TYP'lilere Kadro Açıklaması 2023! | 2023 TYP kadrosu ne zaman verilecek? İşte Detaylar

2023 Yılında TYP işçileri kadroya geçecek mi?, Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında çalışan işçiler kadrolu olmak istiyor. TYP işçileri için kadro ve iş güvencesi açıklaması geldi, TYP'lilere İş Güvencesi verilecek mi, Çalışanların mağdur olduğunun ifade edildiği açıklamada, TYP işçilerine kadro ve iş güvencesi talebi dile getirildi. İşçiler İçin Düzenleme Geliyor: Peki TYP Kadro Müjdesi Var mı?

TYP'lilere Kadro Açıklaması 2023! | 2023 TYP kadrosu ne zaman verilecek? İşte Detaylar
Kamusaati
Kamusaati
11 Eylül 2023 Pazartesi 02:23

TYP çalışanlarına işçilerine kadro verilmesi, iş sürelerinin uzatılması ve iş güvencesi sağlanması talebi Meclis kürsüsünden dile getildi. TYP'lilerin kadroya alınması konusunda gündeme taşınan talep ve siyasilerden uzun süre gelen TYP açıklamasının detayları.

Son dakika: 2023'de TYP 'ye kadro müjdesi gelir mi?

TYP başvurularının başlamasının ardındna yeniden TYP kadro meselesi gündem oldu. Toplum Yararına Çalışma Programları kapsamında çalışmakta olan , çalışacak olan personellerin kadroya alınıp alınmayacağı meselesi gündemin en merak edilen konularından , en çok araştırılan konularından biri oldu. Biz de finans7.com olarak bu yazımızda söz konusu durumun detaylarına ve son açıklamalarına yer verdik. Milyonlarca insanın mağdur olduğu EYT ve sözleşmeliye kadro düzenlemelerinin çözüleceğinin açıklanmasının ardından, TYP işçileri de kadroya geçip geçemeyecekleri konusunu merak etmeye başladı. 

TYP kadrosu nedir?

TYP , işkur aracılığıyla yapılan geçici işçi alımlarıdır. Bir kişi en fazla 9 ay çalışır ve iş bitiminde işsiz kalır. İş boyunca asgari ücret ödemesi alır. İşten çıkarılınca da 1 senesini tamamlayamadığı için herhangi bir kıdem tazminatı ya da başka bir haktan faydalanamaz.

İşçilere dair düzenleme Ekim ayında meclise geliyor. Peki torba yasada TYP işçilerine kadro düzenlemesi var mı?

Okullardaki Temizlik işçileri kadroya alınacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı “MEB” bünyesinde 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için en az 50.000 yeni kadroya Güvenlik görevlisi alımları ile temizlik personeli alımları yapılacak. Bilindiği üzere İŞKUR bünyesinde TYP ile alımlarında sistem tamamen değişmişti

    2024 YILI TYP BAŞVURULARI AÇILDI BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN   

TYP İŞÇİLERİNE KADRO 2023

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Toplum Yararına Program kapsamında çalışan personellerin hayat şartları karşısında zorlandıklarını söyledi. Çalışanların kadroya alınmasını isteyen Barut düzenleme talebini dile getirdi. TBMM'de yapmış olduğu konuşmasında TYP'liler kadro verilmesi için "Devlet kurumları bu vatandaşlarımızı mağdur etmektedir. Çalışma süreleri uzatılmayan bu vatandaşlarımız işsizliğin pik yaptığı böyle bir dönemde nasıl iş bulacak, ailelerini nasıl geçindirecekler? Sesimize kulak verin ve bu çalışanlarımızın mağduriyetlerini giderin; köle gibi çalıştırılan insanların iş güvencesini sağlayın ve haklarını verin." dedi.

TYP İŞÇİLERİNİN HAKLARI

Barut TYP kapsamında çalışan personellerin diğer sorunlarına da değindi. CHP'li Vekil TYP politikasına eleştiride bulunarak "İŞKUR aracılığıyla okul, kaymakamlık, valilik gibi kamu kurumlarında üç, altı ve dokuz aylık sürelerle toplum yararına program kapsamında kıdem ve tazminatı ile hiçbir sosyal hakkı bulunmadan çalıştırılan yüz binlerce vatandaşımız büyük mağduriyet yaşıyor," dedi. Bu vatandaşların her sene mağduriyet yaşadıklarına da sözlerine ekleyen Barut sözleşme sonunda çalışanların işsiz kaldıklarını söyledi.

TYP NEDİR?

TYP , işkur aracılığıyla yapılan geçici işçi alımlarıdır. Bir kişi en fazla 9 ay çalışır ve iş bitiminde işsiz kalır. İş boyunca asgari ücret ödemesi alır.  İşten çıkarılınca da 1 senesini tamamlayamadığı için herhangi bir kıdem tazminatı ya da başka bir haktan faydalanamaz.

MECLİSE YENİ DÜZENLEME GELİYOR

TBMM'ye taşeron işçiler, mevsimlik işçiler ve geçici işçiler ile kadroya geçen işçiler için yeni bir düzenleme geliyor. Konu ile ilgili dün bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, düzenleme üzerinde çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Ekim ayında meclisin açılması ile birlikte düzenlemenin meclise gelmesi ve torba yasa şeklinde meclisten geçerek kısa sürede yürürlüğe gireceği bildirildi. 

Peki en önemli soru: Bu düzenlemede TYP var mı? Maalesef bu düzenlemede TPY çalışanları şimdilik yok. Ancak düzenlemenin meclise gelmesine daha 1 aydan fazla süre var. Bu süreçte TYP çalışanları sesini duyurarak düzenlemeden faldayalanmak istediğini yetkili kişilere iletmesi durumunda bir çalışma yapılabilir.

TYP de çalışan işsizlik maaşı alabilir mi?

Bu bağlamda Kanun'da geçerli şartları sağlayan Toplum Yararına Program ( TYP ) kapsamındaçalışan işçiler işsizlik maaşı da alabilirler


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatma - 2 yıl önce
9 ay sonra işsiz kalacağız.lütfen sesimizi duyun.kadro istiyoruz
Misafir Avatar
taner - 8 ay önce @Fatma
hemen kadro verelım senın icin
Avatar
Fatma - 2 yıl önce
TYPLİLERE KADRO İSTİYORUZ LÜTFEN DUYUN SESİMİZİ 4 AY SONRA İŞTEN ÇIKARILIRSAK NE İŞ BULURUZ
Avatar
Meryem - 2 yıl önce
Lütfen duyun artık sesimizi bizde kadro istiyoruz kadro olmasa bile daimi çalışma istiyoruz çok.maduruz hayat sartlari çok.zor lüten bakanım bizede kulak verin artık köle gibi çalıştırılıp tam alismisken işimizden oluyoruz
Avatar
Fatih - 2 yıl önce
Typ liler olarak bakanım bizimde kadro hakkımız olsun işsiz kalmak istemiyoruz ilgililere duyurulur.
Avatar
Harun - 2 yıl önce
Bizde typ çalışanı olarak kadro istiyoruz işsiz kalmak istemiyoruz
Avatar
Ayfer - 2 yıl önce
Başkanım bizede kadro verin işsiz kalmak istemiyorum
Avatar
Çiçek - 2 yıl önce
Typ liyim okul da çalışıyom lütfen kodra olsun
Avatar
Mete - 2 yıl önce
Typlilere kadro istiyoruz nolur yardım edin işsiz kalmayalim