Alaaddin Keykubat'ın kayıp kitabesi bulundu- Evin duvarında...

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın yaptırdığı burçların 94 yıldır yeri bilinmeyen kitabesinin, Kaleiçi'nde bir evin duvarında olduğu ortaya çıktı.

Alaaddin Keykubat'ın kayıp kitabesi bulundu- Evin duvarında...
09 Mart 2018 Cuma 11:51

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın yaptırdığı burçların 94 yıldır yeri bilinmeyen kitabesi, Antalya Kaleiçi'nde bir evin duvarında bulundu.

Kaleiçi'nde 1220-1237 yıllarında yaptırılan ve 19 burçtan oluştuğu bilinen sur hattındaki, Selçuklu Sultanı Keykubat'ın kayıp kitabesinin, aynı bölgede burçlara yaslanan iki katlı bir evin üst katındaki duvarda olduğu belirlendi.

1924'ten beri kayıp

Kaleiçi bölgesinde kayıp burçlar üzerine araştırma yapan ve kitabenin yerini bulan araştırmacı Necmi Atik, fotoğraflama yaparak durumu Antalya İl Kültür Müdürlüğüne bildireceğini söyledi.

Atik, kitabenin üzerinde yaptığı incelemede, en son 1924 yılında varlığından haberdar olunan ve o zamandan beri kayıp bilinen eser olduğunun belirlediğini bildirdi.

Kitabenin 1,70 metre boyunda ve 1,20 metre genişliğinde olduğunu ifade eden Atik,

"Kaleçi'nde Hıdırlık tarafına doğru, Ahi Yusuf Camii'nin üstünden başlayıp, imaret kapısında tamamlanan ve takriben 19 burçtan oluşan sur hattı, Alaaddin Keykubat döneminde yaptırılan surlardır. Bu burç ve sur silsilesinde Alaaddin Keykubat dönemine ait kitabelerden deniz tarafındaki 1 numaralı, burcun üzerinde 1924 tarihinde Ahmed Tevhid tarafından in situ (yerinde inceleme) durumunda tespit edilip bulunmuştur. Kitabenin kayıp olduğu veya nerede olduğunun bilinmediği söyleniyordu. Şu an bu kitabe evin ikinci katında konulduğu yerde, burcun üzerinde orijinal haliyle durmaktadır. Kitabe, Alaaddin Keykubat devrine ait. Yine Aladdin Keykubat döneminde başlayan 'El-minnetü lillahi' diye başlıyor. Hicri 622, Miladi 1225 tarihlerine denk geliyor. Kitabe bir mermer taşa hak edilmiş. Aynı silsiledeki bütün kitabelerin ortak vasıflarını bu kitabe de taşıyor." ifadelerini kullandı.

Atik, bu sur ve burç silsilesindeki 2 no'lu burçla aynı hatta olduğunu düşündüğü, diğer kayıp kitabelerin de bulunmayı beklediğini vurguladı.

"Kitabenin bulunması sevindirici"

Daha önce 10 yıl Antalya'da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeliği yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü, Türk-İslam Sanatları ve Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Şimşir de Antalya burçlarına ait kitabelerden söz konusu eserin bulunmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Selçuklu sülüsü yazı karakterinde yazılan kitabenin, beş satır olarak istif edildiğini dile getiren Şimşir, 

"Bu anlamda önemli bilgileri ihtiva etmesi yanında, döneminin hat tarihinin gelişimini yansıtması bakımından da son derece kıymetlidir. Kitabenin bulunduğu yapının eğer tescili yoksa Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilmesi gerekir. Ayrıca eserin bulunduğu yapının kamu eline geçmesi için kamulaştırılması faydalıdır. Diğer taraftan Koruma Kurulunda konu görüşülerek kitabenin bakım ve restorasyonuna yönelik karar ve ilgili kurum ve uzmanlar tarafından bakım ve restorasyon uygulamalarının yapılması gerekir. Kitabenin bulunup yeniden gün ışına çıkartılması sürecinde emeği geçenleri tebrik ederim." ifadelerini kullandı.

El-minnetü lillahi...

Keykubat’ın, “el- minnetü lillahi” diye başlayan kitabesinde şu ifadeler yer alıyor: “Minnet ancak Allah’adır. Bu imaret, said (huzurlu) ve şehîd Keyhusrev’in oğlu, muazzam sultan, en büyük şahlar şah, karanın ve iki denizin sultanı, din ve dünyanın yücelticisi, fetihlerin babası Keykubad -Allah onun sultanlığını daim kılsın- devleti zamanında h.622/m.1225 senesinde tamamlandı.”

Kaynak: 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.