Kamuda mesaide 'virgül' kargaşası

Kamuda mesaide 'virgül' kargaşası Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde 'virgül' kargaşası Kamu kurumlarında normal çalışma düzenine dönüş kararının duyurulduğu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'ndeki bir cümle farklı yorumlara neden oldu. Bazı kamu kurumları, 60 yaş altındaki kronik hastalar ile 60 yaş üzeri çalışanlarını yarın işbaşı yapmaya çağırdı. Kronik hasta ve 60 yaş üstü çalışanlar genelgedeki cümlenin acilen netleştirilmesini bekliyor.

Kamuda mesaide 'virgül' kargaşası
Admin
Admin
01 Temmuz 2021 Perşembe 12:39

Kamu kurumlarında normal çalışma düzenine dönüş kararının duyurulduğu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'ndeki bir cümle farklı yorumlara neden oldu. Bazı kamu kurumları, 60 yaş altındaki kronik hastalar ile 60 yaş üzeri çalışanlarını yarın işbaşı yapmaya çağırdı. Kronik hasta ve 60 yaş üstü çalışanlar genelgedeki cümlenin acilen netleştirilmesini bekliyor.

“COVID-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normallaşme ve Alınacak Tedbirler” başlıklı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ndeki bir muğlak ifade kargaşaya neden oldu.

Kamu çalışanlarının 01.07 2021 tarihi itibari ile normal çalışma düzenine geçeceklerinin duyurulduğu genelgede özel durumlar sıralandı.

Ancak genelgedeki şu ifade farklı değerlendirmelere neden oldu:

“Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üzeri çalışanlar (yönetici pozisyonundakiler hariç) ile gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanların idari izinli sayılmaya devam edileceği bildirildi.”

Bazı kamu kurumu yöneticileri bu cümledeki ifadeyi, “Sadece 60 yaş üzeri kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacak” şeklinde yorumladı ve 60 yaş altı kronik hasta olanları ve 60 yaş üstü çalışanlarına işbaşı yapmaya çağırdı.

VİRGÜL UNUTULDU MU?

60 yaş altındaki kronik hastalar ve 60 yaş üstü çalışanlar, genelgedeki cümlede bir virgülün eksik bırakılması nedeniyle bazı kamu yöneticilerinin bu ifadeyi yanlış yorumladığını savundu. Bu gruptaki çalışanlar genelgedeki ifadenin acilen netleştirilmesini bekliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.