İş Bankası'nın CHP hisseleri hazineye devredilecek

CHP'nin İş Bankası'nda bulunan hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin mini düzenlemenin içeriği netleşti. Düzenleme 5-6 maddelik olacak. Siyasi Partiler Kanunu'nda partilere ticaret yasağını düzenleyen 67. Madde'ye "Siyasi partiler sahip oldukları hisseleri Hazine'ye devreder" hükmü eklenecek.

İş Bankası'nın CHP hisseleri hazineye devredilecek
Kamusaati
Kamusaati
15 Aralık 2021 Çarşamba 21:34

Cumhur-başkanı Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, normalleşme sonrası gündeme gelecek yasal düzenlemelere ilişkin hazırlıklar ele alındı. Bu kapsamda kısa süre önce çalışmalarına başlanan baro ve meslek odalarının seçim sistemine yönelik düzenlemeler ile CHP'nin İş Bankası hisselerine yönelik hazırlıklar konuları masadaydı. AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve Nurettin Canikli, CHP hisselerinin hukuki ve ekonomik boyutuna ilişkin kurulda bir sunum yaptı. Edinilen bilgiye göre CHP'nin İş Bankası hisselerinin hazineye aktarılması amacıyla 5 ya da 6 maddelik bir düzenleme planlanıyor. Buna göre AK Parti, Siyasi Partiler Kanunu'nda değişikliğe gidecek. Kanunun partilere ticaret yasağını düzenleyen 67. maddesine "Siyasi partiler sahip oldukları hisseleri Hazine'ye devreder" hükmünün eklenmesi düşünülüyor.

BAĞIMSIZ ÜYE ATANACAK

İş Bankası'ndaki CHP hisselerinin Hazine'ye devri sırasında atılacak adımlardan biri de Banka yönetiminde bulunan dört CHP'li üyenin yerine 'bağımsız üyeler' atanması. Buna ilişkin düzenlemenin de teklifte yer alması planlanıyor. Bunun yanında Gazi Mustafa Kemal'in vasiyeti bulunmasına rağmen kar payını Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarmayan CHP'ye bu iki kurum dava açmış ve haklarını kanuni yollarla alabilmişlerdi. İş Bankası'ndaki hisselere yönelik yeni düzenlemede Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun mevcut hakları korunacak. İlgili kurumların ekonomik olarak sıkıntıya düşmemesi için önlemler artırılacak.

MECLİS'TE GÖRÜŞÜLECEK

MYK'da konunun hassasiyetine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, mevzuatın belli olduğunu hatırlatarak sürecin fazla geciktirilmemesi yönünde talimat verdiği öğrenildi. Düzenlemenin Meclis'e sunulması bekleniyor. Öte yandan MYK'da ele alınan bir diğer konu ise baro seçimlerine yönelik düzenleme oldu. AK Parti TBMM Grubu tarafından baro düzenlemesini içeren çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduğu öğrenildi. Bu konuda nispi temsil sistemi getirilmesi ve alternatif baro seçenekleri üzerinde biraz daha çalışılması kararlaştırıldı. Edinilen bilgiye göre, "Asgari bin avukat üyeliği sağlandığı takdirde illerde ikinci bir baro daha kurulabilir" şeklindeki görüş değerlendiriliyor. Partinin hukukçu kurmayları tarafından tekrar görüşülecek düzenleme, son şekli verilmek üzere daha sonra Erdoğan'a sunulacak.


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MK - 8 ay önce
KURUCU(İŞKUR) ve İMTİYAZLI (İŞATR, İŞBTR) Senetlerin haklarının Atatürk'ün vasiyetine uygun bir şekile getirilmesi ve Türk Tarih ve Dil Kurumları,Vakıflar Genel Müdürlüğü ve KURUCU müteşebbislere eksik nema ödenmesinin önüne geçilmesi de maddeler arasına eklenmeli.Not 1991 yılında banka sözleşmesi değiştirilerek KURUCU intifa senetlerine nema ödemelerinde (250000 TL ile sınırlıdır) maddesi İŞBANKASI yönetimi tarafından eklenmiştir.
Avatar
İşçi - 8 ay önce
en yakın zamanda geçiyor dolar 3 liraya gerileyecek elinizde bişi bırakmayın...
Avatar
hakan deveci - 8 ay önce
Devir nezaman yapılacak acaba?Kurucu hisselerine yıllık getiri sağlanacak mı yoksa devir sırasında Garanti Akbank gibi kurucu hisselerini mi toplayacaklar?Aklımda deli sorular
Avatar
Taner - 8 ay önce
Beklemeye devam
Avatar
Serhan - 8 ay önce
hemen el koyulmalı yarın çok geç
Avatar
gümüşhane - 8 ay önce
hemen el konulmalı
Avatar
gümüşhane - 8 ay önce
hemen el konulmalı geç kalınmamalı
Avatar
gümüşhane - 8 ay önce
gereği hemen yapılmalı