GÜZEL DÜŞÜNME VE GÜZELİNİ YAPMA


Ulusal Güvenlik Konseyi

Ulusal Güvenlik Konseyi

28 Temmuz 2019, 16:40

GÜZEL DÜŞÜNME VE GÜZELİNİ YAPMA

Güzel düşünme, olumlu düşünme demektir. Düşünme ise, şuur ile eşya arasında münasebet kurmaktır. Eşya ve olayların şuurda tasavvur halinde tekrarlanmasıdır. Dış dünyanın iç âlemdeki devamıdır. Netice olarak, sebeplerle sonuçlar arasında dengeyi sağlamaktır.
Olumlu düşünce ise, olayların olumlu tarafına odaklanmaktır. Olumlu düşünceye sahip insanlar ise, karşılarına çıkan engelleri aşacağına inanlardır.
Bu nedenle, yaşamı iyileştirmek isteyen herkes olumlu düşünmeyi öğrenmelidir. Çünkü düşünceler inançları, inançlar davranışları, davranışlar da, çevre ile ilgili etkileşimi belirler. O zaman o kişinin zihni sağlıklı olur. Zihni sağlıklı olanların bedenleri de sağlıklı olur ve olumlu düşünme hayıtın kalite ve süresini artırır.
Olumlu düşünebilmek için de, olumsuz kelimeleri silmeye çalışmak gerektir. Böyle bir yaklaşım, olayın olumlu yönlerini görebilme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Ancak olumlu düşünebilmek için, insanın kendisine ve çevresine güven duyması da gerektir.
İslam dinine göre, güzelliğin (olumlu) düşünme kavramının, insan hayatında çok önemli yeri bulunduğu kabul edilmektedir. Güzel ve güzelliği hayatına sokana hayatın kolaylaştırılacağı, aksine hareket eden ve güzelliği hayatına sokmayanların, hayatının da zorlaştırılacağı bildirilmektedir. ( LEYL / 6 – 11 )
İslam dini her şeyde, güzelliği ön görmüş ve güzelliğe vurgu yapmıştır. ( ARAF / 180, İSRA / 110, TAHA / 8, HAŞR / 24 ) Bu nedenle Allah, yarattığı her şeyi güzel yarattığını bildirmektedir. ( HAC / 7 )
Kur’an’a göre, ideal insan ‘ MUHSİN ‘ insandır. MUHSİN İSE, güzel düşünüp, güzel eylemler yapan kişidir. O nedenle, cennetin Muhsinlere ödül olacağı müjdesi verilmektedir. ( BAKARA / 112, MAİDE / 85, ZARİYAT / 16, 44 )
Allah, Muhsin olan insanları sevdiğini ve rahmetini onların üzerine indirdiğini bildirmektedir. ( BAKARA / 195, MAİDE / 13, ARAF / 56 ) Allah’ın sürekli bir biçimde muhlislerle beraber olacağıdır. ( NAHL /128, ANKEBUT / 69 ) O nedenle,” Rabbimiz! Bize dünya da, ahrette de güzellik ver.” Duasında bulunmak gerektir. ( BAKARA / 201 )
Güzel düşünüp, güzel davrananlara, güzelliğin ve daha fazlasının olduğu da bildirilmektedir. ( YUNUS / 26 ) Kaldı ki, güzele düşmanlık sergileyenlerin, lanetlenen kişiler oldukları da bildirilmektedir. ( LEYL / 6-9 )
Öyleyse kinleri, düşmanlıkları aşma da, kavgaları dostluğa dönüştürme de, güzelliği ön plana çıkartmamız gerektir. ( FUSSİLET/ 34 ) Güzel düşünelim, her şeyi güzel yapalım ki, bizler de dâhil, bütün insanlar, mutlu ve bahtiyar olsun, sulh ve sükunet içerisinde yaşasın.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber