Kurtulmuş: Türk üssü başka bir ülkeyi ilgilendirmez

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Başka bir ülkeyi bu ilgilendirmez. Bütün bölge ülkelerin  barışını temin etmek için dost bir ülke olarak Türkiye oradadır." dedi.

Kurtulmuş: Türk üssü başka bir ülkeyi ilgilendirmez
10 Temmuz 2017 Pazartesi 17:46

Katar televizyonu Al- Araby’e demeç veren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin,  “Katar krizi” konusunda pozisyonunun son derece açık olduğunu vurguladı. Daha fazla gerilim, tartışma ve çatışma istemediklerini dile getiren Kurtulmuş, şu açıklamalarda bulundu: 

Ortada çözülmeyecek bir problem yok

“Zaten hem Körfez Bölgesi hem de genel olarak Ortadoğu büyük bir  siyasi karışıklık içerisindedir. Katar ile Suudi arabistan arasında başlayan  krizin barışçıl yollardan bir an evvel çözülmesi için ciddi gayret sarf ediyoruz.  Çünkü bu kriz, yapay bir krizdir. Ama genişleme potansiyeli çok yüksek olan bir  krizdir. Dolayısıyla bunun bir an evvel bitirilmesi için başta Cumhurbaşkanımız  olmak üzere, hükümet olarak bu sorunun çözülmesi için bütün gücümüzle gayret sarf  ettik. Ortada çözülmeyecek bir problem yok. Ortada sorun da yok. Bu krizi ortaya  çıkaran nedenlerin bir an evvel kaldırılması lazım ve Suudi Arabistan ve diğer  ülkelerin Katar üzerine, ‘Mutlaka uygulayacaksın’ dedikleri bu maddelerden  vazgeçmesi, Katar ile Suudi Arabistan arasında yeniden ciddi bir şekilde diyalog,  müzakere sürecinin başlatılmasının en doğru yol olduğu kanaatindeyiz. Her iki  ülkenin de dostu ve kardeşi olarak biz, bu süreçte barışa katkıda bulunmaya  hazırız.”

Kriz sonrası aynı pozisyon devam edecek

“Bizim pozisyonumuz birisine yakın birisine uzak bir şekilde değildir.  Ortada Katar’a karşı yapılan açık bir haksızlık söz konusudur. 13 maddeyi, ne  Katar’a ne de bağımsız olan başka bir ülkenin kabul etmesi mümkün değildir.  Dolayısıyla bu maddeleri ortaya sürerek, ‘eğer bunlar kabul edilmezse Katar’a  ilave birtakım ambargoların uygulanacağını’ ifade etmek doğru değildir. Bu  anlamda biz Türkiye olarak bunu başından beri deklare ettik. Katar’a bir ambargo  uygulanmasını, siyasi bir gerekçe ile Katar halkının bir şekilde baskı altına  alınmasının doğru olmadığını başından beri söylüyoruz ve Türkiye olarak Katar’a  her türlü gıda ve halkın ihtiyaç duyduğu maddelerde destek vermeye devam  ediyoruz. Tavrımız çok nettir. Biz herhangi bir taraf tutmak için bunu  söylemiyoruz.”

13 madde kabul edilirse egemenlik haklarından neredeyse tamamen vazgeçilmiş olur

“Katar’a karşı bu 13 maddenin deklare edilmesi  haksızlıktır. Bizim söylediğimiz budur. Bunu zaten bir ülkenin kabul etmesi  mümkün değil. Dolayısıyla Katar’a karşı bu uygulamadan Suudi Arabistan ve diğer  ülkelerin vazgeçmesinin daha doğru yol olduğu kanaatindeyiz.”

Açıkça söylemeye  devam ederiz

“Dış politikamızın bir ekseni, bir hedefi var. Biz dünyada hakkın,  hukukun, adaletin gerçekleşmesi için mücadele ediyoruz. Biz, kardeşlerimiz ve  dostlarımız arasında ilave çatışmaların ortaya çıkmasını istemiyoruz. Bu konuda  da neyi yanlış görürsek, neyi haksız olarak görürsek bunu da açıkça söylemeye  devam ederiz. Ümit ederiz ki Türkiye’nin Suudi Arabistan ve diğer ülkelerle olan  yakın teması bu meselesinin anlaşılmasına katkıda bulunur.

Düşmanlıklarla  çözemeyiz

Herkesin aklını başına toplaması lazım. Herkesin İslam dünyasında  kardeşlik, dostluk, iş birliği ilkeleri içerisinde görüşlerini ortaya koyması lazım. Siyasi farklılıklarımız olabilir ama siyasi farklılıkları, düşmanlıklarla  çözemeyiz. Siyasi farklılıklarımızı oturarak, konuşarak topyekun bir İslam  ümmetinin parçası olduğumuzu bilerek, komşu olduğumuzu, dost olduğumuzu bilerek  bu sorunları çözeriz. Eğer sorunları çatışmayla çözmeye kalkarsak bunun sonu yok.  Bizim söylediğimiz bu.”

“Sözümüzü herkese söyleriz. Biz her ülkeyle konuşuruz. Her ülkeyle de  aynı şeyi konuşuruz. Bizim prensiplerimiz bellidir. Ortadoğu’daki sorunların  çözümüne ilişkin bakış açımız bellidir. Dolayısıyla Suudi Arabistan ile de diğer  ülkelerle de konuşuruz. Yeter ki bu çatışma ortamından, gerilim ortamından bir an  önce çıkılsın.”

Katar’daki Türk üssü Türkiye ve Katar'ı ilgilendirir

Katar’daki Türk üssü, Katar-Suudi Arabistan krizi üzerine  kararlaştırılmış bir konu değildir. Dolayısıyla Katar derse ki 'biz burada bir  üsse gerek duymuyoruz', Türkiye de madem gerek duymuyorsunuz der ve geri çekilir.  Başka bir ülkeyi bu ilgilendirmez. Halbuki Katar’daki bu üssün varlığı, Katar ile  başka bir ülkenin gerilimi üzerine inşa edilmiş değildir. Bütün bölge ülkelerin  barışını temin etmek için dost bir ülke olarak Türkiye oradadır. Bu konu çok  açıktır ve Türkiye’nin Katar üssü meselesi Katar-Suudi Arabistan krizinden ayrı  bir konudur.

Körfezdeki gerilimlerin her biri, tek tek bütün ülkelere zarar verir.  Dolayısıyla bunun azaltılması lazım. Türkiye burada gerilimi azaltıcı bir rol  oynar. Bunun için ilave bir gerilim ortaya çıkmasını istemez. Kendisinden  kaynaklanan bir gerilim de istemez. Hiç kimse Türkiye’nin bu yaklaşımından  rahatsızlık duymasın.” dedi. Kurtulmuş, Katar’daki Türk üssü konusunda muhatabının belli olduğunu  belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Bu konudaki bizim muhatabımız ne Suudi Arabistan’dır, ne Mısır’dır,  ne Bahreyn’dir, ne Birleşik Arap Emirlikleri’dir. Bu konuda bizim bir tane  muhatabımız vardır, o da Katar’dır. Katar’ın da zaten bu talepleri kabul  etmeyeceği son derece açıktır. Katar, bunu deklare etmiştir. Bunun üzerinden bir  siyasi pazarlık masaya gelecektir. Katar ile Türkiye hükümeti anlaşmış. İki  ülkenin anlaşması TBMM’de onaylanmış ve oraya Türk askeri gönderilmesi için karar  alınmıştır. Anlaşmanın kaynağı ikili bir anlaşmadır. Katar ve Türkiye... Diğer  ülkeler bu konuda muhatabımız değildir.”


Etiketler; #Numan Kurtulmuş

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber