Yeni Düzenlemede Doğum izni Nedir?İşe Başlamadan Önce Doğum Yapan Sözleşmeli Personelin Yasal Hakları Nelerdir?

İşe Başlamadan Önce Doğum Yapan Sözleşmeli Personelin Yasal Hakları Nelerdir? İşe Başlamadan Önce Doğum Yapan Sözleşmeli Personel Doğum izninden Yararlanabilirmi İşte Yeni Düzenleme Hakkında Bilmediklerimiz..

Yeni Düzenlemede Doğum izni Nedir?İşe Başlamadan Önce Doğum Yapan Sözleşmeli Personelin Yasal Hakları Nelerdir?
20 Kasım 2019 Çarşamba 22:42

İşe Başlamadan Önce Doğum Yapan Sözleşmeli Personelin Yasal Hakları Nelerdir? İşe Başlamadan Önce Doğum Yapan Sözleşmeli Personel Doğum izninden Yararlanabilirmi İşte Yeni Düzenleme Hakkında Bilmediklerimiz..

Sözleşmeli Çalışanın işyerinde devam ettiği süreye ilişkin Esasların 9 uncu maddesinde ise, "...(Değişik: 2/3/2009-2009/14799) Sözleşmeli kadın personele, doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süre ile ücretli doğum izni verilir. Çoğul gebelik halinde, doğum öncesi sekiz haftalık izin süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesinde, sağlık durumunun uygun olduğunu doktor raporu ile belgeleyen sözleşmeli kadın personel, isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, sözleşmeli kadın personelin isteği halinde doğum öncesi fiilen çalıştığı süreler, doğum sonrası izin süresine eklenir. (Ek:14/05/2018-2018/11809) Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası izin süresine ilave edilir. Doğum izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile doğum izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası izne ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında doğum izni kullanırken annenin ölümü halinde, isteği üzerine sözleşmeli personel olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir. (Ek: 2/3/2009-2009/14799) Doğum izni sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği ilgilinin ücretinden düşülür...

(Ek:14/05/2018-2018/11809) Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen sözleşmeli  işçinin sözleşmeli personel olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde sözleşmeli işçiden  olan eşlerine, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta süre ile izin verilir. Bu izin evlatlık kararı verilmeden önce çocuğun fiilen teslim edildiği durumlarda da uygulanır..." hükmü,

Ek 1 inci maddesinde ise, "Doğum, evlat edinme ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen çalışanın  pozisyonu saklı tutulur ve istekleri halinde bu personel ayrıldığı kurumunda yeniden hizmete alınır. Ancak yeniden hizmete alınacak çalışanın  görev tanımı gizli tutulmaktadır

 Yönetmelikte'de "doğum izninin bitiminden itibaren" ibaresi kullanıldığından sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlamadan önce doğuran personelin doğum yapığı gün gerçekleştiği tarihin üzerine 8 hafta ilave edilerek bulunacak tarih baz alınarak, eğer bir sene olmamışsa göreve başlamış olmak kaydıyla kalan süreyi kullanabilecektir.

Kamu saati sayfamızı sosyla medya üzerinden takip ederek güncel iş ilanları memur ve işçi alım haberlerine herkesten önce ulaşarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Kamu Saati Twitter Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Kamu Saati Facebook Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber