Ehliyette Devrim Yaratacak Yeni Dönem

Ehliyette Devrim Yaratacak Yeni Dönem, Ehliyet Alacaklar İçin Ehliyette e-Sınav Nedir?, Ehliyet Pasaport ve Kimlikte Yeni Dönem Ne Zaman Başlıyor, 2020 Ehliyet ve Araç Kullanımı Konusunda Neden Titiz bir Ülkeyiz?, O Çarpıcı Tarih ve Detaylar Haberimizde

Ehliyette Devrim Yaratacak Yeni Dönem
23 Kasım 2019 Cumartesi 00:46

Ehliyette Devrim Yaratacak Yeni Dönem!

Prof. Dr. Mehmet Karadağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sürücü Adayları ve  Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelikte  Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre ehliyetlerin belli dönemlerde sağlık  raporların da  da  yeniden yapılması gerektiğini vurguladı.

Yönetmeliğin 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girmesiyle bazı düzenlemelerin  hayata geçirildiği, ehliyetlerin yenilenmesi için tanınan 5 yıllık sürenin de  başladığını hatırlattı,Karadağ sözlerine , şöyle devam etti:   "Bu düzenlemeler sırasında kişinin sürücü olup olamayacağını  belirlemek için almış olduğu sağlık raporunda yeni bir durum vardı. Avrupa Birliği  (AB) ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de trafik kazalarının önüne geçebilmek  adına özellikle gündüz aşırı uyku hali yaşayan, obezitesi olan ve trafik kazası yapma  riski yüksek durumda uyku apneli hastaların ehliyet almadan önce mutlaka tanılarının  konup tedavilerinin yapılması planlanmıştı. Bunun için tanı koyma aşamasında uyku  testinin kimlere yapmak gerektiği çok net olarak belirtilmişti.   1 Ocak 2016'dan itibarenehliyetleri yenilenirken, vücut kitle  indeksi 33'ün üzerinde olan obez kişilerdeki  uyku apnesirahatsızlığı  riski yüksek olduğu için  mutlaka önce polisomnografi yani uyku apnesi  testi yaptırmaları, sonra ehliyet almaları  öngörülmüştü. Ancak sağlık raporu almak için başvuru yapıldığında sağlık  raporlarının usul ve esasları belirlenirken beyan formunda kişinin boy ve  kilosunu yazılı bildiride bulunması  zorunluluğu getirilmemişti. Burada bir yasal boşluk olduğu  için de bu 4 yıl içinde uyku apneli olduğunu düşündüğümüz halde polisomnografi  yaptırmaya gelen kişi sayısı oldukça az dı . 28 milyon civarında sürücümüz var ve  ülkemizde erişkinlerde obezite oranı yüzde 20'ler civarında. Yani 5 milyon 600  bin civarında obez sürücü var. Bunlardan en iyi ihtimalle 5 milyon kişinin vücut  kitle indeksinin 33'ün üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bu çerçevede ehliyet  yenileme sürecinde her yıl 1 milyon kadar kişinin polisomnografi yaptırmasını  bekliyorduk ama görülen o ki bu kadar rakam ortada yok."  

 

VÜCUT KİTLE İNDEKSİNİ RAPOR VERECEK DOKTOR HESAPLAYACAK  

BUÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde 2004'ten bu yana Uyku Laboratuvarı  Sorumlusu Karadağ, ehliyetle ilgili müracaat eden  kişi sayısının parmakla sayılacak kadar az olduğunu anlattı.   Prof. Dr. Karadağ, uygulamadaki eksikliklerin önüne geçebilmek  için  Sağlık Bakanlığınca yaklaşık iki ay önce Sağlık Raporları Usul ve  Esasları Hakkında Yönerge'nin yayımlandığını dile getirdi.   Sağlık raporlarının usul ve esaslarının yeniden belirlenmesinin  memnun ettiğini vurgulayan Karadağ, "Kişiler artık herhangi bir  nedenle sağlık raporu alacakları zaman sağlık kuruluşlarına müracaat ettiklerinde  beyan ettikleri formların içinde boy ve kilolarını da açıklamak  zorundalar.  Bunu beyan ettikleri anda vücut kitle indeksini hesaplamak her hekim için son  derece kolay bir iştir." ifadelerini kullandı.    Vücut kitle indeksi 33'ün üzerinde olanların, ehliyet için müracaat  ettiğinde önce uyku testi isteneceğini kaydeden Karadağ, kişide uyku apnesi  tespit edilirse başlanacak tedaviye uyum gösterdiği ispat edildikten sonra sürücü  belgelerini alabileceklerini belirtti.  

GERÇEKLERLE ÖRTÜŞMEYEN SAĞLIK RAPORLARI GEÇERSİZ  

Karadağ, yönetmelik ve yönergedeki maddelerin  uygulanması konusunda,  sağlık raporu verecek doktorlara büyük görevler düştüğünü açıklarken   Raporların gerçeklerle örtüşmemesi durumunda geçersiz olacağını belirten  Karadağ, şunları kaydetti:   "Meslektaşlarımız için yönetmelikte bir madde var. Bir hekimin vermiş  olduğu rapor eğer gerçeği yansıtmıyorsa o rapor geçersiz sayılır ve o raporu  veren hekim hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulur ve o  hekimin rapor verme yetkisi elinden alınır. Bu çok ağır  yaptırım. Bu nedenle  gerek devlet hastaneleri gerekse de sağlık kuruluşlarında bu raporları düzenleyen  hekim arkadaşlarımızın  yeni gelişmeyi göz önünde bulundurarak kişilerin boy ve  kilolarına bakmaları ve vücut kitle indeksi 33'ün üzerinde olan her kişiden muhakkak polisomnografi istemeleri gerekiyor."   Karadağ, polisomnografi alabilmek için hastalarının da tam gece  uyku laboratuvarında yatmalarının gereksiz oldugunu belirtti bilgisini .  Dünyada bunun standartlarını oluşturan AASM kuruluşun iki yıl  önce yayınladığı rehbere göre, taşınabilir cihazlarla evde yapılan uyku  testlerinin de hastanedekiler kadar gerçekçi olduğuna değinen Karadağ, " Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aslında bu portable kayıtları ödeme listesine aldı. Normalde 16 kanallı bir uyku testi yapılması yerine 5-8 kanallı yada 8  kanaldan fazla bir uyku testi evde yapıldığında da SGK tarafından ödendiğini ancak bu şekilde tanı konulan hastaların hastalıklarının tipleri, şiddetleri  net olmadığı için tedavinin düzenlenmesi açısından yeterli olunmadığını . Ancak kişinin  uyku apnesi olup olmadığını göstermesi açısından son derece hassas, bizim  ülkemizde de sorunun bu şekilde çözüleceğine inanıyoruz ." diyerek konuya açıklık getirdi.


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber