, nefes ve artikülasyon ile ilgili olan bilgilerin doğrultusunda hazırlıklı konuşma çalışmaları ve doğaçlama konuşma çalışmaları, kürsü ve kamera kullanımı ile beraber katılımcıların farklı durum ve ihtiyaçlarına yönelik olarak bol bol pratik yapılmaktadır. Toplu konuşma dersinde ise, katılımcılar derse kendi seçmiş oldukları bir konu üzerinde konuşma hazırlayarak gelir ve hazırladıkları konuşmalar, topluluğa hitaben kamera karşısında yapılmaktadır. Bu derse iki eğitmen izleyici olarak katılır ve konuşmaların bitmesinin ardından eğitmenler tarafından yorumlar yapılmaktadır. Etkili konuşma ve diksiyon kurslarına ilişkin bilgi ve programlar için http://aktuelakademi.com/ adresinden profesyonel destek alabilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber