İŞKUR, 1 Milyon kişiyi işe yerleştirecek!

Küresel krize rağmen son 6 yılda 6 milyondan fazla istihdam sağlayan İŞKUR, 2015 yılında 889 bin kişiyi işe yerleştirmesinin ardından 2016 yılında ise 1 milyon kişiyi işe yerleştirmek rekora koşmak için hazırlanıyor.

İŞKUR, 1 Milyon kişiyi işe yerleştirecek!
24 Nisan 2016 Pazar 09:32

Küresel krize rağmen son 6 yılda 6 milyondan fazla istihdam sağlayan İŞKUR, 2015 yılında 889 bin kişiyi işe yerleştirmesinin ardından 2016 yılında ise 1 milyon kişiyi işe yerleştirmek rekora koşmak için hazırlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklama ile bu yıl 1 milyon kişinin İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirileceğini bildirdi. Yılbaşından 23 Nisan'a kadar 299 bin 421 kişiyi işe yerleştiren İŞKUR ekonomik büyümenin artarak devam etmesi, yaz sezonuyla başlayan canlanmanın da etkisiyle birlikte 1 milyonluk hedefin de üzerine çıkılacağı tahmin ediliyor. Özel sektörün de bu yılın tamamında İŞKUR'dan 2.4 milyon kişiyi işe yerleştirme talebinde bulunacağı hesaplanıyor. Ancak, nitelikli personel bulunamaması ve maaş beğenmeme gibi sebeplerle özel sektörün talebinin yaklaşık yarısının karşılandığına dikkat çekiliyor.

Ocak, şubat, mart aylarının işe yerleştirme açısından verimli geçtiğine dikkat çeken Bakanlık kaynakları, "Küresel ekonomilerdeki tüm olumsuzluk ve jeopolitik risklere rağmen Türkiye ekonomisine olan güvenin sürmesiyle birlikte işe yerleştirme sayılarında geçen yıla oranla önemli bir artış söz konusu. Yılın ilk 3-4 aylık dönemi iyi geçti. Normalde yaz aylarında daha fazla kişi işe yerleştirilir. Bu sonuçlar 2016 yılında rekor kırılabileceğini gösteriyor" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Memur-Sen Trabzon Temsilciliğini ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, hükümetin yaptığı yatırımlara ilişkin bilgi aktardı. Türkiye'nin yaşadığı sorunları dile getiren Soylu "Sorunlara rağmen yaklaşık 3.5 ayda İŞKUR vasıtasıyla 298 bin kişiyi işe yerleştirdik. Hiç istikametimizi bozmadık, aynen devam ediyoruz ve edeceğiz. Bu yıl inşallah 1 milyon kişiyi İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştireceğiz. İş başı eğitiminde ocak ayından itibaren önemli bölümü genç olan 104 bin insanımızı işle buluşturan bir anlayışı ortaya koyduk. Bu Türkiye'nin dinamizmidir, geldiği noktadır" dedi.

Türkiye'de her yıl yüz binlerce kişi yeni işe başlarken, işsizlere de ödeme yapılıyor. İşsizlik sigortası ödemelerinin başladığı 2002 yılı mart ayından 2015 yılı sonuna kadar 4.3 milyon kişiye 10.6 milyar Türk Lirası ödeme yapıldı. Çalışanların işten çıkartıldığında en büyük garantisi olarak görülen işsizlik maaşı 10 aya varan sürelerle ödeniyor. İşsizlik maaşı hesaplanırken son 4 aydaki ücret dikkate alınıyor. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yararlanma koşullarının kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

2007 yılından 2015'e kadar Türkiye'nin istihdamı 6 milyonun üzerinde artarken, Avrupa Birliği'nde ekonomik durağanlığın etkisiyle sayı yerinde sayıyor. Hatta 2007-2014 yılları arasında Avrupa Birliği'nde (28 ülke) istihdam edilen kişi sayısı 2.1 milyon kişi azaldı. Türkiye'nin 2023 yılı itibarıyla işsizlik oranlarını yüzde 5 seviyesine indirme hedefi bulunuyor. İŞKUR'un 2015 yıl sonu açık iş hedefi 1.8 milyon iken 2 milyon 30 bin açık iş talebi özel sektörden alınarak hedefin üzerine çıkıldı. 1 milyon 150 bin kişi iş olmasına rağmen işe yerleşmedi. Çalışma koşulları, mesleki eğitim yetersizliği, maaş gibi nedenler iş beğenmemede etkili oldu. İş beğenmemede sosyal yardımların da etkili olduğu belirtiliyor. İŞKUR işgücü piyasasında açık işleri iletişim kanallarını kurarak özel sektörden alıyor.

Kaynak: STAR


Etiketler; #İŞKUR

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber