Türkiye Masada ve Sahada KAZANDI, ABD ve Türkiye'den 13 maddelik ortak açıklama

Türkiye, masada ve Sahada Barış Pınarı Harekatını Resmen kazandı, Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak, Detaylar haberimizde...

Türkiye Masada ve Sahada KAZANDI, ABD ve Türkiye'den 13 maddelik ortak açıklama
17 Ekim 2019 Perşembe 23:08

Türkiye Masada ve Sahada KAZANDI, ABD ve Türkiye'den 13 maddelik ortak açıklama

ABD ve Türkiye, Suriye'ye yönelik anlaşmayla ilgili 13 maddeden oluşan ortak açıklama yaptı.

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmak istenilen terör koridorunu engellemek için Türkiye'nin    başlattığı askeri harekat ile ilgili alınan ateşkes kararında, tarafların Türkiye ve ABD olması; Türkiye'nin bölgede PYD çetesi ile mücadele eden değil, ABD ile savaştığının resmi bir ikrarıdır.
Zira ateşkes, savaşan iki devletin birbiri ile anlaşarak alacakları bir karardır.

ABD'nin ateşkes isteği ise; yıllardır beslediği, binlerce tır silah vererek donattığı ve mücehhez ordu oldular sandığı PYD kendilerini hayal kırıklığına uğratınca, bu işin PYD ile olamayacağını, ateşkes sağlanmazsa, bölgeyi daha sonra bölmenin imkansız olacağını düşünüp, bunun için başka bir yol bulmak için zaman kazanmak istemesi dir.

Türkiye ise, ekonomiye büyük zarar verilebilir ihtimali, "tüm istekleriniz verildi, kaygılarınız kabul edildi ve bu kaygılara yol açacak bir eylemde bulunulmayacağı teminatı verildi" denildikten sonra; kararı kabul etmezse, elinde bu durumu savunacak bir gerekçe kalmayacağını, bu durumda ülke sınırlarını koruyan değil;  işgalci bir devlet olarak tanımlanacağını, zaten bölgede kabul etmediği bir yapılanma olması halinde daha büyük bir harekatla yeniden girip gerekeni yapacağını  düşünerek ile kararı kabul etmiştir.

Her ne kadar
Yarım saat öncesine kadar "Harekâta" karşı olduğunu ifade etmek için bin lafa bıçak çalan malum zevat şimdi de ölesiye Harekâtçı oluverdiler.

Amerika en güçlü devlet adamıyla ayağımıza kadar gelmiş, ne istemişsek almışız, 5 gün süre vermişiz, 5 gün sonunda dediklerimiz olmazsa Mehmetçik orada hazır bekliyor demişiz, bu zevat hala bin boş lafa bıçak çalıyor.

Yav bir kere olsun Türk Devletinin yanında durun.
Yazıklar olsun sizin zihniyetinize.

ABD ve Türkiye'den 13 maddelik ortak açıklama

Suriye, iç savaş sonrasında terör örgütlerinin merkezi haline geldi.

Türkiye, oluşan sınır güvenliği tehdidi nedeniyle Barış Pınarı Harekatı ile Suriye'ye üçüncü kez girdi ve teröristleri tek tek etkisiz hale getirmeye başladı.

Operasyonun durmasını isteyen Amerika, Türkiye'ye üst düzey bir heyet göndererek Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

İkili ve heyetler arası yapılan görüşmelerin ardından, Türkiye ile Amerika'nın 13 maddeden oluşan ortak açıklaması paylaşıldı.

ABD ve Türkiye ateşkes için anlaştı

13 maddelik açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

1. Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

2. Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3. Türkiye ve ABD “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4. Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

DEAŞ İLE MÜCADELE

5. Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ’la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6. Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

GÜVENLİ BÖLGE SAKİNLERİNİN GÜVENLİĞİ

7. Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

8. Her iki ülke Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

AĞIR SİLAHLARIN TOPLANMASI

9. Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

GÜVENLİ BÖLGE TSK'NIN KONTROLÜNDE OLACAK

10. Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

HAREKATA 120 SAATLİK ARA

11. Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

YAPTIRIMLAR KALDIRILACAK

12. Barış Pınarı Harekatı’na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye’de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13. Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber