Günümüzde, kendinden fazlaca bahsettiren BTS üyeleri birer ikon olarak biliniyorlar. Peki, Güney Kore’nin şu an en büyük yapım şirketlerinden biri olan Big Hit Entertainment altında çıkan BTS grubu nasıl doğdu? Özellikle konserdeki performansları ile dikkat çeken BTS üyeleri, vokalistleri kimlerdir?

BTS üyeleri BTS grubu nasıl doğdu BTS vokalistleri BTS dansçıları Big Hit Entertainment

Big Hit Entertainment Çıkışlı BTS Grubu Nasıl Doğdu?

Güney Kore’de müzik endüstrisi çok fazla önem verilen ve sıkı kuralları olan bir düzen içinde işliyor. Piyasaya çıkış yapacak gruplar için önce yapım şirketleri tarafından seçmeler açılıyor, ardından seçmeleri geçen stajyerler 1 ila 10 sene arasında grubun özelliklerine göre eğitim alıyor. Ardından çıkışlarını yapan gruplar, sıkı bir program ile sevenleri ile interaktif etkinlikler gerçekleştirerek piyasada daha da ünlü olmaya çalışıyorlar.

BTS üyeleri BTS grubu nasıl doğdu BTS vokalistleri BTS dansçıları Big Hit Entertainment

Bu düzen içinde 2010 yılında erkekler için seçmeler açan Big Hit Entertainment yapım şirketi, lise çağında gençlerden oluşacak bir grup oluşturacaklarını duyuruyor. Hip hop tarzında müzik yapacak olan grubun ilk üyesi Kim Namjoon (RM) oluyor. Gruba alınan diğer üyelerden kimi, başka fırsatlar için gruptan ayrıldığında grupta RM, Min Yoongi (Suga) ve Jung Hoseok (J-Hope) kalır. Bir oyuncu olmak isteyen Kim Seokjin (Jin) de kararını gruba girmek üzere belirler. Ardından yapılan seçmelerde Park Jimin (Jimin), Jeon Jeongguk (Jungkook)  ve son olarak da Kim Taehyung (V) gruba dahil olurlar.


Bir söylentiye göre Jungkook’a pek çok yapım şirketinden teklif gelmiştir. Ancak Jungkook, RM’in grupta olduğunu görünce fazla havalı olduğunu düşünmüş ve Big Hit ile anlaşmaya bu şekilde karar vermiştir.

2013’de yayımlanan “No More Dream” parçaları ile resmi olarak çıkışlarını yapmışlardır.

Kim Namjoon (RM) Kimdir?

1994 doğumlu Kim Nam Joon sahne adı olarak RM’i kullanmaktadır. Eski adı “Rap Monster” olan Namjoon, 2017 senesinde adını “Real Me”nin kısaltması olarak tanımlayarak “RM” olarak değiştirmiştir. Grubun ilk üyesi ve lideridir. Grubun ana rapçilerinden olan RM, grubun en iyi İngilizce konuşanı olarak, yurt dışında grubun sözcülüğünü yapar. BTS’in pek çok parçasının prodüksiyonunu kendi başına yapmıştır.

BTS Üyeleri Arasından Kim Seokjin (Jin) Kimdir?

BTS üyeleri BTS grubu nasıl doğdu BTS vokalistleri BTS dansçıları Big Hit Entertainment


1992 yılında doğmuş olan Kim Seokjin, grubun en büyük üyesidir. Sahne adı Jin’dir ve BTS vokalistleri arasında bulunur. Aynı zamanda yüz yapısı fazlasıyla beğenildiği için grubun yüzü olarak tanınır. Yaşça büyük olması nedeniyle Seokjin, grup içinde yemek yapan, grup üyelerini besleyen, onları neşelendiren bir abi gibi davranır.

Min Yoongi (Suga) Kimdir?

Sahne adı Suga olan Min Yoongi, 1993 doğumludur. Gruba katılmadan önce de hip-hop müzik ile ilgilenen Suga, grubun ana rapçilerinden biri. Grubun hazır sözlüsü olan Suga, grubun bir başka abisi olarak diğer üyelerle uğraşmayı sever. Bir diğer sahne adı olan August D ile kendi solo albümünü çıkarmış olan Min Yoongi, kendi parçalarının prodüksiyonunu tek başına yapmıştır. Genel olarak hiç hareket etmeyi sevmeyen Min Yoongi, basketbol sporuna bayılır.

Jung Hoseok Kimdir?


Sahne adı J-Hope olan Hoseok, 1994 doğumlu olup BTS üyeleri arasında en yetenekli olanlardandır. Ana dansçı, ana rapçi ve destek vokalist olan J-Hope grubun güneşi olarak bilinir. “Ben sizin umudunuzum, siz benim umudumsunuz, ben J-Hope’um” sözüyle kendini tanıtır. Parçalarda yoğun olarak rap yapsa da, vokal olarak da destek olur. Gruba katılmadan önce sokak dansçısı olan J-Hope, grup üyelerinin dansları öğrenmelerinde de yardımcı olur.

BTS Vokalistleri Arasından Park Jimin (Jimin) Kimdir?


Grubun meleği olarak tanınan Park Jimin, sahne adı olarak da Jimin adını kullanır. 1995 doğumlu olan Jimin, ana vokalist ve ana dansçılar arasındadır. Gruba girmeden önce modern dans yaptığı için grup içinde de bu yeteneğini göstermiştir. Tiz notalara rahatça çıkabildiği ve sevimli hareketleri ile melek olarak bilinen Jimin, grubun moralidir.

Kim Taehyung Kimdir? (V)


1995 doğumlu Kim Taehyung’un sahne adı V’dir. Grubun vokalistleri arasında olan V, görünüşü ile grubun “ikinci yüzü” olarak da bilinir. Jimin ile geçmişten de tanışan V, pes sesi ile farklı bir ses dokusu katar. Yaptığı mimikler ile fazlasıyla komik olan V, grubun resmi çıkışına dek Big Hit Entertainment tarafından saklanan bir üye olmuştur.

Jeon Jeongguk (Jungkook)

Grubun en küçüğü olan Jungkook, 1997 doğumludur. Grubun aynı zamanda en yeteneklisi olan Jungkook ana vokal, ana dansçı, yardımcı rapçi ve grubun merkezidir. Aynı zamanda çeşitli sporlarda ve çizim yapmakta da fazlasıyla yetenekli olan Jungkook, genç olması ile de grup üyelerinin gözdesidir. Abilerini sürekli güldüren ve eğlendiren Jungkook, grubun tavşanı olarak da bilinir.

BTS projesine karşı uyanık olalım, hızla yayılıyor.

Kendilerini “tüm cinsiyetlere eşit mesafede” olarak tanımlayan BTS adlı Güney Koreli müzik grubu üzerinden "Cinsiyetsiz toplum" projesi adım adım uygulanıyor. Kadın görünümlü erkek üyeleri olan grup ülkemizde de popüler. Gençlerimizi bu tehlikeden korumak için en kısa sürede önlem alınmalı.

BTS, diğer adıyla Bangtan Boys, Big Hit Entertainment tarafından oluşturulan Güney Koreli K-Pop (Kore Pop Müziği Kültürü) grubuna dikkat çeken sosyal medya alanında Türkiye ve dünyanın ilk sivil toplum kuruluşu (STK) olan Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan konunun ciddiyetine dikkat çekti.

USMED'den yapılan uyarılarda belirtilen başlıca konular şu şekilde:

- Güney Koreli BTS grubu proje bir gruptur. 

- Grubu dünyaya tanıtan kişi Allen DeGeneres oldu. Amerika’da dünyaca popüler ellen show sunuyor ve daha önce bir erkekle evlenmiş boşanmış Portia de Rossi ile kadın kadına evlilik yaptı. BTS 7 ay arayla Ellen Show’a 2 kez katıldı bundan sonra dünya tanıdı.

- Grubun üyeleri cinsiyetlerini tanımlarken kendilerini “tüm cinsiyetlere eşit mesafede” olarak tanımlıyorlar. Güney Kore’de son dönemde erkeklerinde makyaj yapması moda haline geldi. Grubun açılımı ARMY (gençlik için tapınılası gençlik temsilcisi) anlamına geliyor.

"Bu etki altındaki çocuklara cevap verilmesini ve hakaret edilmesini doğru bulmuyorum" diyen Ercan, "onlar muhtemelen bir şekilde büyüleniyorlar ve sevgi depoları doluyor. Bilim insanları psikologlar ve imgebilimciler bu gruba ve bu grup üzerinden yönetilen projeye acil çalışmaları gerekiyor!" uyarısında bulundu.

Ray Kurzweil insanlık 2.0 kitabında şunu diyor “ kusursuz dünyayı Tanrı’nın değil bizim yarattığımız gençler kuracak. Bir nesil yaratıyorlar. Bu çocuklarımızdan 1 kişiyi kaybetme lüksümüz yok, onlar yavrularımız, tehlike büyük!

Güney Kore’de intihar rekor seviyede Doğu toplumunu dizayn etmek için teknolojik olarak ileri durumdaki Güney Kore özellikle seçildi.Güncel verilere göre bir köprüde 40 dakika bir intihar oluyor. 2011 haberinde ise günde 40 genç intihar ettiği verisi var.Ünlüler de intihar ediyor

Nüfus planlaması

Futuristler 2050 yılında dünya nufüsünün 4 milyara 2080 sonrası ise 500 milyona düşürüleceğini öngörüyor. Nasıl olacak? Cinsiyet bitiyor Evlilik bitiyor İntihar artıyor Salgın hastalık artıyor Üreme bitiyor Yapay zeka insan yerine geçiyor.

Dinleyen kitlesinin ergen olması bu çocukların bir tercihi değil bunlar zaten o kitleye hitap etmek istiyorlar çünkü değiştirebilecekleri yaş grubu z nesli,ergen değişik sorunlar ile boğuşan, yaşam becerisi oluşmamış çocuklar o kitleyi yeniden yazılım yükler gibi inşa ediyorlar!

Hayran kitlesi genellikle 15-16 yaş altı olan BTS'nin 'cinsiyetsizleştirme projesi' olduğuna işaret eden gazeteci Mehmet Ali Önel, sosyal medya hesabından attığı tweetlerle, BTS grubunun gençleri vahim bir noktaya getirdiğini belirtenlerden.. 

BTS'nin kadın görünümlü erkek üyeleri

'Cinsiyet eşitliği' meselesini masaya yatırdıklarını ifade eden ve BTS fanlarının tepkisiyle karşılaştığını belirten Önel, "Beyaz Tv'de Bir AB projesi olarak Türkiye'de yaygınlaştırılmak istenen "cinsiyet eşitliği" meselesini konuştuk. Bu çerçevede Koreli müzik grubu #BTS'nin kadın görünümlü erkek üyeleri arka fonda ekrana geldi. BTS'nın ergen fanlari 10 bin civarı tepki twiti attı." dedi.

MEB ve Çalışma Bakanlığı'na çağrı

Milli Eğitim ve Aile Bakanlıklarına çağrıda bulunan Önel "Buradan @tcmeb ve @ailevecalisma bakanlıklarına çağrımdır. Lütfen #bilistedim tagi altına yazılan yorumları inceleyiniz. Bu yorumlarda gençlerin unisex kişilik ve 3.cinsiyet meselesine bakışını görebilirsiniz. Malesef bu mesele sanıldığından çok daha vahim noktalarda." ifadesiyle tehlikeye işaret etti.

Küresel odakların cinsiyetsizliği yaygınlaştırmaya çalıştığını ifade eden ve durumun vehametine dikkat çekerek anne-babaları uyaran Önel, "Küresel odakların; müzik, sinema ve moda yoluyla yaygınlaştırmaya çalıştığı nötr cinsiyet, unisex kişilik veya 3.cinsiyet faaliyetlerinin Turkiye'de geldiği aşama #bilistedim tagına ve bana yazılan yorumlarda açıkça görülüyor. Tablo vahim! Başta ebeveynler herkese duyurulur." dedi.

Gençlerin eşcinsel sapkınların renklerini kullandığına dikkat çeken Önel, "Moda, müzik, sinema ve tv yoluyla "cinsiyetsiz toplum" oluşturma projesinin geldiği nokta zincir mesajlarima gelen yorumlarda çok net görülüyor. Gençlerin kör kütük hayran olduğu cinsiyetsiz #BTS grubunun kullandığı renklere dikkatinizi çekiyor ve artık bu konuyu kapatıyorum." ifadesinde bulundu.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadelede İstanbul Sözleşmesi’nin önemi 

İstanbul Sözleşmesi’nin maddelerinden biri, metinde LGBT bireylere yönelik ayrımcılıktan doğrudan ve net bir biçimde söz etmesi. Sözleşmenin “Temel Haklar, Eşitlik ve Ayrımcılık Karşıtlığı” başlıklı 4. Maddesi’ne göre “Bu sözleşme hükümlerinin taraflarca uygulanışında, özellikle de mağdurun haklarını koruyacak tedbirler alınırken; cinsiyet, toplumsal cinsiyet, renk, dil, din, siyasi veya başka görüşler, ulusal veya toplumsal köken, ulusal bir azınlığa mensubiyet, mülkiyet, doğum, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, yaş, sağlık durumu, engellilik, medeni hal, göçmenlik veya mültecilik statüsü veya başka statüler temelinde hiçbir ayrımcılık yapılmayacaktır.” Ayrıca sözleşme, hane içi şiddetin tanımını yaparken “eş” kavramı ile birlikte “partner” kavramını da ele alarak LGBTİ+ (lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel ve interseks) bireylerin içerisinde olabileceği Medeni Kanunda tanınmayan ilişkilerde yaşayabilecekleri hane içi şiddet vakalarını da kapsamakta.

İstanbul sözleşmesi nedir ?

Avrupa Konseyinin oluşturduğu uzmanlar grubu Kadına Yönelik Şiddet ve Hane İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele için Geçici Komite (CAHVIO) kurdu. İstanbul Sözleşmesi CAHVIO’nun 2009-2010 yılları arasındaki yoğun çalışmalarıyla kadına yönelik şiddet alanında bağlayıcılığı olan ilk ve en geniş kapsamlı sözleşme olarak ortaya çıktı.

Sözleşmenin kısa adı “İstanbul Sözleşmesi” 2011 yılının ilk yarısında Avrupa Konseyi’nin dönem başkanı olan Türkiye hükümetinin yoğun çabaları ile 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açılmış olmasından dolayı konuldu. Sözleşmenin hem ilk imzacısı, hem de parlamentosunda onaylayarak sözleşmeye taraf olan ilk ülke Türkiye. Sözleşme 1 Ağustos 2014 tarihinde, 10. üye ülkenin onay mekanizmasını tamamlamasından sonra yürürlüğe girdi. Şu anda (16 Kasım 2018 itibari ile) sözleşmeye taraf 33, imzacı olup da henüz taraf olmamış 13 devlet var.

Kamu saati sayfamızı sosyal medya üzerinden takip ederek güncel iş ilanları memur ve işçi alım haberlerine herkesten önce ulaşarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Kamu Saati Twitter Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Kamu Saati Facebook Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Bu yazının tüm hakları www.kamusaati.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©