İşyerinde Personeline 'Lan' Diyen Müdür Yandı! İşte Yargıtay'ın Kararı...

İşyerinde Personeline 'Lan' Diyen Müdür Yandı! İşte Yargıtay'ın Kararı...
07 Şubat 2020 Cuma 12:28

İşyerinde Personeline hitap ederken 'Lan' Diyen Müdür Yandı! İşte Yargıtay'ın Kararı...

İşyerinde personeline agrasif davranıp lan şeklinde hitap edenler yandı!

İşyerinde personeline 'lan' diyen müdür yandı! İşte Yargıtay'ın kararı...

Copy Link

İş yerinde personele hitap ederken ‘lan’ diyen müdüre kötü haber!

İş yerinde altındaki çalışan personele 'lan' diye hitap ederek, veya vücuduyla alakalı şaka yapan müdürün manevi tazminat ödemesi gerektiğine hükmeden Yargıtay, emsal niteliğinde bir karara imza attı. Müdür yardımcısı olarak çalışan bir kişi, müdürün kendisine yönelik mobing uygulandığını ve vücud şakaları yaptığını öne sürerek Yargıtay’a doğru giden süreci başlattı. İş Mahkemesi’nde talebi reddedilen personel, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nden istediği sonucu aldı. İşte konuyla ilgili ayrıntılar…

'LAN' HİTABI TAZMİNAT ÖDETTİ

Yargıtay mahkemesi  personeline 'lan' diye hitap ederek, vücuduyla alakalı şaka yapan müdürün manevi tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti. Müdür yardımcısı olarak çalıştığı iş yerinde, müdür H.B.'nin kendisine yönelik 'lan' diye hitap edildiğini, fazla mesailerinin ödenmediğini, sigorta primlerinin sigortaya eksik yatırıldığını, mobing uygulandığını öne süren kişi iş akdini tek taraflı feshetti.

İş Mahkemesi'nin yolunu tutan mağdur personel, iş akdinin haklı olarak feshedildiğini iddia ederek bir kısım işçilik alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti. Mahkemede savunma yapan davalı işveren avukatı ise davacının iş akdini tek taraflı feshederek iş yerini terk ettiğini, fazla çalışma yapılmadığını, resmi tatillerde çalışma yapılmadığını, ücretlerinin ödendiğini, mesnetsiz iddialarla ve hukuka aykırı şekilde açılmış iş bu davanın reddine karar verilmesini talep etti. Mahkeme, mağdur personelin işe iade ve tazminat talebini geri çevirdi.

YARGITAYDAN EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR…

Davacı müdür yardımcısı kararı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Davacının; işveren vekili durumundaki müdür H.B.'nin davacının vücuduna yönelik çirkin ithamlarda bulunduğunun hatırlatıldığı Yargıtay kararında şöyle denildi: "Konuyla alakalı işverenin müdür H.B.'yi uyarmasına rağmen bu davranışlarının devam ettiği ve bu olaylar sonucunda davacının psikolojik olarak rahatsızlandığı iddia ederek manevi tazminat talebinde bulunmuştur. Tanıklar da müdürün, davacıya ağza alınmayacak şekilde cümleler kullandığını dile getirmişlerdir.

Davacının kendisine olumsuz davrandığını iddia ettiği H.B., davalı tanık olarak verdiği ifadesinde davacıyla arasında şaka mahiyetinde sözler olduğunu belirterek, 'Aramızda argolu konuşmalar oluyordu. Samimiyetten kaynaklanan biçimde birbirimize 'lan' kelimesi kullanarak şakalar yapıyorduk' şeklinde beyanda bulunmuş, davacı iddialarını kaçamaklı olarak doğrulamıştır. Bu delil durumu karşısında işveren vekili durumundaki müdür H.B.'nin davacıya karşı vücudundan bahsederek hakaret ettiği bu şekilde kötü davranıp kişilik haklarına saldırıda bulunduğu ispatladığından davacı lehine bir miktar tazminata hükmedilmesi gerekmektedir. Kararın oy birliği ile bozularak davacının işe iadesine hükmedilmiştir."


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber