KHK ile ihraç edilenlere dava açma hakkı, basvuru suresi ve şartları

685 Sayılı KHK ile ihraç edilen kamu personellerine dava açma hakkı tanındı. İşte 'itiraz başvuru ne zaman yapılacak, başvuru şartları neler, başvuru süresi ne kadar' sorularının cevapları...

KHK ile ihraç edilenlere dava açma hakkı, basvuru suresi ve şartları
23 Ocak 2017 Pazartesi 10:55

Resmi Gazete'de yayımlanan 685 sayılı Kanun Hükmündeki (KHK) ile görevden ihraç edilen kamu perseonlerine dava açma hakkı tanındı. Bu karar için OHAL komisyonu kurulduğu bildirildi. Bu komisyon görevden ihraç edilen kamu personellerinin itiraz başvurularını değerlendirecek.

Komisyon iki yıl süreyle görev yapabilecek.

İhraç edilen personeller ne zaman itiraz başvurusunda bulunacak?

23 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete'deki 685 sayılı KHK ile ihraç edilen kamu personellerinin ne zaman itiraz başvurusu yapacağı belli değil. Tarih henüz kararlaştırılmadı.

Başvuru tarihinin Başbakanlık tarafından en geç 6 ay içerisinde ilan edilecek. 

Başvuru süresi ve şartları neler?

Komisyon başvuru almaya başladığı tarihten itibaren yeni KHK ile ihraç edilen personeller, Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten itibaren 60 gün içinde başvuru yapması gerekiyor. Eski KHK ile ihraç edilenler ise başvuruların alınmaya başladığı tarihten itibaren 60 gün içinde başvurularını yapabilecek.

İşte başvurunun usulü ve süresiyle ilgili açıklama:

- Komisyona başvurular valilikler aracılığıyla yapılır. Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılanlar ya da ilişiği kesilenler, en son görev yaptıkları kuruma da başvurabilir. Başvuru tarihi, valiliklere veya ilgili kurumlara başvurunun yapıldığı tarih olarak kabul edilir. Valilikler ve ilgili kurumlar kendilerine yapılan başvuruları gecikmeksizin Komisyona iletir. Mükerrer başvurular işleme alınmaz.

- Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yapılan başvurular hakkında 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 10 uncu maddesinin ikinci fıkrası hükümleri uygulanmaz.

- Komisyonun başvuru almaya başladığı tarihten önce yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili olarak başvuru alma tarihinden itibaren altmış gün içinde; bu tarihten sonra yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili olarak ise Resmi Gazetede yayımlanma tarihinden itibaren altmış gün içinde yapılmayan başvurular işleme alınmaz. 
 
Komisyonun görevleri neler?
 

- Komisyon, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararnameler ile tesis edilen aşağıdaki işlemler hakkındaki başvuruları değerlendirip karar verir.

a) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarma ya da ilişiğin kesilmesi.

b) Öğrencilikle ilişiğin kesilmesi.

c) Dernekler, vakıflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının kapatılması.

ç) Emekli personelin rütbelerinin alınması.

- Olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerle gerçek veya tüzel kişilerin hukuki statülerine ilişkin olarak doğrudan düzenlenen ve birinci fıkra kapsamına girmeyen işlemler de Komisyonun görev alanındadır.

- Bu maddede belirtilen işlemlere bağlı olarak olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnamelerde yer alan ilave tedbirler ile kanun yollarının açık olduğu işlemler hakkında ayrıca başvuru yapılamaz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber