Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar Yayımlandı

Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar yayımlandı.

Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar Yayımlandı
02 Mayıs 2017 Salı 16:51

Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar yayımlandı.

Sağlık Bakanlığı  Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada sağlık kurum ve kuruluşlarında verilen sağlık raporlarının düzenlenmesinde tereddütler yaşanmasından dolayı sağlık raporlarının nasıl düzenleneceği konusunda tüm ayrıntılara yer verildi. Yayımlanan Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esasları ile  tereddüte düşülen konular hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

''Bakanlığımıza yapılan başvurulardan; sağlık kurum ve kuruluşlarımızda verilen sağlık raporlarının (sağlık kurulu raporu ve tek hekim raporu) düzenlenmesinde tereddütler hâsıl olduğu anlaşılmıştır.

Türkiye’de evlilik, işe giriş, maluliyet, askere elverişlilik, engellilik tespiti, okula kayıt, silah ruhsatı, spor lisansı, sürücü raporları gibi birçok konuda farklı amaçla sağlık raporları düzenlenmektedir.  Bunların yanı sıra kişilerin hastalanmaları halinde düzenlenen istirahat raporları ile ilaç ve tıbbi malzemenin temini gibi konularda da sağlık raporu düzenlenmesi gerekmektedir.  

Kişilerin belirli haklardan yararlanabilmesi için zorunlu olan sağlık raporları, sağlık hizmet sunumunun en önemli hizmetlerinden biri haline gelmiştir.

Birçok konuda farklı amaçla sağlık raporu olması hekimler ve diğer sağlık çalışanları için bu raporlar ile ilgili diğer kurumların mevzuatını takip etme gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Ayrıca değişen şartlarla birlikte mer’i mevzuatın yeterince açıklığa kavuşturulmaması hizmeti talep edenler ile hizmeti sunanlar açısından sorunlara neden olmaktadır.

Bu nedenle uygulamada birliğin sağlanabilmesi için e-rapor uygulamaları ve askeri hastanelerin devri de göz önünde bulundurularak sağlık kurulu raporu, istirahat raporu ve birinci basamak sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecek tek hekim raporlarına yönelik 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu ile 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümleri çerçevesinde; Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar’ın hazırlanması uygun mütalaa edilmiştir. 

Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar 02.05.2017 tarih ve 23642684-010.99-E.99-835 sayılı Makam Oluru ile yürürlüğe konulmuştur.

Makam Oluru için TIKLAYINIZ.
Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar için TIKLAYINIZ.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.