Polis ve Jandarma rütbeleri değişiyor! İşte yeni rütbeler

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun hükmündeki kararnemeye göre jandarma ve polislerin rütbeleri değişecek, merkezde Emniyet Genel Başkanlığı, illerde ise il emniyet başkanlıkları kurulacak. İşte polis ve jandarmaların yeni rütbeleri!

Polis ve Jandarma rütbeleri değişiyor! İşte yeni rütbeler
30 Temmuz 2016 Cumartesi 09:40

İçişleri Bakanlığı OHAL kapsamında yayımlamak için kanun hükmünde kararname (KHK) taslağı hazırladı. Bu taslağın kabul edilmesi durumunda kolluk sistemi değişime uğrayacak.

Bu kanun hükmündeki kararname taslağın aynen kabul edilmesi durumuda polis ve jandarma arasında ast-üst ilişkisi olacak ve merkezde Emniyet Genel Başkanlığı, illerde ise il emniyet başkanlıkları kurulacak. Taslak içerisinde polisler yıllardır beklediği 3600 ek göstergede düzenlemelere yer verirken yüksek öğrenim mezunu polislerin ek göstergesi, jandarma astsubaylarda olduğu gibi 3600 olacak. Ek göstergenin 3600’e çıkması, polislerin emekli aylıklarına 430 TL dolayında artış olarak yansıyacak, şu anki maaşlarında ise kesintideki artıştan dolayı 40 TL dolayında düşüş olacak.
 

Taslaktaki bazı düzenlemeler:

- Polis ve jandarma sorumluluk alanlarını doğrudan il emniyet başkanı belirleyecek.

- Polis jandarmanın, jandarma polisin sorumluluk alanlarında daimi olarak görevlendirilemeyecek. Geçici görevlendirmeler ise 3 ayı geçemeyecek.

- İl emniyet başkanları, ildeki tüm polis ve jandarma memur ve amirlerinin il merkezlerinde ve ilçelerde atamasını yapacak. İl emniyet başkanları, bu yetkilerini devredemeyecek.

- Jandarma ve poliste rütbeler de yeniden belirlenecek.
 

jandarma'nın yeni rütbeleri:

Teğmen: Jandarma Komiseri
Üsteğmen: Jandarma Üstkomiseri
Yüzbaşı: Jandarma Başkomiseri
Binbaşı: Jandarma Müdürü
Yarbay: Jandarma Üstmüdürü
Albay: Jandarma Başmüdürü

Polis'in yeni rütbeleri:

Komiser yardımcısı, komiser: Polis komiseri yardımcısı, komiseri
Başkomiser: Polis üst komiseri
Emniyet amiri: Polis başkomiseri
4. ve 2. sınıf emniyet müdürü: Polis üst müdürü
1. sınıf emniyet müdürü: Polis başmüdürü

 

Kaynak: Habertürk

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
J.kd.bş.çvş - 4 yıl önce
Yapılan uygulama tamamen yanlıştır doğru değildir rütbeler tamamen alt üst edilecek polis ve jandarma hemen hemen aynı görevleri yerine getiriyor ancak jandarmanın işi her zaman disiplinli ve zorludur biraz daha esnek olunabilir uzman çavuş larada biraz kolaylık sağlanması gerekiyor yük onların sırtında doğuda çok eziliyorlar ve zor şartlarda görevlerini icra ediyorlar.
Misafir Avatar
j.uzm.çvş - 4 yıl önce @J.kd.bş.çvş
aynen bu kanunla bütün yük bizde olacak sıkıntı yok konu vatansa her daim varız ama sivil memurlar uzmanlara bir saygı duyulmalı rütbeye saygı
Avatar
Hasan uzun - 4 yıl önce
Astsubay kalmayacak..Lale devri bitti.Uzman Jandarma çalışsın Astsubay yatsin..Herkes memur olacak.Nobetten dusen Uzman Jandarma görev diye nobetw gönderilirken astsubaylara yapılmıyor..Hani adalet.ayni işi yapan polis ve Uzman Jandarma 3000 ek gosterge alırken aynı işi yapan Astsubay 3600 herkes eşit olmalı..
Avatar
Uzman apo - 4 yıl önce
Polisin amiri Başkomiser oluyor polis müdürü rütbesi yükselecek ve amirler daha rahat edeceler jandarmada bizi etkileyen bir durum yok çünkü ezilen sürünen her zaman uzmanlar vatan saolsun.
Avatar
Ahmet - 4 yıl önce
Başpolis rütbe mi değil öi
Avatar
Ahmet - 4 yıl önce
Başpolis rütbe mi değil mi bunu kim söyleyecek
Avatar
emekli polis - 4 yıl önce
ali efendi jandarmanın ön lisans mezunu 3600 polise niçin çok gördün
Avatar
ali - 4 yıl önce
lise 2200 ön lisans 3000 lisans 3600 ek gösterge en adil olanı
Avatar
Hasan - 4 yıl önce
Jandarma Genel Komutanlığı uyumaya mı geçti,yoksa İçişleri Bakanlığı işi abartıp Türkiye 'nin her yerinde, yurdumuzun dört bir yanında Jandarmanın kuruluşundan beri kadrosu ve görevi Jandarma Karakol Komutanı, Jandarma Takım Komutanı, Tim Komutanı olan Jandarma Astsubayı ; polis memuru gibi yapılıp, Jandarma Memuru olarak adlandırılmak isteniyor. Polis Karakol Amirliği görevini Polis Memuru mu yerine getiriyor ki yurdumuzun dört bir yanında görev yapan görevi ve kadrosu Krk. K.nı olan J. Astsubayı polisteki polis memuru karşılığı olarak J. Memuru rütbesini verip, aşağılıyorsunuz. Fırsat yapıp ; abesle iştigal etmeyiniz. Ayrıca polis memurunun ek göstermesini önce 3000' e çıkardınız, şimdi de 3600 "e çıkartılması çalışması yapılıyor. 3000 ek göstergeli emekli/muvazzaf Astsubayın da ek göstergesini de 3600 'e çıkartılması gerekmiyor mu? Bir tarafa herşeyi layık görürken diğer taraftan da mağduriyetler çıkarmak da niye.....

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber