Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başaknı Vladimir Putin, Rusya'da bir araya geldi. İkili arasında yapılan görüşmenin ardından Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye ve Rusya arasında normalleşmenin resmiyet kazandığı görüşmelerin ardından iki lider kameraların karşısına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in ortak basın toplantısına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi
09 Ağustos 2016 Salı 17:54

Turkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da yapılan görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. İlk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuşurken, iki lider arasındaki görüşmenin yapıcı olduğunu dile getirdi. Putin, Türkiye ile 2016-2019 yılları arasında orta vadeli programları hayata geçirmeyi düşündüklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Putin'le yararlı görüşmeler gerçekleştirdirdiğini ifade ederek,.aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk tyurtdışı ziyaretimi de Rusya'ya gerçekleştirmiş olduğunu söyledi. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin'in ortak basın toplantısındaki konuşmları haberimizde. 


Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin

Bölge sorunlarını ve ikili ilişkileri öne aldıklarını belirten Rus lider Putin, yapıcı görüşmeler olduğunu ifade etti. Putin, "Bizim önceliğimiz krizden önceki döneme tekrar dönmektir. 2016-2019 arasındaki orta vadeli programı hayata geçirmeyi istiyoruz. Sayın Erdoğan ile bu konuları görüştük. Bunun için iki ülkenin karma komisyonları bu konuları görüşecek, stratejik işbirliği toplantıları yapacak. İki ülkenin ilişkilerinde kilit noktayı enerji ve enerji projeleri tutuyor. 

Nükleer santral gibi, Türk akımı gibi projelerde üzerine düşen adımlar zaten atılmış durumda. Turistlerin Türkiye'ye gelmesi konusunda bazı yasaklar getirmiştik. Önceki döneme dönebilmemiz için zaman gerekiyor. Turistlerin güvenliğinin sağlanması için biz de elimizden geleni yapacağız. Charter uçuşlarının başlaması zaman meselesi ama muhakkak olacaktır.

Türkiye vatandaşlarının inşaat firmalarında çalışması yeniden görüşülecek ve başlayacak. Yine büyük projeler başlayacak. Ulaşım projeleri, Saint Petersburg'da Türk firmalar tarafından yapılan projeler yeniden gündeme geliyor. Bunların hepsi bugün görüşüldü.

Uluslararası konulara değindik. Suriye konusunun ayrı bir toplantıda değerlendirilmesine karar verdik. Ortak anlaştığımız konu, terörle mücadele konusunda işbirliğini ayrıca görüşeceğiz.

Türkiye şirketleriyle ilgili kısıtlamaları kaldırarak, orta vadeli ticari projeleri hayata geçirerek, 2016-1019 orta vadeli programı hayata geçirmeyi planlıyoruz.
Bunun için iki ülkenin karma komisyonları çeşitli görüşmeler gerçekleştirecek.

Ortak anlaştığımız konu terörle mücadele, bunu ayrıca görüşeceğiz. Sayın Erdoğan'a bugünkü görüşme için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Yalnızca bölgemizde değil bütün dünyada istikrar için elimizden geleni yapacağız.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Kapsamlı ve yararlı görüşmeler yaptık. Öncelikle değerli dostum Putin'e nazik daveti ve samimi misafirperverliği için teşekkür ediyorum.

Sayın Putin'le yararlı görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşme malum hadiseden sonra ilk yüzyüze görüşmemizdi. Aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk tyurtdışı ziyaretimi de Rusya'ya gerçekleştirmiş oldum.

İlişkilerimizin eski seviyesine ve hatta ötesine taşınmasından iki taraf son derece kararlıdır. Bu itibarla bugünkü göçrüşmeler neticesinde siyasi, iktisadi, kültürel ve beşeri alanlarda Türkiye Rusya ilişkilerini olması gereken seviyelere taşıyacak kararları Üst düzey işbirliği konseyinin yeniden calnadırılması, charter uçuşlar, ikili ticari kısıtlamalrın ortadan kaldırılması, vizesiz rejimin tam teşekküllü şekilde yürürlüğe konması için gerekli adımları atacağız.

Akkuyu Nükleer Santrali devam edecek. Türk Rus ortak yatırım fonu  Savunma sanayi alanında işbirliği arttırılacak Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü mekanizması kurulacak. İnşallah bu adımlar sayesinde Ankara-Moskova hattı yeniden dostluk hattı haline getirilecek.

15 Temmuz gecesi Türkiye ülke tarihimizin en alçak, en kanlı girişimlerinden birini yaşadı. FETÖ demokrasimizi hedef alan bir darbe teşebbüsünde bulundu. Türk Akımı Projesi hızlı bir şekilde hayata geçirilecektir. Projenin Avrupa'ya geçmesi noktasında adımlar sürdürülecektır.

Özellikle darbe girişiminin ertesi günü Putin'in hemen bizi aramış olması, dayanışma noktasında büyük bir önem ifade etmiştir. Türk-Rus ilişkileri sadece ikili planda önem taşımıyor. İşbirliğimiz aynı zamanda bölgesel ve küresel barışın, huzurun tesis bakımından da çok önemlidir. Biraz sonra ikili bir görüşmemiz olacak. Burada bunları ele alıp değerlendireceğiz. Türkiye Rusya ilişkileri örnek bir seviyeye ulaştı. Bu notkaya tesadüfen değil, muazzam işbirliğimiz ile geldik. Kıymetli dostum Putin ile birlikte ortak bir tavrı ortaya koyduk. Temaslarımızı yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Bölgemizin huzuru ve istikrarı için daha etkin bir şekilde kullanacağız.

Krizlere karşı çok daha dirençli hale geldiğimizi düşünüyoruz. Değerli dostum Putin'e daveti ve ev sahipliği için tekrar teşekkür ediyorum.

Akkuyu Nükleer tesisi ile ilgili sorulan soruya cevap veren Erdoğan, "Akkuyu’yla ilgili konu stratejik yatırım haline getirilmesiydi. Süratle karar alınacak ve böylece Akkuyu stratejik yatırım konusu içinde yerini alacak. Teşvik yasasından istifade edecektir. Türk akımı meselesi, Rusya’dan 28 milyar metreküp yıllık doğalgaz alıyoruz. Gelişinde iki hat olacak. Türkiye istifade edeceği gibi Avrupa’ya da gönderme imkanımız olacaktır. " dedi.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber