KHK'ların iptali istemine AYM'nin ret kararı vermesinin gerekçesi yayımlandı

CHP, OHAL uygulaması kapsamında çıkarılan 670 ve 671 sayılı KHK'ların iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. AYM'nin CHP'nin başvurusunu reddetme gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

KHK'ların iptali istemine AYM'nin ret kararı vermesinin gerekçesi yayımlandı
08 Kasım 2016 Salı 09:29

CHP, Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan 670 ve 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. AYM'nin CHP'nin başvurusunu reddetme gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bugün yayımlanan 8 Kasım 2016 tarihli ve 29882 sayılı Resmi Gazete'de yer verilen karara göre, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, CHP'nin iptal istemlerini "yetkisizlik" gerekçesiyle oy birliği ile reddetti.
 
CHP, 670 ve 671 sayılı KHK'ların bazı maddelerinin, Anayasa'nın 2, 6, 7, 8, 11, 91 ve 121. maddelerine aykırı olduğunu ileri sürerek, iptallerini ve yürürlüklerinin durdurulmasını talep etmişti.
 
Yüksek Mahkeme, gerekçeli kararında, Anayasa'nın 121. maddesi uyarınca çıkarılan söz konusu KHK'ların, Anayasa'nın 148. maddesinin 1. fıkrasının 3. cümlesinde yer alan "... olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasa'ya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz." hükmü nedeniyle yargısal denetim yapılamayacağını vurguladı.
 
Bu nedenle Anayasa Mahkemesi, söz konusu KHK'ların iptaline ilişkin başvurunun yetkisizlik nedeniyle reddedildiğini açıkladı.
 
Resmi Gazete'de 17 Ağustos'ta yayımlanan 670 ve 671 sayılı KHK'lar ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet teşkilatında görev yapan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları ihraç edilmiş, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kapatılmış ve TSK'dan daha önce ayrılan pilotlara geri dönüş yolu açılmıştı. Ayrıca Genelkurmay Başkanının atamasının, Bakanlar Kurulunun teklifiyle Cumhurbaşkanı tarafından yapılması hükme bağlanmıştı.


Etiketler; #AYM #khk
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.