Elektrik, Doğalgaz, Su Faturası Yardım Parası! Devletin Kış Yardımları

Elektrik Tüketim Desteği nasıl alınır? Doğalgaz fatura yardımı kimlere ödenir? Su faturası ve yakacak desteği yardım paraları başvuruları nereye yapılır? Devletin kış öncesi sağladığı tüm fatura destekleri ve bu desteklerin ödemelerine dair bilinmesi gerekenler haberimizde.

Elektrik, Doğalgaz, Su Faturası Yardım Parası! Devletin Kış Yardımları
Kamusaati
Kamusaati
18 Ocak 2022 Salı 00:35

Kış öncesi havaların gittikçe soğumaya başlaması ile birlikte fatura ödeme tutarları yükseldi. Pandemi sürecinin ekonomi etkilerinin devam ettiği dönemde faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar devlet yardımlarını araştırmaya başladılar.

Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere çok sayıda kamu kurumu devlet destekleri sağlıyor. Ayrıca çeşitli belediye başkanlıkları da başlatmış oldukları uygulamalar ile vatandaşlara yardım sağlayacaklarını duyurdular.

DEVLET DESTEKLERİYLE FATURA YARDIMI

Çeşitli kurumların yazılı veya elektronik başvuru işlemleri sonrası sağladığı yakacak yardımı, doğalgaz fatura yardımı, su faturası yardımı ve elektrik faturası yardımı detayları şu şekilde;

Yakacak Yardımı

Öncelikle vatandaşların yurt geneli başvuru yapabilecekleri yardımın başında yakacak yardımı geliyor. Yakacak yardımı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ödeniyor. Halen doğalgaz kullanmayan vatandaşlar için sağlanan yakacak yardımı en az 500 kg kömür olarak sağlanıyor. Bu yardım ödemeleri için hane gelir şartının sağlanması gerekiyor. Bir ailede yaşayan kişilerin hane gelirlerinin toplamı hanede yaşayan kişi sayısına göre hesaplanıyor. Kişi başı hane gelir düzeyinin asgari ücretin üçte birinden az olması isteniyor.

Elektrik Yardımı

Elektrik yardımı Aile Bakanlığı tarafından ödeniyor. Halen sosyal yardım alan ve maddi ihtiyacı bulunan vatandaşların alabildiği elektrik yardımı ailede yaşayan kişi sayısına göre değişiyor. İki kişilik ailelerde ödenen rakam en az 53 TL oluyor. 6 veya daha kalabalık aileler için ise 106 TL ödeme yapılır. Sgkbulteni.com olarak;elektrik yardımı almak isteyenler doğrudan başvuru yapmayacaklar. Aile Bakanlığı bu ödemeleri otomatik olarak belirliyor. Ancak kendi ilçesinide yer alan sosyal yardımlaşma vakfından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Su ve Doğalgaz Yardımı

Su ve doğalgaz alanında doğrudan bir yardım bulunmuyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu alanda ek yardım kampanyaları başlattılar. Çoğu belediyede bu tür uygulamalarla vatandaşlara destek oluyor. İBB askıda fatura ile başvuru yapan vatandaşların faturalarının ödenmesini sağlıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise su faturası alanında kolaylık sağlıyor. Sosyal yardım alan vatandaşlara 10 tona kadar su kullanımını 10 TL'ye sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi başvuru yapılması durumunda ihtiyaç sahiplerine ek destek sağlıyor. Sizlerde kendi yaşadığınız il belediyelerine bu alanda kampanyalarının oluo olmadığını sorabilirsiniz.

Doğalgaz desteği nasıl alınır ve başvurusu nereye yapılır? Doğalgaz fatura yardımı e-Devlet başvuru ekranı!

Doğalgaz desteği başvurusu ne zaman başlayacak? Doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen müjdenin detayları belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık merak edilen soruların cevabını kamuoyuyla paylaştı. İşte Doğalgaz yardımı ile ilgili merak edilenler ve e-Devlet doğazlgaz desteği başvuru sayfası...

Isınma yardımları artık yalnızca kömür olarak değil, doğalgaz faturası desteği olarak da yapılacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, desteğin illerin sıcaklık ihtiyacına göre yapılacağını söyledi.

DOĞALGAZ DESTEĞİ... Doğalgaz detseği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son Bakanlar Kurulu ardından müjdelenmişti. Müjdenin ardından doğalgaz yardımıyla iligli detaylar merak edilip araştırılmaya başladı. Peki, doğalgaz yardımı ne zaman başlayacak? Doğalgaz desteği ne kadar, kaç TL? Merak edilen sorularla ilgili cevaplar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan geldi. İşte merak edilen soruların cevabı...

Erzurum'daki bir kişinin ısınma gideriyle Ege'deki bir kişinin ısınma ihtiyacı aynı değil" diyen Yanık, "O nedenle arkadaşlarımız bir ısıl harita çalıştı. Bu tamamen teknik ve bilimsel bir çalışma. Buna göre hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında bir destek sağlanacak dedi.

Yanık, hedefin 4 milyon haneye senede toplam 3 milyar lira yardım olduğunu söyledi.

E-Devlet'ten başvuru

Doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyen kişiler, e-Devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunabilecek.

DOĞALGAZ DESTEĞİ YARDIMI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahiplerine yönelik ısınma desteği kapsamında doğal gaz yardımı da yapılacağını, bu desteğin ısıl haritaya göre belirleneceğini belirterek, "Hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında destek sağlanacak." dedi.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İhtiyaç sahiplerine hane başına yapılan kömür yardımının yanı sıra doğal gaz yardımının da hayata geçirileceğini hatırlatan Yanık, bununla ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalışma yürüttükleri bilgisini veren Yanık, şubat ayının ikinci yarısından itibaren başvuruların yapılabileceğini, martın ikinci yarısından itibaren de ödemelerin gerçekleştirileceğini anlattı.

E-DEVLET BAŞVURU SAYFASI

Yanık, sosyal yardım başvurularının e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabileceğini belirtti.

E-DEVLET BAŞVURU SAYFASI

Yanık, sosyal yardım başvurularının e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabileceğini belirtti.

E-DEVLET BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Doğal gaz ödemelerinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgi veren Yanık, ödemenin hak sahibinin PTT kartına yatırılacağını bildirdi.

Bakan Derya Yanık, sözlerine şöyle devam etti:

"Kişi faturasını götürerek PTT'deki hakkıyla ödemesini almış olacak. Rakamlar da hemen hemen ortaya çıktı. Isıl haritaya göre değişen şekilde hane başına ödeme yapılacak çünkü, Erzurum'daki bir kişinin ısınma gideriyle Ege'deki bir kişinin ısınma ihtiyacı aynı değil. O nedenle arkadaşlarımız bir ısıl harita çalıştı. Bu tamamen teknik ve bilimsel bir çalışma. Buna göre hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında bir destek sağlanacak. İki eşit taksitte yapacağız bu ödemeleri, mart ve ekim aylarında. Kömür yardımı da hemen hemen buna benzerdi.

DOĞALGAZ DESTEĞİ ÖDEMELERİ SENEDE KAÇ DEFA, HER AY MI?

Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Öyle ki kömürün 2 katından fazla hane sayısı. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz. Yani, ödemelerimiz ısıl haritaya göre belirlenmiş 450 lira 1150 lira arasında değişiyor bölgesine göre. Belirttiğimiz tarihleri geçmemek, eğer mümkün olursa daha erken sürelerde yapmak için yoğun bir gayret gösteriliyor."

Bakan Yanık, doğal gaz ödemelerinin üçer aylık dönemler halinde yılda iki kez gerçekleştirilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.