Kurslar ve Kurallar


İrfan Bilici

İrfan Bilici

28 Haziran 2016, 09:45

Bazı işler vardır ki ancak bir ustanın elinde değer bulur. 
   
Ülkemizde belediyecilik Refah Partili başkanlar döneminde değer kazanmıştır. Konya da Halil ÜRÜN. Çorum' da Prof. Dr. Arif Ersoy İstanbul'da Recep Tayyip Erdoğan. .Bu sayı artırılabilir. Daha birçok belediye. Ülkemize belediye yönetimi nasıl yapılır öğretilir.

1998 yaz tatilinde bankacı olan büyük ağabeyime sordum.  TL sürekli develüyasyon olmakta TL'nin ebedi kaderi mi ?  O da  Hayır para iyi yönetilir ise develüve olmaz demişti de nasıl diye sordum sohbet devam etti sene 2002 AK PARTİ İkidara gelince paranın nasıl iyi yönetileceğini gösterdi.

İflasın eşiğinde olan ticarethane el değiştirerek faal hale gelmesi gibi Dersaneler Türkiye'de paralel yapı olmadan önce nasıl Dersanecilik yapıldığını öğretti kötü niyetlilerin yönetime geçmesiyle bu dershaneler zararlı pozisyona ulaştı. Bunun neticesinde de Dersaneler kapatıldı. Isabeli de oldu.

Ancak  ihtiyaç bitti mi

Dersaneler yerini okul kursları doldurabildi mi.

Bunu uygulayıclara sormak lazım.

Sordum da sağlıklı bir istatistik yapıldığında öğrenci velileri ücretsiz kursların iyi olduğunu,  öğretmen ve yöneticilere sorulduğunda ücretsiz kursların ciddiye alınmadığını söyletecekkerdir.

Kurs yöneticileri velilerin dersanede öğrencilerini haftalık takip ettikleri ancak okul kurslarında hiç gelmediğini belirtmektedirler.  

  Bu da gösteriyor ki okul eğitim ve öğretimi devam ettirirken bu konudaki verimliliğini artırma yollarını aramalıdır. Özel Eğitim kurumları da YGS ve LYS ye hazırlama işlevini yürütmektedir.

Ne zaman üniversite sınavları bu halinden kurtulur içerik ve şekil değiştirir o zaman ders alma yani dershaneye gitme ihtiyacı ortadan kalkar.

YGS ve LYS bu şekilde devam ettiği müddetçe öğrencilerin okul dışında adı ne okursa olsun özel eğitim kurumu ya da dershaneye  devamı asla bitmez. Bakanlık nezdinde bitse bile veli ve öğrenci nezdinde bitmeyecektir. 

Bu da gösteriyor ki YGS ve LYS  mutlaka değişmeli okul kursları ne kadar verimli olursa olsun. Öğrenci bu kurumları okula tercih ediyor. Bunun sebepleri

1-Okul kursu yayın sıkıntısı ile karşı karşıya EBA yeterli değil. Görseli olmayan yayın öğrenciye sıkıcı geliyor. 

2- Motivasyon açısından aynı ortamda ders bunu sağlamıyor. 
 
3-Öğretmenler yeterince kursun faydasına inanmıyor. 

4- Bedel ödenmeyen kurs ciddiye alınmıyor. 

Bu sayılanlar çoğaltmak mümkün ama azaltmak ne derece mümkün olur zaman gösterecek.

Selam ve dua üzerine kalın.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murtaza Ulubey - 4 yıl önce
AK PARTİ iktidarı ekonomik göstergelerde başarı sağladığı , sağlıkta atılması gereken adımların çok önüne geçti. Ulaştırma hayallerimizin çok üstüne çıktı. Ancak MİLLİ EĞİTİM de Çuvalladı. Asıl olan dikkate alınmadı.
Avatar
Akif - 4 yıl önce
Tespitler doğru fakat milli eğitim bakanlığının politikalarını biraz eleştirmek gerekiyor.
Avatar
yaşar özçelik - 4 yıl önce
Burdaki esas soru neden milli eğitimde ve yetiştirme kurslarında yeterince başarılı olynmadığıdır. Yoksa %50 halk ak parti hükümetlerini başarılı bulmustur ki tekrar 4. kez seçip iktidara getirmişlerdir. Kendilerini toplumdan farklı yerde gören çobanla kendisinin aynı olmadığını söyleyen güruh 14 yıllık süreçte kendi fikirlerini, vizyonlarını anlatamamış veya eleştiriden öte bir birikimleri olmadığı içinde yeni bir şey ortaya koyamamışlardır. Sınav başarı kaygısından dolayı ihtiyaç duyulan dershanelerin yerini yetistirme kurslarının alamamasının nedenini biraz da öğretmenlerin bir kısmının kendinde araması gerekir. Olayı sadece ek ders bağlamında görüp, kendinden fedakarlık yapmayan, 15 öğrenciden 3 tanesi gelmedi diye ders anlatmayı bırakandan tutun kurslarda bile ders dışı bir çok konuya giren yığınla öğretmen var. Biz kendi üzerimize düşenleri gereği gibi yaparsak başarılı uygulama ve örneklri ortaya koyarsak milli eğitim bakanlığıda fixiki teknik eksikleri giderirse okullardakı yetiştirme kurslarıda verimli olabilir.
Avatar
İlkay Demirçin - 4 yıl önce
Kaleminize sağlık hocam hem eğitimciler hemde veliler hemde öğrenciler açısından konuyu o kadar güzel özetlemişsiniz o kadar güzel tespitlerde bulunmuşsunuzki bizlere sadece sözlerinize katılmak kalmış dilerim bütün yeni gelişmeler yeni nesillerin yetişmesine ışık tutar emeğinize sağlık.
Avatar
Murat - 4 yıl önce
Belediyecilikten konuya girip siyaset yapıp 3500 şirketin iflas erteleme istediği ekonomiyi övüp eğitimde sorunları paralele bağlayıp dershanelerin kapanmadıgini itiraf etmişsin tebrikler baştan her şeyin sebebini paralele bağlasan bukadar yorulmazdın
Avatar
Serkan Yüzer - 4 yıl önce
Sayilanlarin azaltılması için mutlaka köklü ve samimi adımların atılması gerekir. Eğitimcilerin de en azından fikirleri ile bu değişimi zorlamaları gerekiyor...
Avatar
servet maskan - 4 yıl önce
Sevgili irfan abim bilirsin sen benim örnek aldığım nadir insanlardan birisin bana çok sey ogrettin gerek üniversitede gerekse sonra osmaniyede askerlik yaparken. Simdi ben yazına affına sığınarak yorum yaziyorum. Belediyeciligi bedretin dalan ile öğrendik .nurettin sözen ile de belediyeleri yağma etmeyi ogerendik . parayı iyi yonetmeyi bu iktidarla öğrendik dogru iyi yonetiyorlar çünkü bütün para kendi ellerinde istedikleri gibi kullaniyorlar istediklerine veriyorlar helal olsun adamlara . egitim konusuna gelince zaten kotu olan egitimizi tamamen bitirdiler bunun bu parayı car cur etmeye benzemiyor bu yuzden ülke bütün millet ve bu milletin geleceği bitiyor ellerine sağlık helal olsun görevlerini iyi yapiyorlar bir gayri muslum dusman bile bunu basaramazdi .sağlıkta parada yol yapmada köprü yaptmada iyi olmak guzel ama egitimle mileti yok etmek ne olaki bilemedim bunun neresi güzel. Ellerinden operim saygideger abim hakkini helal et bana boyle düşünmeyi öğretmenlerden biri sensin.
Misafir Avatar
irfan - 4 yıl önce @servet maskan
sevgili kardeşim, fikirlerime katılmayabilirsin bu gayet normal ancak bilirsin ki bağımlı olmayı da sevmem. Birileri beğenmiyor diye fikrimi söylemekten de geri durmam. AK PARTİ dediğimiz oluşum gökten inmedi bu milletin sinesinden oluştu. Bu milletin kumaşından bu çıkıyor AK parti işi değil bu millet bu hale gelmiş.
Milli eğitim Zaten elden gitmiş
Avatar
irfan bilici - 4 yıl önce
Milli eğitim alanında da yeni gelişmeler olacak gibi.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber