Sakal traşından iş akdi feshi çıktı!

Sakal traşından iş akdi feshi çıktı! İşçiye aynı eylem için hem ihtar hem de işten çıkarma cezası verilmesi mümkün değildir.

Sakal traşından iş akdi feshi çıktı!
03 Kasım 2020 Salı 11:27

Sakal traşından iş akdi feshi çıktı!

İşçiye aynı eylem için hem ihtar hem de işten çıkarma cezası verilmesi mümkün değildir.

İşçinin hangi görevleri ne zaman ne şekilde yerine getireceği somut biçimde açıklanmalı ve ispatlanmalıdır

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 05/05/2014 tarihli, 2012/8162 Esas 2014/14328 Karar sayılı kararında özetle;
'….Yerel Mahkemece, davacının iş akdinin "davacının amirlerine karşı geldiği, verilen emir ve görevleri zamanında ve işyerinde tüm uyarılara rağmen sakal tıraşı olmadığı" gerekçesiyle işverence haklı nedenle feshedildiği …'kabul edilmiştir. Ancak Yüksek Mahkemece bu karar bozularak, verilen kararın dosyadaki bilgi ve belgelere ve oluşa uygun olmadığı belirtilmiştir.

Yargıtay'a göre, '….Öncelikle, dosya içeriğinden davacının hangi görevlerini, ne zaman yerine getirmediği ve davacının amirlerine ne şekilde karşı geldiği davalı tarafından somut olarak açıklanmayıp ispatlanmamıştır. Ayrıca, davacının iş akdinin feshedildiği, 17.08.2009 tarihinde, davacıya bu hususla ilgili ihtar verildiği ve tekrarı halinde iş akdinin feshedileceğinin bildirildiği anlaşılmaktadır.'

Davacının belirtilen soyut davranışları nedeniyle işçiye, hem ihtar cezası hem de iş akdinin feshi cezası verilmesi mümkün değildir. Açıklanan nedenlerle, Yerel Mahkemece, davalının(işverenin) iş sözleşmesini fesihte haksız olduğunu kabul edilerek, davacının(çalışan) kıdem ve ihbar tazminatı istemlerinin kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir.

Kısacası, Yerel mahkeme, davacı çalışanın işyeri kurallarına uymadığı ve ayrıca sakal bıraktığı bu nedenlerle de işverenin feshi haklıdır derken yüksek mahkeme davacı(çalışan)nın amirlerine ne şekilde karşı geldiği işveren-(davalı) tarafından somut olarak açıklanmadığı ve ispatlanmadığına dikkat çekerek, ayrıca Davacının belirtilen soyut davranışları nedeniyle davalı işverenin, işçiye, hem ihtar cezası hem de iş akdinin feshi cezası verilmesinin mümkün olmadığı belirtilmiştir.

Sözün Özü; İşçinin hangi görevleri ne zaman ne şekilde yerine getireceği somut biçimde açıklanmalı ve ispatlanmalıdır.

İşçiye aynı eylem için hem ihtar hem de işten çıkarma cezası verilmesi mümkün değildir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber