HAYATTAKİ ÜÇ GÜNÜN DEĞERİ

HAYATTAKİ ÜÇ GÜNÜN DEĞERİ İnsanoğlu ne kadar süre yaşarsa yaşasın, ömrü boyu içerisinde üç günü iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Bu üç gününün hesabını yapabilen, hem dünyada ve hem de ahi rette huzur içinde olacaktır. Aksi halde dünyası da, ahireti de cefalar ve cezalar içerisinde geçecektir. Bu günlerin bir tanesi DÜN ( geçmiş gün ), ikincisi BUGÜN ( içinde bulunulan gün ), üçüncüsü YARIN ( günün ertesi, gelecek gün ) dür. İnsanlar dünü muhakeme ederek, içerisinde bulunduğu günü değerlendirirse, gelecek gün olan yarını, kendisini mutlu edecektir. Aksi halde, yarını kendisine zehir olacaktır. Dünde yapılan hatalar insanı üzer, iyilikler ise mükâfatlandırır. Eğer ki, kanarak, kandırarak, egolarını tatmin, hırs ve kin içerisinde bulunarak, yarını düşünmeden hareket edersen, içinde bulunduğun günde;

HAYATTAKİ ÜÇ GÜNÜN DEĞERİ
17 Ağustos 2019 Cumartesi 23:06

HAYATTAKİ ÜÇ GÜNÜN DEĞERİ

İnsanoğlu ne kadar süre yaşarsa yaşasın, ömrü boyu içerisinde üç günü iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Bu üç gününün hesabını yapabilen, hem dünyada ve hem de ahi rette huzur içinde olacaktır. Aksi halde dünyası da, ahireti de cefalar ve cezalar içerisinde geçecektir.
Bu günlerin bir tanesi DÜN ( geçmiş gün ), ikincisi BUGÜN ( içinde bulunulan gün ), üçüncüsü YARIN ( günün ertesi, gelecek gün ) dür. İnsanlar dünü muhakeme ederek, içerisinde bulunduğu günü değerlendirirse, gelecek gün olan yarını, kendisini mutlu edecektir. Aksi halde, yarını kendisine zehir olacaktır.
Dünde yapılan hatalar insanı üzer, iyilikler ise mükâfatlandırır. Eğer ki, kanarak, kandırarak, egolarını tatmin, hırs ve kin içerisinde bulunarak, yarını düşünmeden hareket edersen, içinde bulunduğun günde;
-Bilemedik
-Arkadan hançerlendik,
-İhanete uğradık,
-Bize oyun oynadılar,
-Kumpas kurdular,
-Vebal altına soktular,
-Hata yaptık,
-Günaha girdik,
Gibi sözlerle, içerisinden çıkılmayacak, telafisi mümkün olmayan, pişmanlığın fayda vermeyeceği durumlarla karşı karşıya kalınır.
Dün zamanının içinde, bugünün de olduğunu düşünmek, içinde bulunduğun günü, dünkü gibi hatalarla geçirmemek için iyi değerlendirme yapılması kaçınılmazdır. Onun içinde, geleceği düşünerek hareket edip, hak, hukuk, adalet, sosyal adalet, insan haklarına ve din kurallarına saygılı hareket edilmesi gerekmektedir.
Böyle hareket edilmediğinde, dün için “ KANKA “ olduğunla, daha sonraki gün düşman olursun. Kardeşin kardeşe düşman kesilmesi, genellikle menfaate ve şahsi çıkara dayanır. Öyleyse şahsi çıkarı değil, ülke ve millet çıkarı ön plana alınmalıdır. Böyle olmadığında, vuku bulacak çıkar kavgalarıdır ki, günümüzde örnekleri görülmektedir. O zaman milletten duyacağınız tek dua “ biriniz birinizden, biriniz de Allah’ınızdan bulunuz “ dur.
Yarına gelince, dün ya da bu gün yapılan günah ve sevabın karşılığı olan ceza ve mükâfatın değerlendirilmesi günüdür. Yarında belirlenecek günah ve cezayı başka zamanlarda telafi etmek mümkün değildir. Yarından sonra, cezayı er geç çekmek mecburidir. Bundan kurtulmak için günahı boylamamak yani “ etmemek “ gerekmektedir.
Bu üç gününün önemini kavramaktan aciz olan ve günü birlik çıkar peşinde koşanlar, FATIR / 5 inci ayette belirtildiği üzere. Dünya hayatına aldananlardır. KIYAMET / 20, İNSAN / 27 ayetlerinde belirtildiği üzere de, dünyayı sevmek, ahireti unutmaktır. İSRA / 16. ayetinde belirtildiği üzere, şımarmış servet sahipliğidir. Birçok ayette belirtildiği üzere, anlamama, görmeme ve işitmemedir. Bu vurdumduymazlık, EN’AM / 129. ayette belirtildiği şekilde, zalimlerin önderliğidir.
Konumuzu oluşturan husus, haram ve küfürdür. Öyleyse harama rıza haramdır, küfre rıza da küfürdür. Ancak, gelecekten ümit kesilmez. Zulüm ebedi olamaz. Kötülük mutlaka hüsrana uğrayacaktır. Adalet ve iyilik üstün gelecektir. Bu nedenle Allah’tan korkup, doğrularla birlikte olunması gereklidir. Sevgili Peygamberimiz, “ Sizden her kim bir münkeri ( haram işleyeni) görürse, onu eliyle değiştirsin. Eğer eliyle değiştirmeye güç yetiremezse diliyle değiştirsin. Şayet buna da güç yetiremezse, kalbiyle buğuz etsin. İşte bu imanının en zayıf derecesidir. “ buyurmuştur. ( Müslim )
Öyleyse hukuka, adalete, hakka aykırı olarak işlenen kötülüklere karşı koymamız ve bunu yapanlara karşı tavır almamız hem ahlakın ve hem de, dinin buyrukları arasındadır. Yoksa İSRA / 71. ayette belertildiği üzere liderleriyle birlikte çağrılanlardan olacaksın. Yani kimi destekliyorsan, Allah’ın huzuruna onunla birlikte çıkacaksın.
Dünü düşün, içinde bulunduğun zamanı değerlendir ve geleceğe zemin hazırlaman, planlı yaşam için gerekli ve şarttır.


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber