Bozdağ: 'YSK uluslararası takdir toplamış bir güven müessesesidir.'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, referandumda “mühürsüz oyların da geçerli olması” yönünde verdiği kararla tartışma yaratan Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) için; “Bütün seçimleri, şeffaf ve hukuka uygun bir biçimde yönetmiş, ulusal/uluslararası takdir toplamış, bir güven müessesesidir” ifadelerini kullandı.

Bozdağ: 'YSK uluslararası takdir toplamış bir güven müessesesidir.'
18 Nisan 2017 Salı 21:47

Bekir Bozdağ'dan gelen twitter açıklaması şu şekilde...

Yüksek Seçim Kurulunun kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz

1)Türkiye'de seçimler, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır (Anayasa, md.79/1).

2)Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları,şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama...görevi Yüksek Seçim Kurulunundur.

4)Yüksek Seçim Kurulunun kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz(Anayasa,md.79/2).

5)Bilinmeli ki YSK,bütün seçimleri,şeffaf ve hukuka uygun bir biçimde yönetmiş,ulusal/uluslararası takdir toplamış,bir güven müessesesidir.

6)Sandık Kurulu,İlçe Seçim Kurulu,İl Seçim Kurulu ve YSK'da kanun gereği partilerin görevlendirdiği temsilcileri vardır.

7)Sandıktaki işlemler,oyların sayım ve dökümü,parti temsilcilerince yapılır ve yapılan her işlem bunların ıslak imzası ile tutanağa bağlanır.

8)Sandıktan çıkan oyların dağılımını gösteren tutanak,parti temsilcilerince imzalanır,bu tutamağın bir örneği de parti temsilcisine verilir.

9)İlçe Kurulunda tutanakların birleştirilmesi ve sonucunun ıslak imza ile tutanağa bağlanması da bizzat parti temsilcilerince yapılır.

11)Sandık sonucunu gösteren tutanaklar,YSK tarafından parti genel merkezlerine de elektronik ortamda açılmaktadır.

12)Yüksek SeçimKurulu,bu sürecin organizasyonunu yapar,seçim süresince ve seçim sonrasında yapılan itiraz ve şikayetleri kesin karara bağlar

13)Mevcut mevzuat/uygulama dikkate alındığında Türkiye'deki seçimleri,fiilen ve hukuken lekelemek imkansızdır.Bu,herkesin bildiği gerçektir.

14))Türkiye'nin en iyi ve en doğru yaptığı işlerden biri de seçimlerdir.YSK,bütün seçimleri başarıyla yönetmiş bir güven müessesesidir.

15)Halkoylamasındaki başarısızlığını örtmek için CHP,görevini şeffaf,doğruluk ve dürüstlük içinde yapan YSK'yı suçlamaktadır.Bu,haksızlıktır

16)CHP,halkın iradesine saygı duymalı,başarısızlığını YSK'ya yüklemekten vazgeçmeli ve başarısızlığının nedenlerini kendinde aramalıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.