Belediye personelinin maaşını cebinden ödeyen başkanın 'başına gelmedik' kalmadı!

Belediye personelinin maaşını cebinden ödeyen başkanın başına gelmeyen kalmadı.

Belediye personelinin maaşını cebinden ödeyen başkanın 'başına gelmedik' kalmadı!
20 Şubat 2021 Cumartesi 01:56

Personel maaşı ödenemeyince, Başkan belediyeye borç vermiş

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde, Belediye Başkanı Hulusi Şevkan’ın personel maaşlarının ödenmesinde sıkıntı yaşanınca borç para verdiği ve daha sonra emanet parayı tahsil ettiği iddia edildi.

Acıpayam Belediyesinde personel maaş ödemelerinde sıkıntı yaşanması üzere AK Parti’li Belediye Başkanı Hulusi Şevkan'ın 2018 Mayıs ayında 50 bin TL, 2018 Kasım ayında 90 bin TL ve 2019 yılı Mart ayında ise 50 bin TL olmak üzere 190 bin TL borç para verdiği, ‘Emanetler Hesabı' üzerinden kişisel olarak yazdığı dilekçeyle de geri talep ederek tahsilini gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Belediye Emanetler Hesabı Defteri Çizelgesi ve banka dekontlarına da yer verilen 30 Mart 2020 tarihli Acıpayam Belediyesi Denetim Komisyonu Raporunda, şu ifadelere yer verildi:

“Acıpayam Belediyesi 4108 numaralı yevmiye göre Belediye Başkanı, 15 Mayıs 2018 tarihinde 50 bin TL, 13 Kasım 2018 tarihinde 90 bin TL ve 26 Mart 2019 tarihinde 50 bin TL olmak üzere emanet adı altında belediyemize 190 bin TL borç para verdiği, daha önceden de belediyemiz ile bu tür işlemleri olduğu kayıtlarda görülmüştür. 5393 sayılı Belediye Kanunun ilgili maddelerine göre belediyenin borçlanması için meclis kararı gerekmektedir. Bu belirtilen usul ve esaslara aykırı borçlanan belediye yetkilileri hakkında, fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen durumlarda ‘5237 sayılı Türk Ceza Kanununun görevi kötüyü kullanmaya hükümleri uygulanır’ demektedir”

YASA NE DİYOR?

5393 sayılı Belediye Kanunun “Borçlanma ve İktisadi Girişimler” ile ilgili 68. maddesinde “Belediye, görev ve hizmetlerinin gerektirdiği giderleri karşılamak amacıyla belirlenen usul ve esaslara göre borçlanma yapabilir ve tahvil ihraç edebilir. Belirtilen usul ve esaslara aykırı olarak borçlanan belediye yetkilileri hakkında, fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen durumlarda 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun görevi kötüye kullanmaya ilişkin hükümleri uygulanır” ifadeleri yer alıyor.

Başkana yapılan tek kelimeyle ayıptır

Eğer bir belediye başkanı belediyenin zor durumda olduğunu görerek kendi cebinden faiz vb. bir şey almadan personel maaşının ödenmesi için borç para veriyor, belediye tahsilatlarını yaptıktan sonra da başkanın verdiği borcu ödüyorsa bu başkana sadece teşekkür edilir. Kaldı ki ortada kamu zararı olmadığı gibi kamu yararı da bulunmaktadır. Kaldı ki verilen para personel maaş ödemeleri için kullanılmak üzere emanet olup borç kapsamında da değerlendirilemez. Zira borcun karşılığında ilave bir ödeme yapılır. Sadece muhalefet duygusuyla bir kişinin yıpratılmaya çalışılması ve yaptığı iyiliği görevi kötüye kullanma olarak tanımlanmak tek kelimeyle ayıptır ve yakışıksızdır. TCK açısından da bu durumu hiçbir hakim görevi kötüye kullanma kapsamına da sokmaz.


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber