Kadim Türkçe ile Cihanşumûl Siyaset


Akif Aytaç

Akif Aytaç

23 Nisan 2017, 23:36

Sayın cumhurbaşkanı 2017 yılını Türk Dili Yılı ilan etti. Çok mühim bir haber. Hatta belki abarttığımı düşünebilirsiniz, belki de bundan sonraki siyasetine dair de bir ipucu olabilir bu karar. Keşke olsa.

Kıymetli kâri! Devlet kuruluş ve yıkılışla mukayyet bir süreç değildir. Devlet kronoloji ile de okunabilen bir yaşanmışlıklar birkimi hiç değildir. Devlet bir milletin sonsuzluğa iştiyakı ile yaktığı destanın mükemmel bir güftesidir. Bu güfte de tabii ki Türkçedir.

Devlet, okunamayan tarihten bu yana taşınagelmiş mükemmel bir organizasyondur. İnsanın yaşadığı çağa, coğrafyaya ve beraber yaşadıkları insanlara sunduğu en güvenli ortamdır devlet. Ve biz bu güvenli, müreffeh ve saadetli ortamı en derinlerden alır, bugüne taşırız. Peki ne ile? Tabii ki Türkçe ile…

Lisan yalnızca; sanata, edebiyata, folklora has bir dizge değildir. Devletler ve milletler varlıklarını lisanları ile sürdürebilirler. Lisan o milletin ve devletin kimliğinin yegane ispatıdır. Hatta tarihinin en güvenilir kaynağıdır. Beni dünden alıp bugüne getiren yagane vasıtam dilimdir.

İşte bu minvalde, Türkiye yeni dönemde tarih ve dil çalışmaları ile yeni devlet anlayışının tüm altyapısını kurmak zorundadır. Artık beş bin yıllık bir birikimle hareket etmek zamanıdır. Nevzuhur, garp kökenli dilcikler ve bu dilciklerin ürettiği felsefe ve tarihten gına gelmiştir artık.

Türkler, bugünden itibaren tarih yapan değil ama pek büyük bir ciddiyetle tarih yazmak ve tarih felsefesi üretmek zorundadır. Bu da tam ve kemale ermiş bir lisan ile olur. Artık devletimiz ve yöneticileri Türkçenin kurucu ve taşıyıcı vasfını iyi bellemeli ve yönetim üsluplarını buna göre belirlemeliler.

Kadim Türkçe ile oluşturulacak iç ve dış politikanın coğrafyalar aşacağını çok kısa zamanda göreceksiniz. Kuzey Asya’dan Manş denizine kadar kocaman bir coğrafyaya seslenecek dil yalnızca ve yalnızca kadim Türkçedir.  

Sayın cumhurbaşkanımızın bu ilanı ile Türk devleti olan Türkiye cumhuriyeti yeniden dil kurultayları toplamalı, yeni ve cihanşümul siyasetini kadim Türkçe ile kurmalıdır. Tersini düşünmek dahi istemiyorum. Muhabbetle… 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber