DOĞALGAZ DESTEĞİ YARDIMI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?, Doğalgaz Desteği Başvuruları BAŞLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğalgaz tüketim desteğinde başvuruların bugün itibarıyla başladığını açıkladı. Doğal gaz yardım başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı. Mart ayında başlayacak ödemelerle ihtiyaç sahiplerine yıllık 450 lira ile bin 150 lira arasında yardım yapılacak.

DOĞALGAZ DESTEĞİ YARDIMI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?, Doğalgaz Desteği Başvuruları BAŞLADI
Kamusaati
Kamusaati
19 Şubat 2022 Cumartesi 17:31

Doğalgaz desteği başvuruları başladı. 81 ilden başvurular e-devlet üzerinden alınacak.

Doğalgaz tüketim desteğine başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağını belirten Bakan Yanık, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden Bakanlığımızca sunulan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvurularını yapabilecek” dedi.

Ödemelerin Mart ayı içerisinde yapılacağını hatırlatan Bakan Yanık, “İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirdiğimiz Doğalgaz Tüketim Desteğinde başvurular bugün itibarıyla başlıyor. Isıl harita baz alınarak iki dönemlik belirlediğimiz destek tutarımız 450 TL – 1.150 TL arasında değişecek” ifadelerini kullandı.

İhtiyaç sahibi olmak şartıyla doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe/beldede ikamet eden ve doğalgaz aboneliği olan bütün vatandaşların destekten yararlanabileceğini bildiren Bakan Yanık şunları söyledi:

“Doğalgaz Tüketim Desteğini hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.”

4 milyon haneye verilecek olan doğalgaz desteği 450 – 1150 lira arasında mart ayında ödenmeye başlayacak. Kronik hastalarında bulunduğu haneler için de ilave rakamlarda ödeme yapılacak. Başvuruları alınmaya başlanan ısınma desteği kapsamında verilen doğalgaz parası yardım başvuruları nasıl yapılacak. İşte tüm detaylar..

  • Doğalgaz Fatura Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?
  • Doğalgaz Desteği Başvuruları E-devlet üzerinden yapılacak.
  • E devletten Doğalgaz yardımı nasıl yapılır?
  • Doğalgaz Desteği 4 milyon haneye Verilecek
  • Doğalgaz Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılacak?
  • Isınma Desteği Tutarı Bölgelere Göre Farklılık Gösterecek
    • DOĞALGAZ DESTEĞİ YARDIMI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?
    • DOĞALGAZ DESTEĞİ ÖDEMELERİ SENEDE KAÇ DEFA, HER AY MI?

Doğalgaz Fatura Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanacak olan doğalgaz sosyal yardım başvurularının e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabilecek.

Doğalgaz Desteği Başvuruları E-devlet üzerinden yapılacak.

Doğalgaz desteği ödemelerinde teknik çalışmaların tamamlandı ve destekten yararlanmak isteyen haneler e-Devletten üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuruda bulunabilecektir.

E devletten Doğalgaz yardımı nasıl yapılır?

81 ilde bugün alınmaya başlayan başvurular e-devlet üzerinden sosyal yardım başvuru hizmeti linki üzerinde alınacak.

Doğalgaz fatura yardımı için de e-devlet kaydı olmayan vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kendilerine en yakın sosyal hizmet merkezlerine müracaat edebilecek.

Doğalgaz Desteği 4 milyon haneye Verilecek

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının kriterlerine uyan 4 milyon hane için yılda 2 defada ödenmek üzere 450 ile 1150 lira arasında değişen miktarlarda sağlanacak olup, doğalgaz fatura yardımı desteğinin yanında elektrik desteğinde de halen 2,1 milyon hane olan kapsamını 4 milyon haneye çıkartacaklarını açıkladı.

Doğalgaz Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Doğal gaz ödemelerinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgi veren Yanık, ödemenin hak sahibinin PTT kartına yatırılacağını bildirdi.

Bakan Derya Yanık, sözlerine şöyle devam etmişti:

Kişi faturasını götürerek PTT’deki hakkıyla ödemesini almış olacak. Rakamlar da hemen hemen ortaya çıktı. Isıl haritaya göre değişen şekilde hane başına ödeme yapılacak çünkü, Erzurum’daki bir kişinin ısınma gideriyle Ege’deki bir kişinin ısınma ihtiyacı aynı değil. O nedenle arkadaşlarımız bir ısıl harita çalıştı. Bu tamamen teknik ve bilimsel bir çalışma. Buna göre hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında bir destek sağlanacak. İki eşit taksitte yapacağız bu ödemeleri, mart ve ekim aylarında. Kömür yardımı da hemen hemen buna benzerdi.”

Doğalgaz desteğini hayata geçirmek için uzun süredir sahada çalışmalar yaptıklarını bildiren Yanık, “Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek için ülkemizin dört bir yanında sahada çalışmalar yapıyoruz. Doğal gaz altyapısı olup da kömür desteğinden yararlanan hanelerin talepleri bize ulaştı. Biz de bununla ilgili çalıştık. Isınma yardımını sadece kömür değil doğal gaz olarak yapma kararı aldık” ifadelerini kullandı.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara halihazırda yakacak yardımı ile birlikte “2022 yılı içerisinde 4 milyon hanemize, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız talep etmeleri durumunda bu ısınma yardımını doğal gaz olarak yardımı yapılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğalgaz desteğinde başvuruların 18 Şubat cuma günü başlayacağını, ödemelerin de martın ikinci haftasından sonra yapılacağını açıkladı.

Isınma Desteği Tutarı Bölgelere Göre Farklılık Gösterecek

Önümüzdeki aylarda başlayacak olan doğalgaz desteğinin teknik çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Yanık, şunları söyledi: “Ülkemizde farklı iklim şartları bulunuyor. Haliyle ısınma desteğinin de bölgesel olarak farklılık göstermesi gerekiyor. Bunun için ısı ölçümleme çalışmaları yaptık. Tamamen teknik ve ısınma ölçüleriyle doğru orantıda bir dağılım gerçekleştirdik. Bu çerçevede bölgelerimize ısınma desteği sağlayacağız.” dedi.

DOĞALGAZ DESTEĞİ YARDIMI NE KADAR, KAÇ TL OLACAK?

İhtiyaç sahiplerine yönelik ısınma desteği kapsamında doğal gaz yardımı desteğin ısıl haritaya göre belirlenecek olup, “Hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında destek sağlanacaktır.

DOĞALGAZ DESTEĞİ ÖDEMELERİ SENEDE KAÇ DEFA, HER AY MI?

Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Öyle ki kömürün 2 katından fazla hane sayısı. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz. Yani, ödemelerimiz ısıl haritaya göre belirlenmiş 450 lira 1150 lira arasında değişiyor bölgesine göre. Doğal gaz ödemelerinin üçer aylık dönemler halinde yılda iki kez gerçekleştirilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

Sosyal yardım başvurularının e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabileceğini belirtti.

E-DEVLET BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYIN


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.