Bimer başvuru sorgulama, bimer şikayet başvuru, bimer şikayet yaz, başbakanlık iletişim hattı şikayet

Bimer ile kamu kurum ve kuruluşlarını şikayet edebilirsiniz. Bimer şikayet başvuru sayfası ile şikayetlerinizi iletebilir bimer şikayet sorgulama sayfası üzerinden de şikayetlerinizi sorgulayabilirsiniz. Bimer şikayet yazmak, şikayet sorgulamak ve Başbakanlık iletişim hattı için haberimize bakabilirsiniz.

Bimer başvuru sorgulama, bimer şikayet başvuru, bimer şikayet yaz, başbakanlık iletişim hattı şikayet
22 Şubat 2016 Pazartesi 00:52

BİMER Başbakanlık İletişim Merkezi'nin şikayetlerini internet, telefon, posta ve şahsi başvuru yoluyla alındığı bir devlet uygulamasıdır. BİMER'e başvurunuzun cevaplanma süresi 30 gündür. BİMER şikayetlerinize 15 gün veya 30 gün içerisinde cevap vermekle yükümlüdür. BİMER şikayet sonuç sorgulama sayfası ile yaptığınız sorgulamalarınızda başvurunuz henüz sonuçlanmamış gözüküyorsa ne yapmanız gerekir? BİMER şikayet başvuru, Bimer şikayet sonuç sorgulama ve 2016 Başbakanlık Şikayet sayfası ile ilgili her şeyi haberimizin detayında açıklıyoruz. 

Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Valiliklerden, Bakanlıklardan veya herhangi bir kamu kurumundan kurumun çalışma alanlarıyla ilgili bilgi talep edebilir, şikayetlerinizi iletebilir ve gizlilik çerçevesinde olduğunu düşündüğünüz ihbarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak unutmayınız ki "Haksız ihbar ve şikayet manevi tazminat nedenidir."

BİMER, kamu kurum ve kuruluşları ile bunlara bağlı yan kuruluşların çalışmalarını, uygulamalarını ve eksikliklerini şikayet edebileceğiniz bir Başbakanlık İletişim Merkezi servisidir.  BİMER ile aynı zamanda ilgili kurumlarla ilgili takdirlerinizi de iletebilirsiniz. Bunun için hiçbir engel yok.

BİMER'e nasıl şikayet yapılır?

Bimer başvurularınızı dört farklı yolla yapabilirsiniz. 

1. İnternet yoluyla: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar başvuruda bulunabilirler. Bimer şikayet başvuru için en uygun, en hızlı yol internet yoluyla başvurudur. İnternet üzerinden iki farklı yolla başvuru yapılabilir. Aşağıda anlatıyoruz detaylı bir şekilde.

2. Telefon yoluyla:
T.C. vatandaşları "Alo 150" hattını arayarak Bimer şikayet başvurularını yapabilir, Bimer şikayet sonuç sorgulama işlemlerini takip edebilirler.

3. Posta/Mektup yoluyla:
Başvurular şu adrese bir dilekçe ile yapılabilir: Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Merkez Bina B.Blok P.K.:06640 Kızılay / Ankara. Kaymakamlıklarımız, Valiliklerimiz, Başbakanlık ile tüm Bakanlıklarımızdaki Halkla İlişkiler Bürolarına mektupla müracaat edebilirsiniz. Mektuplarınızda TC kimlik numaranızı, iletişim bilgilerinizi (açık adres, telefon numaraları) belirterek kısa ve öz bir şekilde talebinizi/şikâyetinizi yazmanız gerekmektedir.

4. Şahsi müracaat ile: Şahsi müracaatlarda kişinin Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Merkez Bina B.Blok P.K.: 06640 Kızılay / Ankara adresine bizzat gelerek burada şikayet başvurusunu yapmaları gerekmektedir.

İnternet yoluyla Bimer şikayet başvurusu yapma

BİMER'e internetten başvuru yapmak için iki farklı yol var. Bu iki yolu kullanarak şikayet veya ihbarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

1. Yol: Bimer başvuruda bulunmak için en güzel yol e-Devlet kapısı üzerinden başvuruda bulunmaktır. 

Bu yolla şikayet etmek için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor.  Sayfaya giriş yaptıktan sonra hizmet arama bölümünden BİMER yazarak bimer sayfasını açıp oradan gerekli formu doldurmanız gerekiyor.

bimer şikayet başvuru
Bimer şikayet başvuru sayfası üzerinden bu formu doldurduğunuzda size bir başvuru numarası veriliyor. Bu başvuru numarasını saklayarak ilerleyen günlerde başvurunuzun durumunu Bimer şikayet sonuç sorgulama sayfasından öğrenebilirsiniz. 

BİMER E DEVLET BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

2. Yol:
Başbakanlık iletişim merkezi sayfasından şikayetinizi yapabilirsiniz. Öncelikle açılan sayfada e-posta adresinizi yazmanız gerekiyor. E posta adresinizi yazdıktan sonra Başbakanlık İletişim Merkezi sizin eposta adresinize bir mail gönderiyor. Bu mailde gelen bağlantıya tıklayınca aşağıdaki gibi bir sayfa açılıyor. Bu sayfadaki gerekli bilgileri doldurup şikayetinizi veya ihbarınızı yazdığınızda kaydet butonuna basıyorsunuz ve şikayetinizi kaydediyorsunuz. Sistem yine size bir başvuru numarası veriyor. Bu başvuru numarası ile şikayet başvuru sonuç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

bimer şikayet formu


BİMER BAŞBAKANLIK FORMU İÇİN TIKLAYINBimer şikayet sayfası üzerinden örnek bir şikayet nasıl yazılır?

Örneğin bir evin üstüne yeni bir inşaat yapılıyor. Bu inşaatın yapımı esnasında A binasına zarar veriyor. Duvara sıva sıçratıyor, bahçe demirini zedeliyor. A binasının yöneticisi kişiyi önce oturduğu ilçenin zabıtasına şikayet ediyor. Zabıta gelip gerekli incelemeyi yapıyor ve yeni binayı yapan müteahhit ile görüşüyor. Müteahhit A binasına verdiği hasarı 90 gün sonrasına kadar yapacağını taahhüt ediyor. 

Bunun üzerine iki taraf da sulh oluyor ve olay tatlıya bağlanıyor. Ancak 90 gün geçmesine rağmen müteahhit vaat ettiği gibi A binasının zararını karşılamıyor. A binasının yöneticisi de doğal olarak zabıtayı arıyor. Ancak zabıtayı birkaç kere aramasına rağmen zabıta olay yerine gelmiyor. 

Bu olay üzerine A binasının yöneticisi Başbakanlık İletişim Merkezi, Bimer şikayet hattı sitesine e devlet üzerinden giriyor ve hem üst binanın müteahhidini hem de olay yerine gelmeyen zabıtayı olayı en ayrıntılı hale getirene kadar anlatıyor. 

Peki bimer şikayet ekranı üzerinden yaptığınız şikayetler nereye gidiyor?

Başbakanlık İletişim Merkezi 'ne gelen şikayetler kurumda çalışan BİMER yetkilisi personeller tarafından inceleniyor. İncelendikten sonra gereğinin yapılmsı üzerine ilgili Bakanlık, Valilik, kamu kurum ve kuruluşlarına iletiliyor. 

Bimer nedir?

“Başbakanlık İletişim Merkezi" (BİMER); bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. BİMER, Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığınca yazılımı gerçekleştirilen bir program ile web sayfası üzerinden kullanılan bir sistem olup, vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak, müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Alo 150 nedir, Alo 150'nin çalışma sistemi nedir?

Sabit telefonlardan ve cep telefonlarından Alo150’ye ulaşmak için 150 çevrilir. “Alo 150” hangi ilimizden aranırsa, o ilin valiliğindeki görevli halkla ilişkiler personeli telefonu açmaktadır. Telefonla arayan vatandaşın kişisel bilgileri ve müracaatının konusu elektronik ortama kaydedilir. Daha sonra kayıt altına alınan bu müracaat Valilik’teki yetkili tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü’ne sistem üzerinden gönderilir. Gönderilen müracaat ilgili Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılır ve başvuru sahibine cevap verilir. “Alo 150” numarasına yapılan müracaat herhangi bir Bakanlığı veya Başbakanlığı ilgilendiriyor ise söz konusu başvuru ilgili valilikte görevli halkla ilişkiler personeli aracılığı ile sistem üzerinden Başbakanlığa ya da ilgili Bakanlığa gönderilir. Buradaki değerlendirme sonrasında müracaat Bakanlık yetkilisi tarafından ilgili birime sistem üzerinden gönderilerek sonuçlandırılır ve vatandaşa cevap verilir. Verilen cevaba ilişkin detaylar sisteme kaydedilir.

Bimer nasıl çalışır?

BİMER uygulaması bir yazılım ile web üzerinden yürütüldüğü için yurdumuzun en ücra köşesinden yapılan müracaat ve bu müracaata ilişkin yapılan işlemler Başbakanlık'tan koordine ve takip edilebilmektedir. BİMER sisteminde Valilik ve Valilik kapsamındaki Kaymakamlık, İl Müdürlüğü ve Bölge Müdürlükleri ile Bakanlıkların Merkez Teşkilatı, Genel Müdürlük, müstakil Başkanlık/ Daire Başkanlığı ve yine Bakanlıkların bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarına kullanıcı adı ve sisteme giriş şifresi tahsis edilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli tüm kullanıcılar, her gün kullanıcı adı ve şifresi ile BİMER programına girmekte ve o gün kendisine gelen müracaatların işlemini yapmaktadır.

Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi) niçin kullanılır?

1. Bilgi edinme kanunu ile kişi devlet dairelerine dilekçe yazarak o dairenin sorumluluk sahasıyla ilgili her türlü bilgiyi talep edebilir. İşte bu işi elektronik ortamda yapmak hem bilgiyi edinmek isteyen kişinin hem de kurum personelinin daha az zamanını alıyor. Haliyle zamandan ve emekten tasarruf ediliyor. 

2. Çalıştığınız veya muhatap olduğunuz kamu kurumu ile ilgili isteğinizi ve şikayetinizi, hatta gerekiyorsa ihbarınızı BİMER üzerinden iletebilirsiniz.

3. Çalıştığınız kurumda özelikle genel müdürler veya o derece üst mevkideki kişilerin yanlış uygulama ve davranışları kuruma zarar veriyorsa ihbarda bulunabilirrsiniz. 

Bimer şikayetlerinde kimliğimi gizleyebilir miyim?

Gerek e-devlet üzerinden başvuruda gerekse Başbakanlık İletişim Merkezi sitesindeki formdan yapılan başvuruda kimlik bilgilerini gizleme butonu bulunuyor. Bu buton ile gerekli ihbarınızı verebilir veya şikayetinizi yapabilirsiniz. 

Bimer'e (Başbakanlık İletişim Merkezi) başvuru yaptım ya sonrası?

Bimer'e yaptığınız başvuru sonucu başvuru yaparken hangi yolla iletişim kurulmasını istediyseniz o yolla size iletilir. E-devlet hizmetlerinin verildiği turkiye.gov.tr adresindende e-devlet şifrenizle giriş yaparak başvuru sonucunuzu görebilirsiniz . Başvuru esnasında size verilen başvuru kodu ve başvuru tarihiyle ilgili şikayetinizi Bimer şikayet sorgulama sayfası ile bakabilirsiniz.

Bimer tanıtım videosuBimer ayrıntılı anlatım videosu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan basri - 4 yıl önce
Bimer e-postami. geçersiz kılıyor e-devlet kaydim var gidiyorum aynı sayfadan bimer tekrar e-postami geçersiz kılıyor nüfustaki adresimi kullanmak istemiyorum kutucuk var konum kutucuk isatememiz isteniyor âncak e-postami açık diğer meiller gelmekte yeni başvuruda e-postami tanımıyor tarafına bilgi verilirse doğru ogrenebilelim
Avatar
Huseyin helvaci - 4 yıl önce
Çorum merkez suheybi rumi imam hatip ortaokuluna çocuğumu kaydını yaptiramiyorum okulmuduru tarafından istenmiyoruz adresbahanesiile kaydınızı milieytime beni sikayetettinizdiye çoğumuzun kaydını yapmıyor gereğinin yapılmasını talep ediyorum teşekkürler
Avatar
Kadir kahraman - 3 yıl önce
Sayin buyuklerim ben afyon bolvadinin kurcu ova koyundenim evendim benim koyumun heryani parke ile doseli herkes cok guzel evlerine girip cikabiliyorlar ama benim evimin yolunda birakin parkeyi kumlama bile yok 2 adet aracim var vergilerini veriyorum elektirimi oduyorum yani kisaca devletime saygi duyyorum ama burada oncelikle muhtarimiz sonrasinda kaymakamimiz valimiz bu konularda ilgileri yetersiz kaliyor gorunuyor araclarimin o camurlarda o karlarda cigeri sokuluyor muhtarimiza kacinci kez soylemissem kaymakamlik bu yardimlara ilgisiz kaliniyor diyor elimden birsey gelmiyor denilip sikintimizla basbasa kaliyorum acil hastam olsa ambulans gelemez bi yangin olsa itfaye gelemez bu yuzden burada siz buyuklerime ve vekillerime cok ihtiyacim var gereginin yapilmasini saygilarimla arz ederim
Avatar
Hivda kaplan - 3 yıl önce
Merhaba ben yalovada yaşıyorum 6 tıncı sınıfa giden bir oğlum var mehmet akif ersoy okuluna gidemiyor adresimiz burda ama almadilar mecburen başka okula göndermek zorunda kaldım hiç memnun değilim bize yardımcı olun lütfen doğudan geldim çocuklarım için henüz burda bir ış bile kuramadık bir yedüz kira veriyorum bu mhalede ki okula çocuklarımı mehmet akif ersoy ya göndermek için bu mhalede ev tuttum ben fazla birşey istemiyorum hakim olanı istiyorum lütfen yardımcı olun bize lütfen
Avatar
Deniz bozdağ - 2 yıl önce
Antalya kaş belenli sısla mevkisi de 3 senedir telefonlar cekmiyor burada 40,50 aile bulunmakta burada cok sıkıntı çekiyoruz telefon cekmesi için 5 kilometre gitiyoruz birine birşey olsa haber falan alamıyoruz veremiyoruz da sayın cumhurbaşkanım bizi yardımcı olun çocuklar okula yoluyoruz haber almak için kaşa gitiyoruz burada gençler toplandı buraya yazalım dedi
Avatar
Mehmet Ağbağ - 2 yıl önce
Sayın başbakanın bu kıdem tazminatı açıklanacak size güveniyorum
Avatar
erkan - 2 yıl önce
2b tapular icin cummurbaşkanımıza iletmet sultanbeyli battalgazi mh tapularımız gelmedi erkan ulusoy
Avatar
Abbas - 2 yıl önce
Sayın devlet büyüklerine sesleniyorum konut Kıreli’leri düştü diyorlar maalesef kıredi 4 bankada düşmüş yalnız para vermemekiçin tüm zorlukları ününe çıkarıyorlar nerelere baş vurmam ğerekir sayğılarımla

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber