Taşeron işçi düzenlenmesi onaylandı: Özlük hakları teminat altında olacak!

Taşeron işçilerin kamuya geçişine ilişkin düzenleme onaylandı. Yeni düzenlemeyle taşeron işçilerin özlük haklarının teminat altına alınması planlanıyor.

Taşeron işçi düzenlenmesi onaylandı: Özlük hakları teminat altında olacak!
27 Nisan 2016 Çarşamba 11:36

Taşeron işçilerin kadroya geçmesine ilişkin çalışmalar Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Buna göre yeni düzenlemeyle taşeron işçilerin özlük hakları teminat altında olacak. 

720 bin taşeron çalışanın kamuya geçişiyle ilgili düzenleme Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Düzzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi bekleniyor.

Hükümet, en uzun Bakanlık toplantısını geride bıraktı. 10.5 saat süren toplantıda taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemede onaylandı.
Bakanlar Kurulunda 720 bin taşeron işçisine ilişkin ayrıntıları ile değerlendirilirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlara da brifing verildi.

720 bin taşeron işçiye ilişkin düzenleme önümüzdeki günlerde Meclis'te ele alınacak ve taşeron işçiler için yeni bir statü oluşturulup özlük haklarının güvence altına alınması sağlanacak.

'Özel Sözleşmeli Personel'

Taşeron işçiler için yeni bir statü oluşturuyluyor. 'Özel sözleşmeli personel' adıyla oluşturulacak bu yeni statü ile çalışanlar, 657 sayılı yasaya tabi devlet memuru olamayacak ama 'kamu güvencesi' altında bulunacak. Kıdem tazminatları, yıllık izinleri, özlük hakları, çalışma şartları, geçişle birlikte devlet güvencesinde olacak. Sosyal güvenlik yönünden 4/a'lı (SSK) olacaklar. Kadroya alınacak taşeronların 1 Kasım 2015 öncesinde kamuda çalışmaya başlamış olma şartı aranacak. Kamuya geçecek olanlar, aynı iş yerinde devam edecek ama maaş ve özlük hakları kamu kurumu tarafından karşılanacak.

Toplu Sözleşme Hakkı

'Özel sözleşmeli personel' statüsünde kamuya alınacak taşeron işçiler için sözleşmeler üçer yıllık periyotlarla düzenlenecek ve memur sendikaları kapsamında toplu sözleşme hakları olacak. Uygulamada, 1 Ocak 2016 itibarıyla ödenmekte olan ücret ve diğer haklar esas alınacak. Taşeronlar, 4/B'li sözleşmeli personelin yararlandığı aile ve yiyecek yardımı gibi sosyal haklardan yararlanacaklar. 30 gün içinde yazılı olarak idareye başvuru şartı aranacak ve başvuruyu takip eden 3 ay içinde gerekli değerlendirme yapılacak. Belediyeler ve özel idarelerde çalışan taşeronlar için, bu idarelerin kuracağı şirketler aracılığıyla istihdam sağlanacak. 3 ve 6 aylık çalışma dönemine tabi kişiler kapsama alınmayacak. Süreklilik arz eden hizmetlere ilişkin işlerde çalışanlar kamuya alınacak.

Taşeron İşçilerin Yarısı Belediyelerde Çalışıyor

Kabineden geçen düzenleme kapsamına 720 bin 277 kişi giriyor. Bunlardan 157 bini 'temizlik', 76 bini 'güvenlik', 16 bini 'yemek', 157 bini muhtelif işlerde çalışıyor. En fazla çalışan 311 bini aşkın kişiyle belediyelerde bulunuyor. İl özel idarelerindekiler de hesaba katıldığında 314 bini yerel yönetimlerde çalışıyor. Üniversitelerde 36 bin 551, üniversitelerin döner sermaye işletmelerinde 42 bin 941 taşeron işçi görev yapıyor. Sağlık Bakanlığı ve merkezi yönetim ile döner sermaye işletmelerinde de on binlerce taşeron hizmet veriyor.

Kaynak: Türkiye


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber