İş Görüşmesine Hazırlık | İş Mülakatı Öncesi Yapılması Gerekenler

İş Görüşmesine Hazırlık | İş Mülakatı Öncesi Yapılması Gerekenler, İş başvurusu Mülakat sırasında yapılması gerekenler, Mülakat Teşekkür mektubunda dile getirilmemesi gereken 6 cümle, Şirketlerin işe alım sürecinde etkili bir teşekkür mektubu yazarak işe alınma şansınızı artırma yolları, İş başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler Detaylar haberde...

İş Görüşmesine Hazırlık | İş Mülakatı Öncesi Yapılması Gerekenler
08 Ocak 2020 Çarşamba 18:19

İş Görüşmesine Hazırlık | İş Mülakatı Öncesi Yapılması Gerekenler

İş Görüşmesine Hazırlık | İş Mülakatı Öncesi Yapılması Gerekenler, İş başvurusu Mülakat sırasında yapılması gerekenler, Mülakat Teşekkür mektubunda dile getirilmemesi gereken 6 cümle, Şirketlerin işe alım sürecinde etkili bir teşekkür mektubu yazarak işe alınma şansınızı artırma yolları, İş başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler Detaylar haberde...

Günümüzde şirketlerin işe alım süreçlerinde adayların sosyal medya hesaplarına da dikkat ettiği bir dönem içinde bulunuyoruz. Peki, neden tam tersi de olmasın? Gelin bu durumu işçi için fırsata çevirelim peki, Şirketlerin sosyal medya hesapları adaylar için çok fazla ipucu barındırıyor olabilir. neden bu biz için bir fırsat olmasın.

İş başvurusu öncesi adaylar çok farklı noktalara dikkat etmekte ve İyi bir CV hazırlamak, görüşmede kıyafete özen göstermek, davranışlara dikkat etmek ve olası sorulara hazırlanmak gibi önemli süreçlerin yanı sıra çok önemli bir başka hazırlık daha var. Son zamanlarda genel olarak şirketlerin farklı mecralarda sosyal medya hesapları var. Aday, şirket kültürünün kendisine uygun olup olmadığını anlamak için şirketlerin sosyal medya hesaplarını inceleyebilir. Adayın edindiği gözlem, başvuru öncesi pek çok noktadan az çok emin olmasını sağlayabiliyor.

Şirketlerin sosyal medya hesaplarında nelere bakmak gerekiyor?

Şirketlerin işe alım süreçlerinde adaylar iş başvurusu yaptıkları ya da başvurmayı düşündükleri iş ilanları ile birlikte aynı zamanda şirketlerin sosyal medya hesaplarına bazı sorular rehberliğinde bakabilir. Bu şekilde kişiye özel verimli sonuçlar elde etmek mümkün.

Benzer şirketlerden farklı olarak neler yapıyor?

Belirli işlere başvuracak adaylar örnek olarak verecek olursak, Pazarlama uzmanlarının iş başvurusu yapmadan önce en çok ilgilendiği konular arasında başvuru yapacakları şirketlerin rekabet içerisinde oldukları şirketlerin gündeminde nelerin olduğu ilk akla gelen ve işi değerlendirmede ön sıralarda geliyor. Şirketin sosyal medya hesaplarına bavuracağı pozisyonu göz önüne alarak bu şekilde bakmak son derece önemli. Şirketin rakiplerine kıyasla ne kadar takipçisi var, paylaşımları ne kadar güncel, paylaşımları ağırlıklı olarak neyle ilgili gibi soruların cevaplarından önemli bilgiler ve veriler elde edilerek geniş olarak değerlendirme yapabilirler. Aday mülakatta nelerin eksik olduğunu, nasıl geliştirmelerin yapılabileceğini ve farklı tavsiyelerini sunarak diğer adayların da önüne geçebilir.

Etkileşimi nasıl?

İş başvurularında adaylar şirketin sosyal medyadaki geribildirimlerine de ayrıca göz atabilir ve paylaşımların ne kadar beğenildiği, tweetlerin ne kadar “retweet” edildiği, iletilerin başkaları tarafından ne kadar paylaşıldığı ve ne tür yorumlar aldığı da pek çok ipucu içerebilir. Müşterilerin firmanın ürününe ya da hizmetine nasıl baktığı, şirketin itibarı ve sosyal medya gücü adayı işe ikna edebilir ya da işten vazgeçirebilir. Bir başka açıdan da aday şirkete özel parlak sosyal medya fikirleri sunarak fark yaratabilir.

Hedef kitle demografisine değer katabiliyor mu?

Şirketlerin sosyal medya yönetiminin başarılı olması çok önemli olsa da bunun büyümeye katkısının olup olmadığı da son derece kritik. Şirketin sosyal medya stratejilerinin hedef kitleye gerçekten hitap etmesi ve müşteride karşılık bulması gerektiği de bir başka gerçek ve İş alım sürecinde Aday şirket paylaşımlarını bu şekilde değerlendirmeli. Görüşmede şirkete bununla ilgili önerilerde bulunmak ve fikirler sunmak etkileyici olabilir.

Neleri kaçırıyor?

İşe alım sürecinde başvuru yapılacak Şirketlerin hangi mecraları iyi kullanamadığına da bakılabilir. Bazı şirketler Facebook’ta başarılıyken, Youtube’da ya da Twitter’da yer almıyor ya da buraları iyi kullanamıyor olabilir. İşe alım sürecinde ve mülakaat aşamasında da Aday şirketi benimsediğini ve gerçekten faydalıolacağı yönünde pozitif izlenim oluşturmak için şirketin hangi mecrayı nasıl daha verimli kullanabileceğine dair öneride bulunarak fark yaratabileceği gibi, teknolojiyi ve sosyal medyayı iyi kullanamadığını gördüğü bir firmada çalışmak istemediğine de karar verebilir.

Neleri iyi yapıyor?

İşe alım sürecinde adayın şirketin sosyal medyada özellikle hangi konuda başarılı olduğunu tespit etmesi de son derece önemli. Şirketin vizyonu açısından önemli püf noktalarını içerebilecek bu bilgi adayın karar verme sürecinde etkili olabilir. Adayın aynı şekilde bu tespitini görüşmede ifade etmesi farkındalığını ve mülakata detaylı hazırlanma sürecini göstermesi açısından da son derece önemli.

Mülakat Teşekkür mektubunda dile getirilmemesi gereken 6 cümle

Aday olarak başvuru yaptığınız Şirketlerin işe alım sürecinde etkili bir teşekkür mektubu yazarak işe alınma şansınızı artırabilirsiniz. Peki teşekkür mektubunda sarf etmemeniz gereken cümlelere yer vererek kendi şansınızı yok etmeniz de mümkün olabiliyor,  İşte teşekkür mektubunuzda asla söylememeniz gerekenler.

thankyou7454

Teşekkür mektubunda en çok yer verilmemesi gereken kelimelerin başında, İltifat etmek, umutsuzluğunuzdan bahsetmek veya herhangi bir nedenden dolayı özür dilemek… geliyor. Amacınız etkili bir teşekkür mektubu yazarak işe alım sürecinde diğer başvuru yapan adayların arasından sıyrılmak ve fark edilmenizi sağlamaksa işte teşekkür mektubunda asla değinmemeniz gereken bazı noktalar var:

Soru sormayın

Teşekkür mektubunun içeriğinin mektubunuzda İK (İnsan Kaynakları) uzmanına size kendinizi tanıtma fırsatı verdiği için teşekkür edip aynı zamanda da aklınızdaki soruları sormak istiyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Mektubunuzda görüşme ile alakalı sorular sormanız teşekkür mektubunun amacından uzaklaşmasına neden olur.

Yaptığınız hataları tekrarlamayın

İşe alım sürecinde Örneğin görüşmeye mülakata geç kaldınız ya da görüşmede herhangi bir talihsizlik yaşandı ama pes etmeyin ve bu tür aksilikler için o anda özrünüzü iletin ve teşekkür mektubunuzda bunları anımsatacak cümleler kurmaktan, tekrardan özür dilemekten kaçının.

İltifat etmeyin

İşe alım sürecindeki, Teşekkür mektubunda görüşmeyi yaptığınız uzman için övgü dolu cümleler kurmak da sıklıkla düşülen hatalar arasında yer alır. İnsan Kaynakları Uzmanını etkilemek amacıyla iltifat etmek uygun olmayan bir davranış şekli olacağı için bu tarz cümleleri kurmaktan kaçının.

Maaş ve yan hakları dile getirmeyin

İşe alım sürecinde şirketlerin işe alımı yapılacak pozisyonun şartları ile ilgili detaylar da teşekkür mektubunda dile getirilmemesi gerekenler ümleler arasındadır. Bu nedenle maaş, yan haklar gibi konulardaki merak ettiklerinizi İK (İnsan Kaynakları) profesyonelleri size açmadan gündeme getirmeme dikkat edin.

Negatif geri bildirimlerden kaçının

İşe alım süreçlerinde adayın Teşekkür mektubunun amacı İK insan kaynakları profesyoneline o işe olan istekliliğinizi ve nezaketinizi göstermektir. Bu nedenle pozisyonla, firmayla, firmanın bulunduğu sektörler ilgili olumsuz yorum yapmaktan kaçının.

Umutsuzluğunuzdan bahsetmeyin

İşe alım sürecinde aday Teşekkür mektubunda yaşadığınız sıkıntılardan, çaresizliğinizden yahut da umutsuzluğunuzdan kesinlikle bahsetmeyin. Teşekkür mektubu her ne kadar sizin farkınızı ortaya koyabileceğiniz bir araç olsa bile o işe ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu dile getirebileceğiniz bir platform kesinlikle değildir.

Kamu saati sayfamızı sosyal medya üzerinden takip ederek güncel iş ilanları memur ve işçi alım haberlerine herkesten önce ulaşarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Kamu Saati Twitter Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Kamu Saati Facebook Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Bu yazının tüm hakları www.kamusaati.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber