Maliye Bakanı taşeron açıklaması: Taşerona kadro detayları Naci Ağbal'dan geldi

Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmesi konusu en yetkili ağızdan dün açıklanmıştı. Bugün Maliye Bakanı Naci Ağbal taşeron açıklaması yaptı. Ağbal, taşerona kadro çalışmasının detaylarını anlattı. İşte taşeron işçilere kadro çalışmasının detayları.

Maliye Bakanı taşeron açıklaması: Taşerona kadro detayları Naci Ağbal'dan geldi
23 Mart 2016 Çarşamba 23:00

Yüz binlerce kişinin beklediği taşerona kadro açıklaması geldi. Kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personeli ilgilendiren taşeron işçiye kadro kararıyla ilgili detaylar açıklandı. Taşeronların kadrolaşması kanusundaki düzenlemeler tamamlandı. Peki taşeron işçilerin kadroya geçişinde yapılan düzenlemelerin detayları neler?  Taşerona kadroda nasıl bir düzenleme yapılacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kadroya alınan taşeronlar hakkındaki düzenlemeler konusundaki detayları açıkladı. Taşeronların, "özel sözleşmeli personel" pozisyonunda istihdam edileceğini ve kamuya alınan personele, taşeronluktaki ücreti üzerinden maaş verileceğini belirten Bakan Ağbal, bu konudaki tasarıyı 1-2 hafta içinde Meclise gönderebileceklerini açıkladı.

İşte Bakan Ağbal'dan taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılar:

- Düzenleme, kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin kapsama girdiğini kaydetti.

- AK Parti'nin seçim beyannamesinde ve Hükümet programında asıl işlerde çalışanların kamuya alınması sözü verildi daha sonra Hükümetin yaptığı değerlendirmeler sonucu yardımcı işlerde çalışanların da kamuya alınmasına karar verildi.

- Taşeron firmada çalışan elemanlar, kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edilecekler.

- "Özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edilecek elemanlarla ilgili yeni istihdam edileceklerin pozisyonunun kapsamını, çalışma koşulları, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenlenecek.

- Maliye Bakanlığı bu konudaki yasal düzenleme hazırlıklarını yürütüyor ve son aşamaya gelindi, düzenleme 1-2 hafta içerisinde Meclise gönderilebilir.

Bakan Ağbal açıklamalarında, "Bütün çalışan kardeşlerimize yıllarca verdikleri emeklerinin karşılığında kamuda istihdam edilme imkanı getirildi. Esas olan, vatandaşın hizmeti kaliteli ve istediği gibi alabilmesidir. Bu arkadaşlarımız inşallah bugünkü cefakar, vefakar çalışma anlayışlarını kamuya geçtiklerinde devam ettirirler ve böylece hizmet verimliliği ve kalitesinde yakalanan bu performansa onlar da katkı sağlar." ifadelerine yer verdi.

 Düzenlemeden, 1 Kasım 2015'ten önce işe girenler yararlanacak.


- Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar kapsama girecek. Bir yerde anahtar teslim götürü hizmet yapılıyorsa, kaç personelin çalışması gerektiği sözleşmede belirtilmemişse burada çalışan taşeronlar kapsama girmeyecek.

- Güvenlik, temizlik personeli gibi yardımcı personel; Sağlık Bakanlığında, üniversitelerde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci gibi asıl işleri yapanlar düzenlemeden yararlanacak.

- Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

- Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

 Sınav yapılacak


- Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek.

- Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek.

- Taşeron işçiler atanmaları halinde geçmişe dönük hak talebinde bulunamayacak.

- Belediye ve il özel idarelerinde kapsama dahil olacak taşeron personel, bu kurumların şirketlerinde istihdam edilecek.

 Mevcut aylıklar üzerinden maaş verilecek

- Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Kamu kurumları daha sonra kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığına bildirecek.

- Kamuda istihdam edilecek taşeron personelle "özel sözleşmeli personel" pozisyonunda 3'er yıllık sözleşme yapılacak. Sözleşme dönemleri her 3 yılda bir yenilenecek.

- Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

- Söz konusu kişiler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine tabi olacaklar.

- Taşeron çalışanlar, kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
caferc - 2 yıl önce
Maaş değişmiyormuş. Yine 3 yılda bir sözleşme yenileniyormuş. Kıdem tazminatı hakkımızdan vazgeçiyormuşuz. Normal bir kadroya alma değil.
Taşeron vatandaşa ne faydaları olacak iyi bilen biri yazar mı?
Avatar
Songül - 2 yıl önce
Ee peki şimdi bu neye yaradı
Avatar
Yunus - 2 yıl önce
Süpürgede çalışan personelere katro varmı bilen birisi yorum yapabilirmi
Avatar
Salih evren - 2 yıl önce
Belediye e şöför olarak çalışıyorum (1 yıl taşöron olarak ) benim akibetim ne olacak. Aşçı yemek yaptığı için temizlikçi temizlik yaptığı ićin kadrolu ben yamurlu havada köy yollarını açmak için onca tehlike ve riskleri aldığım içindevre dışi
Avatar
Yusuf - 2 yıl önce
Fen işleri birimi kadro alacakmi herkese kadro dendi biz elendik onca hizmet bedeli burda çalışan herkes asil pozisyonda idari bürosundan tutun operatorune kadar hepsi asıl işte bizim akibetimiz ne olacak????
Avatar
Mustafa Durak - 2 yıl önce
2012 mayıs ayından beri fen işlerinde çalışıyorum resmi plakalı araç kullanıyorum bizim için kadro varmı herkes birşey diyor anlamadım bir yardımcı olursanız sevinirim
Avatar
Muammer - 2 yıl önce
Ulan kadro boylemi olur buyaptinizi secim zamani bu insanlar size sorar sizin yaptiniz insanlari geri zekali durumuna koymak bu yaptiniza karsi soyliyecek kelimeleri kendime yakistiramiyorum gunaha girmek istemiyorum benim kadroylada bi alakam yok yaptiniz alcaklik.
Avatar
Mustafa - 2 yıl önce
4b sözleşmeli olarak calisacaz emekli olurken 4a dan emekli olacaz bu ne ya kadro Yok A firmasından B firmasına kayıt yapacaklar büyüklerimizden bi açıklama böyle bişey varmı bunun adına kadro mu diyorsunuz

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber