Denetimli serbestlik ve şartlı tahliye hükümlerinde yeni düzenleme!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, denetimli serbestlik ve şartlı tahliye hükümlerinde yeni düzenleme yapıldığını açıkladı. Yapılan düzenlemeler bugünkü 17 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Denetimli serbestlik ve şartlı tahliye hükümlerinde yeni düzenleme!
17 Ağustos 2016 Çarşamba 12:03

Denetimli serbestlik ve şartlı tahliye hükümlerinde yeni düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeler bugünkü 17 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ayrıca yeni düzenlemeye ilişkin bilgileri Adalen Bakanı Bekir Bozdağ'da sosyal medya hesabı üzerinden Twitter üzerinden duyurdu.

Bakan Bozdağ, Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile denetimli serbestlik ve şartlı tahliye hükümleriyle ilgili yeni düzenlemeler yapılmasına ilişkin açıklamasında konuya ilişkin bazı detaylara da yer verdi. Söz konusu düzenlemelerin her alanı kapsamadığını kaydeden Bakan Bozda; Kasten öldürme; Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları; Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar; Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar; Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti; Devletin güvenliğine karşı suçlar; Anayasal düzene karşı suçlar; Milli savunmaya karşı suçlar; Devlet sırlarına karşı suçlar ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçların söz konusu düzenlemeye dahil olmadığını da belirtti.

Binlerce kişi için erken tahliye müjdesi niteliğindeki yeni düzenlemelere ilişkin Bakan Bozdağ’ın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Resmi Gazete'de yayımlanan 671 S ayılı Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkûm veya mahkûm olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapılmaktadır.

Birincisi, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 105/A'daki koşullu salıverilmeye dair “bir yıl”, "iki yıla" çıkarıldı.
Buna göre; koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hâlli hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilebilecektir. Diğer ifadeyle, bir yıl erken tahliye olacaklarıdır.

İkinci düzenleme Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 107.  maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkindir.
107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar, cezalarının “üçte ikisini” infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir. KHK’da yapılan düzenlemeyle “üçte ikilik(2/3)"oran,“yarısına (1/2)"ye indirilmektedir.
Buna göre, süreli hapis cezalarına mahkûmlar, cezalarının 1/2'sini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yararlanabilecek.

Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır:
a)Kasten öldürme (madde 81,82);
b)Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları; 
c)Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105)
d)Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138);
e) Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188);
f)Devletin güvenliğine karşı suçlar; 
g)Anayasal düzene karşı suçlar;
h) Milli savunmaya karşı suçlar; 
ı) Devlet sırlarına karşı suçlar ve 
i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.

Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38.000 kişi tahliye olacaktır.

Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir.

Düzenlemenin mahkûmlar, yakınları, milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim.

Ayrıca düzenleme, kapsamındaki 1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içermektedir. 1 Temmuz 2016'dan sonraki suçlar da kapsam dışındadır”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber