Görevine iade edilen akademisyenlere üzücü şart

25 Ağustos'ta yürürlüğe giren 694 sayılı KHK ile birçok ihraç ve göreve iade gerçekleştirildi. KHK'ya göre, OHAL Komisyonu tarafından görevine iade edilecek öğretim elemanları, ihraç edildiği üniversiteye dönemeyecek.

Görevine iade edilen akademisyenlere üzücü şart
27 Ağustos 2017 Pazar 15:01

694 sayılı KHK'da askeri, eğitim, istihbarat ve sağlık alanı başta olmak üzere birçok alanda önemli düzenlemeler yer aldı. Bunlardan birisi de, olağanüstü hal kanun hükmünde kararnameleri ile ihraç edilen öğretim elemanları hakkında yapıldı.

Buna göre, mezkur kanun hükmünde kararnamenin 198 inci maddesi ile 685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 10 uncu maddesinin 1 inci fıkrasına şu cümle eklenmiştir :

"Yükseköğretim kurumlarında kamu görevinden çıkarılan öğretim elemanlarına ilişkin kamu görevine iade kararı alınması halinde karar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilir. Bunların atama teklifleri; Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan yükseköğretim kurumlarına öncelik verilmek kaydıyla, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kamu görevinden çıkarıldığı yükseköğretim kurumu haricinde tespit edilecek yükseköğretim kurumlarından birine önceki kadro unvanlarına uygun olarak onbeş gün içinde yapılır. Bu fıkra kapsamında yükseköğretim kurumlarına ataması yapılanların kadroları, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin tamamlandığı tarih itibarıyla ihdas edilerek 2/9/1983 tarihli ve 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerin ilgili yükseköğretim kurumlarına ait bölümlerine eklenmiş sayılır."

Yapılan bu yasal düzenleme çerçevesinde, OHAL Komisyonu tarafından ihraç kararı iptal edilerek görevine iade edilecek akademisyenlerin eski üniversitesine atanma yolu kapatılmış oldu. Bu durumdaki öğretim elemanlarının atamaları üç büyükşehir dışında ve 2006 yılından sonra kurulmuş bulunan yükseköğretim kurumlarına "Yükseköğretim Kurulu" tarafından 15 gün içerisinde gerçekleştirilecektir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber