TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal oldu- Prof. Dr. Hasan Mandal kimdir?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK), yeni Başkanı belli oldu. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, görevinden alınarak yerine Prof. Dr. Hasan Mandal atandı.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal oldu- Prof. Dr. Hasan Mandal kimdir?
22 Şubat 2018 Perşembe 14:11

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı'na Sabancı Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal atandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müşavirliği'ne atandı, boşalan TÜBİTAK Başkanlığı görevine ise Prof. Dr. Hasan Mandal getirildi.

Atama kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Atama kararları, 657 sayılı kanunun 59 ve 60. maddeleri, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 18. maddesi ile 2451 sayılı kanunun 2. maddesi ve 278 sayılı kanunun 5'inci maddesi gereğince uygun görüldü.

Prof. Dr. Hasan Mandal Kimdir?

1965 yılında Eskişehir'de doğan Hasan Mandal, ilk ve ortaöğrenimini bu kentte tamamladı. 1987'de ODTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü'nden lisans derecesini, 1992'de İngiltere'nin Newcastle Üniversitesinden doktora unvanını aldı. 1992-1994 yıllarında Newcastle Üniversitesinde, 1997-1998 yıllarında da Almanya'nın Karlsruhe Üniversitesinde doktora sonrası araştırmalarda bulundu.

Prof. Dr. Mandal, 1994'te Anadolu Üniversitesi Seramik Mühendisliği Bölümü'nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. 1996'da doçent, 2001'de profesör unvanını alan Mandal'ın 70'i SCI kapsamındaki dergilerde yayımlanmış 140'ın üzerinde eseri ve ayrıca uluslararası kapsamda 6 patenti var. TÜBİTAK Bilim Ödülü de olmak üzere ulusal ve uluslararası düzeyde farklı ödüllere layık görülen Mandal, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Dünya Seramik Akademisi (WAC) ve Avrupa Akademisi (Academia Europaea) üyesi.

Mandal, 2006-2010 yıllarında Anadolu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, 2010-2011'de Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 2011-2015'te de Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü ve Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı.

25 Mart 2015'te YÖK Üyeliğine, 1 Nisan 2015'de ise YÖK Yürütme Kurulu Üyeliğine atanan Mandal, 21 Temmuz 2016'da YÖK Başkan Vekilliğine seçildi ve bu görevlerini 12 Ocak 2018'e kadar sürdürdü. Prof. Dr. Mandal, YÖK Üyesi olmasının yanı sıra 12 Ocak 2018'den bu yana Sabancı Üniversitesi Rektör Vekili olarak görev yapıyordu.

Prof. Mandal, geçmişte de TÜBİTAK-MAG Yürütme Kurulu, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Yönetim Kurulu, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Şirketi ATAP A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye’nin Üniversite-Sanayi İşbirliğinde başarı öyküsü olan Seramik Araştırma Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Anadolu Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, Anadolu Üniversitesinde Araştırma, Uluslararası İlişkiler, Bologna Süreci ve Stratejik Planlamadan sorumlu Rektör Yardımcılığı, Mühendislik Dekanları Konseyi’nin en üst temsiliyeti olan Genel Sekreterliği, Dünya Mühendislik Dekanları Konseyinin (GEDC) Başkanlığı, International Federation of Engineering Education Societies (IFEES) in 1. Başkan Yardımcılığı, Avrupa Kıtasını temsilen Başkan Yardımcılığı, Avrupa Seramik Derneği Başkanlığı, Avrupa Seramik Derneği Dergisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Hasan Mandal, İngilizce ve Almanca dillerini bilmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber