HER DAİM UYANIK OLMALIYIZ


Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

02 Eylül 2016, 11:50

Tarihimizin sayfalarını  şöyle bir karıştırdığımızda her dönem var olan Türk ve İslam düşmanlarıyla karşılaşmak mümkündür.Türk tarihine ışık tutan ilk yazılı kaynağımız Göktürk kitabelerinde anlatılan şer odaklarına isim değiştirmiş halleriyle günümüzde de rastlıyoruz.O dönem Türkleri birbirine düşürüp içten zayıflatmak için Çinli prensesler vs. kullanılırken şimdi modern enstrümanlarla aynı amaca hizmet edilmektedir.

İslam tarihine nazar ettiğimizde ise peygamber efendimizin vefatının hemen akabinde yaşanan iktidar savaşları,halife kanı dökülmesi,’’müslümanlar kardeştir’’ anlayışına rağmen kardeş kanı akıtılması,peygamber torununun katledilmesi,ırkçılık yapılarak arap olmayan unsurların islamiyete uzak kalmasına neden olunması,mezardan çıkartılan cenazelere işkence edilmesi,siyasi gruplaşmaların kin ve nefretle yoğrulması gibi asla bir müslümana yakışmayan örnekler maalesef islam dünyasının ayrışmasına ve zaafiyete düşmesine zemin hazırlamıştır.

Selçuklularda hanedan içi iktidar kavgaları,batıni faaliyetleri ve Moğol belası bu Türk-İslam devletinin uzun ömürlü olmasına mani olmuştur.

Osmanlılar ise temeli çok sağlam atıldığı için bela ve musibetlere daha uzun dayanmıştır.Kur’an ve sünnet rehberliğinde Müslüman dünyanın uzun dönem bayraktarlığını yapmıştır.Ancak iktidarın dayanılmaz cazibesiyle yaşanan kavgalar,şahsi menfaatlerin devletin önüne geçmesi,kötü gidişe dur demek adına atılan iyi niyetli adımların bazı menfaat çevrelerini rahatsız etmesiyle isyan bayraklarının açılması,ehliyet ve liyakatın gözardı edilmesi,dünyadaki ekonomik gelişmelerin umursanmaması,ilk emir olan ‘’oku’’nun unutulması,dış odakların mevcut yaraları kaşıması gibi başat faktörler bir medeniyetin çöküşünü hazırlamıştır.

Milli mücadele döneminde ise dış mihraklarla yapılan şer ittifaklara rağmen büyük Türk milletine inanmayan biidraklara rağmen emperyalist güçlere karşı mutlak başarı gelmiştir.nasıl gelmiştir?her zaman muhtaç olduğumuz kuva-yı milliye ruhuyla gelmiştir.

Velhasılı kelam birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece,her türlü ayak oyununa karşı uyanık olduğumuz sürece,hainlere ve zalimlere karşı olduğumuz sürece,hiçbir iç ve dış saldırı evelAllah bize zarar vermeyecektir. 

Unutmayalım Allah bu milletin yanındadır…
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömer balkır - 6 yıl önce
Kalemine sağlık sevgili yiğenim.
Avatar
Mustafa yıldırım - 6 yıl önce
EyvAllah değerli dayım