Yapılan Araştırmaya Göre Türkiyeli Nüfus

Yapılan son araştırmaya göre Türkiye'de 65 yaş ve üstü nüfus ilk kez yüzde 10'u bulurken; Suriyeli kadınların Türk kadınlara göre doğurganlık oranı neden yüksek? İşte detaylar

Yapılan Araştırmaya Göre Türkiyeli Nüfus
09 Kasım 2019 Cumartesi 14:17

Yapılan son araştırmaya göre Türkiye'de 65 yaş ve üstü nüfus ilk kez yüzde 10'u bulurken; Suriyeli kadınların Türk kadınlara göre doğurganlık oranı daha yüksek.

Hacettepe Üniversitesi açıkladı;

65 YAŞ VE ÜZERİ İLK KEZ YÜZDE 10'A ULAŞTI

Araştırma kapsamında, Türkiye'yi temsil eden 11 bin 56 hanehalkı ve doğurganlık çağındaki (15-49 yaşlarındaki) 7 bin 346 kadın ile görüşme yapıldı. Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmen nüfusu temsilen de 1826 hanehalkı ve doğurganlık çağında 2 bin 216 kadın ile görüşüldü.

Araştırmaya göre, Türkiye hala genç bir nüfus yapısına sahip ancak yaşlı nüfusun payı arttı. Toplam nüfusun yüzde 25'inin 15 yaşın altında olduğu, 65 yaş ve üzeri nüfusun oranının ise ilk kez yüzde 10'a ulaştığı görüldü.

Hanehalkı büyüklüğünün azalmaya devam ettiğinin belirtildiği açıklamaya göre, son 20 yılda Türkiye'deki ortalama hanehalkı büyüklüğü 4.5 kişiden 3.5 kişiye düştü.

TÜRK KADINININ DOĞURGANLIK ORANI: 2.3 ÇOCUK

Türkiye'de 25-49 yaş grubundaki kadınlar için ilk evlenme yaşının son 10 yıl içinde değiştiğini ortaya koyan araştırmada, ortanca ilk evlilik yaşının 21 olduğu belirlendi. Erken yaşta yapılan evlilikler ile ilgili veriler, 15-19 yaş grubundaki kadınların yüzde 5'inin evlenmiş olduğunu, evliliklerin yüzde 24'ünü akraba evliliğinin oluşturduğu gösteriyor.

Araştırmada, Türkiye'de kadın başına ortalama 2.3 Oranında çocuk  olan doğurganlık seviyesinin son 15 yılda neredeyse hiç değişmemesi dikkati çekiyor.

Türkiye genelinde evli ve doğurgan çağdaki kadınların yüzde 70'i gebeliği önleyici bir yöntem kullanıyor. Son 5 yılda modern yöntem kullanımı yüzde 47'den yüzde 49'a çıkarken, geleneksel yöntem kullanımı yüzde 26'dan yüzde 21'e geriledi.

Türkiye nüfusu araştırması: Yaşlanıyoruz

SURİYELİ KADINLARIN DOĞURGANLIK ORANI: 5.3 ÇOCUK

Araştırmaya göre, Türkiye'deki Suriyelilerde ise doğurganlık düzeyi kadın başına ortalama 5.3 çocuk seviyesinde seyretti. Ortalama ideal çocuk sayısı, 15-49 yaş arası halen evli Suriyeli kadınlar için 4.1 çocuk olduğu ifade edildi.

Gebeliği önleyici yöntem kullanımındaki yaygınlık oranı, 15-49 yaş arasındaki halen evli Suriyeli kadınlarda yüzde 43 olduğu, kadınların yüzde 24'ünün modern yöntemleri, yüzde 19'unun ise geleneksel yöntemleri kullandığı belirtidi.

Suriyeli göçmen kadınların yüzde 21'inin karşılanmamış aile planlaması ihtiyacı bulunurken, Suriyeli çocukların ise yüzde 21'inin nüfus kaydı bulunmuyor.


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber