Esnaf kefalet kredisi alma şartları ve esnaf kefalet kredileri faiz oranları 2019

2019 yılında esnaf kredi faizleri arttı mı? Esnaf kefalet kredileri başvurusu nasıl yapılır? esnaf kefalet kredisi alma şartları nelerdir? Sorularının cevapları haberimizin detayında..

Esnaf kefalet kredisi alma şartları ve esnaf kefalet kredileri faiz oranları 2019
24 Ocak 2019 Perşembe 15:24

2018 yılında doların yükselmesi,enflasyonun artması,ekonomik krizin belirgin hale gelmesi malesef birçok esnafımızın ya kepenk indirmesine ya da çok zor duruma düşmesine neden oldu..Özellikle bankalar ile çok sıkı fıkı olan esnaflar kredi kartlarını bile gününde ödeyemez hale geldi.

Banka kredi faizleri aldı başını gitti esnaf başının çaresine bakmaya çalışıyor.Örnek verelim özel bir bankadan 30 bin tl alan bir esnaf 3,4 yıl vade sonunda ortalama geri ödeme olarak malesef 50 bin tlye yakın bir para ödemek zorunda kalıyor.Durum böyle olunca da çareyi esnaf kefalet kredilerine başvurmakta buluyorlar..

ESNAF KEFALET KREDİSİ NEDİR?

Kamusaati.com olarak esnaf kefalet kredilerini detaylı araştırdık.Esnaf kefalet kredisi bulunduğunuz il ve ilçelerinde bulunan esnaf kefalet kredilerini tahsis eden kurumdan alabileceğiniz destektir.Destek diyorum çünkü esnaf kefalet kredileri faiz oranları diğer özel bankalara karşılaştırınca son derece düşük olduğunu görürsünüz.Esnaf kefalet kredisi alabilmek için ilk önce esnaf olmanız gerekiyor.Esnaf olmayan biri bu krediye malesef başvuramıyor.

Esnaf kefalet kredisine kimler başvurabilir?

Hali hazırda ,bakkalı,marketi,ticaret hanesi gibi işletmesi bulunan her esnaf ilgili krediden faydalanmak için başvuru yapabilir.Ancak şöyle bir durumda var bugün bir işletme açtınız yarın gidip esnaf kefalet kredisi kullanamıyorsunuz.En az 6  aylık açık bir basit üsül ya da gerçek üsüle sahip bir vergi levhanızın olması gerekiyor.Yani esnaf kefalet kredilerinden faydalanmak için en az 6 aydır akfit vergi kaydınızın olması gerekmektedir.

Bir diğer başvuru şartı ise İlinizde ya da ilçenizde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odasında kaydınız bulunması gerekiyor olması.Esnaf ve sanatkarlar odasına başvurmak ve kaydolmak çok kolay.Bulunduğunuz ilçedeki şubeye gidin sizden Fotoğraf,vergi levhası fotokobisi,kira kontratı,vergi dairesinden yapılan işletme yoklaması kağıdının fotokobisi isteniyor.Ayrıca esnaf kefalet ve sanatkarlar odasına kaydolmak için 2019 yılı güncel 632 tl gibi bir rakamında ilgili kurumun hesabına yatırmanız gerekiyor.Bu rakam bulunduğunuz il veya ilçenin nüfusuna göre değişebilir.

Kısaca esnaf kefalet kredisine başvurabilmek için aranan şartlar;

1-Esnaf ve sanatkarlar odasında kaydınızın bulunması

2-İşletmenizin ya da şirketinizin en  az 6 aydır faaliyette bulunuyor olması

3-Muhasebecinizden alacağınız ilgili yıla ilişkin muhasebe dökümü

4-Maliyeden alacağınız mal bildirimi dökümü

5-Ve bazı il ve ilçelerde ekstradan istenebilecek diğer belgeler / Not: genelde yukarıdaki 4 şartın yerine getirilmesi başvuru için kabul edilir.

Esnaf kefalet kredisine yukarıdaki şartlar ile sadece başvurma hakkına sahip oluyorsunuz,işin zor kısmı başvurduktan sonra..

Kredi başvurum nasıl değerlendiriyor?Her başvuran kredi alabilir mi?

Yukarıdaki şartlara uygun iseniz bağlı bulunduğunuz il ve veya ilçenin esnaf kefalet kredi kooperatiflerine başvurunuzu yapabilirsiniz.

İlgili şubenin personeli size krediyi kullandırması için,

Esnaf kefalete hali hazırda borcunuz olmaması gerekiyor.Eğer borcunuz var ise talep ettiğiniz yeni krediden,borcunuzu düşürtüp ilgili yeni krediyi kullanabilirsiniz.Aksi takdirde başvurunuz genelde reddediliyor.

Sicilinizin çok temiz olması lazım.Esnaf kefalete başvurmadan önce boşunuza uğraşmamanız için söylüyorum,bir bankaya başvuru yapın banka size ufak da olsa kredi veremeyeceğini iletirse,esnaf kefalet kredisine boşuna başvurmayın.Çünkü bu kurumdan kredi almak gerçekten zahmetli ve yorucu bir iş.

Genelde 2 kefil istiyorlar.Kefillerin de sicilinin temiz olması gerekiyor.Kefiller emekli,memur,işçi yada bir diğer esnafta olabilir.Kefillerden de bir takım maaş bordrosu vb belgeleri istiyorlar.

Kredi başvurunuzu esnaf kefalet şubesinden yapıyorsunuz ancak kredi başvurunuzu tamamen Halkbankası değerlendiriyor.

Eğer esnaf kefalet kredi kooperatifi ve Halkbankası sizi riskli görürse kefillere de ekstradan sizde İpotek isteyebilir.Genelde 20,25 bin tl için ipotek istemiyor kurum.Ancak sizin ihtiyacınız örnek 100 bin tl ise kesinlikle bir çok şube ipotek istiyor.İpotek olarak taşıt vb kabul etmiyorlar.Genelde taşınmaz istiyorlar.Bu ev olabililir,dükkan olabilir,arsa-tarla tapusu olabilir.

Sizin sicilde ve kefillerinizin sicilinde herhangi bir sorun çıkmazsa Halkbankası kredinizi onaylıyor.Ancak bir aşama daha kaldı.

Son aşama ise kredinizin banka tarafından onaylanmasına istinaden esnaf kefalet heyeti toplanıyor ve kredi kullandılıp kullandırılmayacağına karar veriyor.Heyet dediğim de korkmayın esnaf kefalet kredi koop. başkanı ve birkaç üye esnaf.O kişilerle çok ciddi bir sorununuz yok ise krediniz onaylanıyor.

Yukarıdaki şartlara bakacak olursak Esnaf kefalet kredi kooperitiflerinden kredi almanın ne kadar zor ve zahmetli olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz.

Ne kadar kredi alabilirim?Ödemeleri nasıl yapacağım?

Bu kadar zorluğu aşıp kredi alma hakkına sahip olursanız sizin için çok iyi bir gelişme olacaktır.Çünkü esnaf kefalet faiz oranları genelde yıllık %5 dir..Diğer bankaların özellikle 2019 yılında %25,30 oranında faiz oranlarını dikkate alırsak gerçekten %5 iyi bir rakam.

Ne kadar kredi alabilirim sorusunun cevabı size bağlı biraz.Normal şartlarda ilgili kurum 150 bin tl ye kadar kredi sağlayabiliyor.Tabi o kadar kredi alabilmek içinde sizden mutlaka ipotek ve sağlam 2 kefil isteyecektir.Bunun dışında örnek veriyorum firmanıza bir Tır ya da Kamyon alacaksınız.Bunun için özel olarak da esnaf kefalet kooperitifleri kapıları sonuna kadar açıyor.Ancak esnaf genelde işletme kredisi aldığı için bu oranın sınırı 150 bin tl.

Krediyi aldığımda kurum benden kesinti yapıyor mu?

Evet.Esnaf kefalet size verdiği paraya karşılık az da olsa bir nevi dosya masrafı adı altında bir miktar kesinti yapıyor.Mesela 40 bin tl kredi kullandığınızda 37,500 tl elinize geçiyor.Ne kadar kredi alacağınıza karar verdikten sonra bunu bağlı bulunduğunuz esnaf kefalet bürosuna sorup detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ödemeleri nasıl yapılıyor?

Ödemeler genelde 3 aylık dönemlerle oluyor.Yani 1 şubat 2019 tarihinde kredi aldığınızı varsayalım.İlk ödeme tarihiniz 1 mayıs 2019 tarihi oluyor.

Mesela 40 bin tl alan bir kişi 24 ay vade ile aldı ise, 8 taksit ödeme yapacaktır.

Vadeler maksimum ne kadar?

Esnaf kefalet kooperatifinde işletme kredisi adında alacağınız kredilerin geneli en fazla 5 yıl yani 60 ay vade ile veriliyor.Ancak siz işletmenize bir traktör alacaksanız ya da işletmeniz için yeni bir dükkan satın alacaksanız vadeler 10 yıla kadar yayılabiliyor.

Kredim onaylandığında parayı nereden alıyorum?

Krediniz en geç 1 hafta ya da 10 gün içerisinde hazır oluyor.Zaten bulunduğunuz esnaf kefalet kooperetifinden sizi arıyorlar krediniz hazır diye.Ona istinaden sizi şubeye çağırıyorlar ve bir dosya veriyorlar.O dosyayla birlikte krediye başvuran kişi ilgili halkbankası şubesine giderek ödemesini alabiliyor.

esnaf kefalet kredileri faiz oranları 2019

Kredinizin onaylanmasını takiben kredinizi çekiyorsunuz.Ödemeleri de dediğim gibi 3 aylık periyotlarla yapabiliyorsunuz.

Esnaf kefaletten kredi kullanırken size yıllık maliyeti %5 olacaktır.Bu geçen yılda böyleydi 2019 yılında da aynı.Örnek verecek olursak 1 yıllık vade ile 100 bin tl kredi çektiniz.Vade sonunda ödeyeceğiniz tutar 105 bin tl.Diğer özel bankalarla veya finans kuruluşları ile karşılaştırınca bu rakamı çok şaşırabilirsiniz.Çünkü esnaf kefalet kredisi faizleri çok düşük.

Bir diğer faiz oranı hesaplaması yapacak olursak,

Diyelim ki 40 bin tl kredi başvurusunda bulundunuz

Kesinti ile birlikte elinize ortalama 37,500 TL geçecek.

40 bin tl yi 2 yıl vadeli 8 taksitte ödeyeceğinizi varsayacak olursak

2 yıl sonunda size maliyeti bu kredinin 45,800 civarı olacak.Yani 2 yıl için 5,6 bin tl faiz ödemiş olacaksınız 40 bin lira için.

Ödemelerinizde 3 ayda bir 5,600 civarı olacaktır.Bu rakam son taksitlerde 5,200e kadar düşecektir.

Daha detaylı bilgi almak için bulunduğunuz il veya ilçedeki esnaf kefalet kredi kooperetiflerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

KAYNAK: www.kamusaati.com / Aktif bağlantı verilmeden kopyalanması suçtur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber