Etnospor Kültür Festivali ile tarih yeniden canlanıyor

İStanbul Küçükçekmece'de Etnospor Kültür Festivali kapsamında yağlı güreş, cirit atma gibi milli sporlarmız olacak. Küçükçekmece'de düzenlenen tanıtım toplantısına İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Etnospor Konfederasyon başkanı Bilal Erdoğan katıldı. Peki Etnospor Kültür Festivalinde hangi oyunlar yer alacak? İşte detaylar.

Etnospor Kültür Festivali ile tarih yeniden canlanıyor
24 Ağustos 2016 Çarşamba 15:03

Milli Sporlararımız bu hafta sonunda İstanbul Küçükçekmece'de yapılacak Etnopor Kültür Festivalinde olacak. Türkiye'nin Yitik değerlerin ve kendi kültürünün yeniden canlanacağı festivalde ata sporlarımız, yağlı güreş, cirit, aba güreşi, okçuluk gibi milli sporlarımız vatandaşlarımız ile buluşuyor. Konu ile ilgili konuşan Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, "Geçmişte bize ait olmayan değerlerin yayılmasıyla topal bırakıldık. Kendi değerlerimizle buluştuğumuz zaman daha mutlu bir gelecek kuracağız. 15 Temmuz’da milletimiz, geleceğini kendisinin kurma kararlılığında olduğunu gösterdi. Kendi değerlerimizi, özgüvenimizle inşa edeceğiz" şeklinde konuştu. 

26-28 Ağustos 2016 tarihlerinde gerçekleşecek Etnospor Kültür Festivali tanıtım toplantısına, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy katıldı.

Düzenlenecek festivalde yağlı güreş müsabakaları, atlı cirit oyunları, mas güreşi, aba güreşleri, geçmişten günümüze geleneksel çocuk oyunları, uzmanlar eşliğinde Osmanlı okçuluğu atış talimleri, geleneksel kıl çadırlarda oba yaşamı ve kültür tarihimiz, tarihi el sanatları çarşısı, kılıç kalkan gösterileri, atlı akrobasiler ve konserlerin eşlik ettiği pek çok aktivite yer alacak.


Tarih Yeniden Canlanıyor

35 kıl çadırdan oba ve çarşının kurulduğu belirtilirken,  Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü şenliklerin hayat bulacağı festivalde birçok geleneksel oyunda birbirinden başarılı ve yetenekli sporcuların boy göstereceğini ve tarih canlanacak. 3 gün sürecek festivalde vatandaşlar adeta tarihe yolculuk yapacak.

Geleneksel spor dallarının tanıtılması, profesyonelleşmesi ve olimpiyatlara hazırlanması amacıyla gerçekleştirilen festivalde, birbirinden başarılı ve yetenekli birçok sporcu boy gösterirken, tarih adeta yeniden canlanacak.

Festivalde güreşçi Harun Doğan, pehlivanlar Ali Işık Yıldızlar, İsa Göçen ve Orhan Okulu gibi er meydanının usta isimleri, Yusuf Kilci ve Janset Genel gibi atlı okçuluğun istikbal vaat eden yetenekleri hünerlerini sergileyecek.

Kültür mirasına sahip çıkmak adına ustaların ellerinden çıkan dokumalar, çömlekler ve çeşitli bezemelerle ilgili hem çocuklar hem de yetişkinler için atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. İsteyenin çadırını kurup kalabileceği etkinlik alanında Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü şenlikler de yeniden hayat bulacak.

Bir tarafta anneler ve kızları için "Kırgız Düğünü" düzenlenirken, babalar ve oğullar şampiyon güreşçilerin mücadelesini izleyebilecek. Etkinlikler kapsamında Okçular Tekkesi'nde uzman eğitmenlerin gözetiminde ok talimleri yapılacak, çocuklara at sürme teknikleri ile geleneksel 15 oyun öğretilecek.

Çeşitli konserlerin verileceği festivale, büyük ilgiyle dinlenilen "Dombıra"nın bestecisi Kırgız halk ozanı Aslanbek Sultanbekov ve ekibi de katılacak. Askeri mehteran da çeşitli gösterilerle sahne alacak. Üst düzey devlet erkanının da katılacağı ve 80 kadar atlı birliğin yer alacağı 100 yıllık mirasın yeniden hayat bulacağı festival, önümüzdeki yıllarda daha da kapsamlı olarak devam edecek.

Festivalde Olacak Oyunlar 


Mangala

Orta Asya’daki Türk topluluklarından Osmanlılara dek uzanan bir zeka ve strateji oyunudur. En önemli özelliği her yaş ve kesimden insan tarafından oynanabiliyor olması ve oynamak için mekâna ve malzemeye bağımlı kalınmamasıdır. 2 oyuncu tarafından 48 taş ile oynanır. Oyunca 12 çukur ve kazanılan taşları koymak için 2 hazne bulunur.  24 taşa sahip olan oyuncu bu taşları önündeki 6 çukura 4'er adet şeklinde dağıtır. Zeka, strateji, kurnazlık, öngörü ve sabır gerektiren bu oyunun sonunda en az 25 taş toplayan oyuncu, oyunun galibi olur. 

Gökbörü

Orta Asya Türklerinin düğünlerde ve eğlencelerde oynadığı geleneksel atlı sporlarından biri olan gökbörü, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde son yıllara kadar “ödül kapmaca” adıyla yaşatılmaktaydı. Bu oyunun amacı at koşturarak oğlağı kapmaktır. Çizilen geniş daire ile belirlenen oyun alanında biniciler aynı uzaklıktan atlarını “şikâr” denilen oğlağa doğru koşturur ve eyerden kayarak oğlağı kapmaya çalışır. Oğlağı kapan, dörtnala kaçmaya başlar. Diğer atlılar oğlağı elinden almak için takip eder. Atlı, oyun alanı çevresinde, şikâr ile bir tur atabilirse bir sayı kazanmış olur ve ardından şikârı yere bırakır. Bu defa bir başka oyuncu şikârı alarak kaçırır. Oyun böylece sürüp gider. En çok sayıyı toplayan binici veya grup, oyunun galibi sayılır.

Kuşak Güreşi

Özellikle Kırım Türkleri arasında yaygın olan kuşak güreşi, diğer geleneksel güreş çeşitleri gibi davul zurna eşliğinde yumuşak toprak veya yeşil düz zeminde eğlence amaçlı yapılır. Yaş ve ağırlıklarına göre üç boya ayrılan güreşçiler, bele sarılan iki metre uzunluğundaki özel dokuma kuşaklardan tutarak rakibin iki omzunu yere getirmesi şalka düşmesi için mücadele eder.

Aba Güreşi

Orta Asya kökenli en eski güreş türlerinden biridir. Güreşçiler sırtlarına aba giyerek ve bellerine kuşak bağlayarak mücadele eder. Günümüzde Hatay ve Gaziantep yörelerinde kapışmalı ve aşırtmalı şeklinde, uygulanış bakımından farklılık gösteren biçimde sürdürülmektedir. Dünyada giysilerle yapılan ilk güreş türlerinden olması itibariyle judo ve İsveç’te yapılmakta olan pantolon güreşinin atası kabul edilmektedir.   

Atlı Cirit

Orta Asya’dan günümüze taşınan, Türklerin yüzyıllardır oynadığı ata sporudur. At üzerinde süngü ve mızrağın düşmana daha iyi savrulması amacıyla ortaya çıkmış, zaman içerisinde kurallı bir oyun haline gelmiştir. Genellikle gösteri amaçlı oynanır. Bir ciritçi oyun sahasında rakip sporculardan birine yarım veya tam çark yapmak suretiyle ciridini atar. Sporcu rakibinin kendisine atacağı ciritten sakınmak için çeşitli hareketler yapar, atın sağına soluna, karnının altına veya boynuna yatar. Bazı sporcular rakiplerini kaçış çizgisine ulaşana kadar kovalar ve ardından cirit atar. İsabet ettirebildikleri için puan kazanırlar. Oyun puanlaması kriterleri takımlarca müsabakadan önce kararlaştırılır. Toplam puanı yüksek olan takım galip sayılır.

Atlı Okçuluk

Türklerde okçuluğun, özellikle de atlı okçuluğun önemi tarih öncesi zamanlara kadar uzanır. Tarihteki Türk atlı okçuları, dörtnala giderken eyer üstünde dönüp arkaya ok atarak hedefe tam isabet ettirme ustalıklarıyla tanınmışlardır. Asya'da geçim kaynağı ve askeri tatbikat niteliği olan sürek avları, Türk atlı okçuluğunun gelişmesini sağlamıştır. Savaşçılık, avcılık, sporculuk gibi alanların dışında sosyal alanda da okçuluk önem teşkil etmiştir. Örneğin milli bayramlarda, dinsel törenlerde, düğünlerde çeşitli sportif okçuluk yarışmaları toplumsal hayatta yer almıştır.

Aşık Oyunu 

Koyunların ve keçilerin arka bacaklarında bulunan dört yüzlü kemikle oynanan tarihi bir Türk oyunudur. Kadim çağlardan günümüze gelene kadar Türkistan ve Türkiye başta olmak üzere Türklerin yayıldığı tüm coğrafi bölgelerde bu oyuna rastlamak mümkündür. Aşık oyunu günümüzde de Türk köy, kasaba ve hatta şehirlerinde oynanmaktadır.

Dünya Etnospor Federasyon Başkanı Bilal Erdoğan, tüm vatandaşları bu eşsiz festivale davet etti. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 1 yıl önce
Tüm ülkeye yaygınlaştırılmalı

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber